Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Data dodania: 26 kwiecień 2023

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzone są 5 maja. Lublin włącza się w działania mające wyrazić solidarność z osobami dotkniętymi niepełnosprawnościami, a także zwrócić uwagę na ich potrzeby i codzienne życie.

 

W Lublinie odbędzie się kilka wydarzeń związanych z obchodami tego święta, bo jest to doskonała okazja do wyrażenia solidarności z rodzinami osób z niepełnosprawnościami. Włączyliśmy się w organizację spotkań mających charakter integracyjny, których celem jest promowanie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną. Chcemy pokazać, że osoby takie mają swoje marzenia, pasje, które z zapałem realizują i robią wszystko, aby być aktywnymi członkami społeczności naszego miasta. Przy tej okazji zaprezentujemy także lubelskie placówki i organizacje pozarządowe, które na co dzień w swojej pracy kierują bogatą ofertę wsparcia zarówno dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, jak też ich rodzin mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

 

Miejskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpocznie 26 kwietnia wydarzenie o charakterze artystycznym zorganizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. W Centrum Kultury w Lublinie (ul Peowiaków 12) o godz 9.00 swój dorobek zaprezentują uczniowie i uczestnicy lubelskich specjalnych placówek oświatowych i placówek terapeutycznych. W obchody włączyły się także miejskie placówki terapeutyczne. Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika” Oddział nr 1 zorganizuje IV Piknik Żeglarski nad Zalewem Zemborzyckim 25 maja. Z kolei Ośrodek Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” zaprasza na cykl warsztatów: kulinarne (10 maja), muzyczne (17 maja) i turniej boccia na świeżym powietrzu (24 maja). Udział w wydarzeniach wezmą osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej, oraz wolontariusze.

 

Miasto Lublin zapewnia wiele form wsparcia dla osób i rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności intelektualnej. Począwszy od wsparcia instytucjonalnego takich jak żłobki, wczesne wspomaganie rozwoju, przedszkola, szkoły, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, kluby, domy pomocy społecznej po wsparcie oferowane w środowisku. Formy środowiskowego wsparcia to szeroka gama pomocy finansowej, począwszy od zróżnicowanych świadczeń finansowych kierowanych dla samych osób z niepełnosprawnościami, jak ich opiekunów po pomoc w postaci usług opiekuńczych i asystenckich, czy opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób zależnych. Te wszystkie rodzaje i formy pomocy świadczymy dla osób w różnym wieku.

 

Od wielu lat funkcjonują w mieście prowadzone ze środków własnych specjalistyczne placówki terapeutyczne: Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością dla osób od urodzenia do 25 roku życia oraz Ośrodek Wsparcia Beniamin, z miejscami dziennego i całodobowego pobytu dla osób dorosłych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Działalność tych ośrodków ma także charakter wsparcia wytchnieniowego dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

 

Od 2021 r. funkcjonuje w mieście także nowa placówka – Centrum Rehabilitacji i Integracji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul Głowackiego, z 24 miejscami w formie mieszkań wspomaganych oraz 26 miejscami terapii dziennej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Rozpoczęliśmy także nowa inwestycję – budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Poturzyńskiej 1, które zapewni kolejne miejsca opieki wytchnieniowej w formie dziennej i całodobowej. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie nową, miejską jednostką organizacyjną. Powstanie w nowo wybudowanym, jednokondygnacyjnym obiekcie przy ul. Poturzyńskiej 1. Placówka zapewni miejsca dla 6 osób w formie pobytu całodobowego i dla 14 osób w formie pobytu dziennego.

 

designed by know-line.pl