O-TWÓRZ LUBLIN! CECHY MIASTA

Data dodania: 19 kwiecień 2013

W 2013 roku Stowarzyszenie Grupa Projekt zaprasza na trzecią edycję spotkań
z fotografią, historią, pięknem i duszą naszego miasta, Lublina. Po raz kolejny, za sprawą sztuki fotografii, oddamy przestrzeń Lublina w ręce mieszczan. Dla nas sztuka fotografowania jest nauką patrzenia i widzenia tego, co wokół nas wyjątkowe, tego, co chcemy zachować we wspomnieniu, oswoić, pokazać innym.

Narrację miasta budujemy wokół spektakularnych budowli, bogatej historii, bezpowrotnie minionych lat świetności, zabytków – pomników kultury materialnej.
O wielkich miastach powstają równie wielkie filmy, decydujący moment chwytają najlepsi fotografowie. Światowe firmy zakładają swoje biura, wielcy tego świata mają swoje apartamenty. Miasta zachwycają i błyszczą światłem neonów i ledowych tablic.
Miasta prowincjonalne, zwane miasteczkami mają swój urok. Czasem nobilitowane do grona „mieszczących się”, oznaczone na mapie jedynie przez wzgląd na spędzone w nich dzieciństwo wielkiego artysty lub twórczy okres jednego z nich, tak jak Rimini Feliniego, Arles van Gogha czy Drohobycz Schulza. Bywają również inspiracją dla zmęczonych blichtrem metropolii.
A gdyby nie wyznaczać centrum w stolicach wielkich państw, nie stanowić też axis mundi w krajach szczęśliwego dzieciństwa – ale znaczyć otoczenie, wyznaczać alternatywne szlaki, zatrzymać się, poznać na nowo i odkryć swoje miejsce. Wyciąć kadry z całości, wobec której dystans jest niemożliwy.

O-Twórz Lublin! dojrzewa z roku na rok. Tym razem nie tylko wspólnie spotkamy się, by stworzyć obrazkowe historie miasta z wybranej perspektywy, ale będziemy szukać cech miasta podczas warsztatów dla młodzieży, flash mobów – otwartych spotkań, na które będziemy umawiać się online, a następnie, po raz pierwszy wydamy zwartą publikację, w której każdy z uczestników O-Twórz Lublin! zobaczy swoją fotografię. Razem stworzą niecodzienną, polimorficzną historię, którą w słowa ubierze zaproszony do udziału w projekcie mistrz słowa/księga miasta/.
Dodamy też kolejne trzy miejsca do porcelanowego szlaku /obraz miasta/
– spośród wszystkich fotografii wykonanych pinboxem w 2013 roku, trzy najlepsze, wytypowane przez naszych ekspertów wyznaczą kolejne punkty na mapie Lublina.

20, 21 kwietnia– warsztaty fotografii otworkowej dla studentów i młodzieży
14:00-19:00 Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”
odnajdujemy ślady przemysłowego miasta w Lublinie: fotografujemy okolice ul. Bernardyńskiej, Farbiarskiej, Misjonarskiej, Podwale, Przemysłowej, Zamojskiej.
10 maja – warsztaty fotografii otworkowej dla dzieci i młodzieży
zapisy:openlublin@gmail.com
szukamy śladów jedwabnego szlaku w Lublinie: fotografujemy okolice Al. Racławickich, ul. Długosza, Ogrodu Saskiego, ul. Obywatelskiej
ilość miejsc ograniczona!
15 września – akcja wspólnego fotografowania
Stare Miasto
spotykamy się na w Centrum Lublina, żeby stąd wyruszyć na poszukiwanie unikalnych cech miasta – wracamy również do idei cechów miejskich, aby utrwalić odchodzące w zapomnienie zakłady rzemieślnicze i nowe zjawiska na arenie „miejskich usług”

w y k ł a d y
Miejsce: Akadmickie Cetnrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”

Warsztatom i akcji flash mob będą towarzyszyć spotkania poświęcone idei obrazu i fotografii tradycyjnej. Na pierwsze zapraszamy już 21 kwietnia – Marcin Sudziński zaprezentuje Wykład, którego punktem wyjścia są trzy intrygujące obrazy fotograficzne i postara się odpowiedzieć na pytanie: OBLICZE, CIAŁO, POSTAĆ. Tajemnicza manifestacja czy fotograficzna iluzja?

designed by know-line.pl