Nowy Plac Litewski ma już pięć lat

Data dodania: 14 czerwiec 2022
Nowy Plac Litewski ma już pięć lat

Od 5 lat mieszkańcy Lublina korzystają z odnowionej przestrzeni Placu Litewskiego. Rewitalizacja zakończyła się w czerwcu 2017 roku, po kilkunastu miesiącach realizacji prac. Projekt obejmował również deptak, odnowiony rok później.

Realizując ten projekt zakładaliśmy, że stworzy on zupełnie nową jakość przestrzeni publicznej i odzyskamy w Lublinie salon miasta, z którego możemy być dumni. Dzisiaj, dzięki rewitalizacji, mamy nagradzaną przez znawców, wielofunkcyjną przestrzeń o wysokiej jakości, zachęcającą do wypoczynku i spacerów, gdzie seniorzy zyskali wygodne i łatwo dostępne miejsce spotkań, a młodzież i dzieci miejsce do aktywnego spędzania czasu. To budujące, że serce miasta otoczone zabytkową architekturą jest tak chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Modernizacja przestrzeni miejskiej części Śródmieścia objęła teren około 4,5 ha powierzchni. Poddany rewitalizacji obszar projektu stał się otwartą, wielofunkcyjną przestrzenią skupiającą mieszkańców i turystów w sercu Lublina. Nieograniczone możliwości kreatywnego wykorzystania przestrzeni miejskiej przyciągają liczne inicjatywy społeczne sprzyjające integracji mieszkańców. Nowością i największą zmianą było wyłączenie ruchu kołowego i przekształcenie w reprezentacyjny pasaż pieszy ulicy Krakowskiego Przedmieścia na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Kapucyńskiej oraz ul. Plac Litewski.

 

W miejscu dotychczasowej fontanny miejskiej stanął nowoczesny i interaktywny kompleks urządzeń wodnych, umożliwiający tworzenie pokazów multimedialnych. Obecnie to jedna z największych atrakcji Placu Litewskiego, która wraz z kompleksem fontann linearnych, cieszy najmłodszych mieszkańców. Corocznie, pokazy i spektakle organizowane w okresie letnim, gromadzą tu nawet kilkutysięczne tłumy.

 

W efekcie rewitalizacji Plac Litewski otrzymał nowy układ przestrzenny, nawierzchnię, nasadzenia i elementy małej architektury. Nowe oblicze zyskały także sąsiednie place Czechowicza oraz ojca Krąpca.

 

W ramach projektu „Rewitalizacja części Śródmieścia Miasta Lublin”, w 2018 roku odnowiono również nawierzchnię deptaka w ciągu Krakowskiego Przedmieścia. Przestrzeń zyskała nową jakość, z lepszym oświetleniem, nasadzeniami drzew i ławkami.

 

Przy okazji rewitalizacji wykonano prace archeologiczne prowadzone na Placu Litewskim, deptaku i placu Łokietka. Były to najszersze i najbardziej znaczące z punktu widzenia naukowego badania archeologiczne, jakie kiedykolwiek dotąd przeprowadzono w Śródmieściu Lublina. Podsumowała je publikacja „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej”.

 

Całkowity koszt projektu to 67 mln zł, wartość dofinansowania z UE to 42 mln zł, a dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło blisko 6 mln zł.

designed by know-line.pl