Obchody 84. rocznicy bombardowania Lublina

Data dodania: 07 wrzesień 2023
Obchody 84. rocznicy bombardowania Lublina

w sobotę (9 września) mija 84. rocznica najbardziej niszczycielskiego nalotu bombowego na Lublin, dokonanego przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe. Tego dnia odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia.

9 września 1939 roku w centrum miasta zginęli między innymi pracownicy Zarządu Miasta, w tym dzielny woźny Jan Gilas, a także wybitny lubelski poeta Józef Czechowicz. W 84. rocznicę bombardowania Lublina, zgodnie z wieloletnią tradycją, przedstawiciele władz miasta i województwa wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

 

Program wydarzeń:

  • godz. 10.00 – uroczyste spotkanie pamięci przy pomniku Józefa Czechowicza, na placu jego imienia;
  • godz. 10.30 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na Ratuszu;
  • godz. 10.50 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych, na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Bombardowanie 9 września 1939 r., największe i najbardziej niszczycielskie w historii Lublina, objęło głównie centrum miasta oraz koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej. W wyniku ataku zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub poważnie uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja. Pracowników Zarządu Miasta, poległych w bombardowaniu, upamiętnia tablica pamiątkowa na ścianie Ratusza, od strony ul. Lubartowskiej. W większości pochowani zostali oni na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie główne wejście od ul. Generała Władysława Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie) wraz z innymi Ofiarami września 1939 r. Tego dnia, około godz. 9.30, jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie, gdzie w wieku 36 lat zginął przebywający tam Józef Czechowicz – wybitny lubelski poeta, dziennikarz i radiowiec. Obecnie jest to plac Józefa Czechowicza.

designed by know-line.pl