Obchody 83. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka

Data dodania: 16 wrzesień 2022
Obchody 83. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka

w najbliższą sobotę (17 września) w Lublinie odbędą się uroczystości z okazji 83. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę połączone z obchodami Dnia Sybiraka.

 

Mieszkańcy Lublina uczczą pamięć ofiar agresji sowieckiej 17 IX 1939 r. poległych na Kresach Wschodnich, a także ofiar mordu katyńskiego oraz zmarłych na zesłaniu i w łagrach Sybiru. Oficjalne uroczystości z udziałem władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacji instytucji i organizacji kombatanckich rozpoczną się o godz. 10.15 złożeniem kwiatów pod tablicą pamięci por. Jana Bołbotta w Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy ul. Spokojnej 1.

 

Szczegółowy program uroczystości:

  • godz. 10.15 – złożenie kwiatów pod tablicą por. Jana Bołbotta w Collegium Iuridicum KUL (ul. Spokojna 1),
  • godz. 10.40 – prezentacja wystawy „Pamięć o ludziach, którzy cierpieli…” (pl. Jana Kochanowskiego),
  • godz. 11.00 – msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (pobrygidkowski) z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej (ul. Narutowicza 6),
  • godz. 12.00 – przemarsz ul. Kapucyńską na Plac Litewski,
  • godz. 12.15 – uroczystość z ceremoniałem wojskowym przy pomniku Nieznanego Żołnierza,
  • godz. 13.15 – przemarsz na plac Dzieci z Pahiatua (obok Centrum Kultury),
  • godz. 13.30 – uroczystość przy pomniku Matki Sybiraczki,
  • godz. 14.00 – przejazd pod pomnik Ofiar Katynia,
  • godz. 14.15 – uroczystość przy pomniku Ofiar Katynia (ul. Głęboka).

 

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystościom będzie otwarcie wystawy „Agresja sowiecka 1939 r. na Polskę w świetle dokumentów”, które odbędzie się w piątek (16 września) o godz. 11.00 w Archiwum Państwowym w Lublinie przy ul. Jezuickiej 13 (wejście od pl. Katedralnego).

 

Organizatorami uroczystości są: Prezydent Miasta Lublin we współpracy z Wojewodą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Dyrektorem IPN Oddział w Lublinie, XXVII Liceum Ogólnokształcącym im, Zesłańców Sybiru w Lublinie, Związkiem Sybiraków Oddział w Lublinie, Stowarzyszeniem Borowiczan-Sybiraków, Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska Lublin, Związkiem Sybiraków Oddział w Lublinie, Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska Lublin, Towarzystwem Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie, Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Towarzystwem Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie, Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów w Kraju Oddział w Lublinie, Regionem Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność”, Fundacją „Ruchu Solidarności Rodzin” w Lublinie, Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana Oddział w Lublinie, Fundacją Niepodległości w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Weteranów Polskich Formacji Granicznych w Warszawie.

 

 

designed by net-line.pl