Zapraszamy wszystkich mistrzów kowalstwa, adeptów sztuki kowalskiej oraz osoby zainteresowane kupnem lub zamówieniem wyrobów kowalstwa artystycznego na Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej organizowane w dniach 7 – 9 lipca 2017 r. w Wojciechowie woj. lubelskie.
Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej
Wojciechów 7 – 9 lipca 2017 r.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Współorganizatorzy: Urząd Gminy w Wojciechowie oraz Stowarzyszenie Kowali Polskich
Dofinansowano przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Dziedzictwo kulturowe – kultura ludowa i tradycyjna".
Współfinansowane przez Województwo Lubelskie w ramach programu „Kowalstwo to nasz zawód i pasja” oraz przez Powiat Lubelski
Zapraszamy wszystkich mistrzów kowalstwa, adeptów sztuki kowalskiej oraz osoby zainteresowane kupnem lub zamówieniem wyrobów kowalstwa artystycznego na Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej organizowane w dniach 7 – 9 lipca 2017 r. w Wojciechowie woj. lubelskie. Podczas imprezy spotkają się najlepsi kowale artyści z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Targów wezmą udział
w konkursie kucia artystycznego, w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich, w konkursie o Nagrodę Publiczności oraz w pokazie kucia konia. Do udziału w Targach zapraszamy mistrzów wraz
z pomocnikami, a także seniorów kowalstwa, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie pracują już w kuźniach, lecz swoją wiedzę i doświadczenie mogą przekazać młodym.
Targi rozpocznie Sympozjum w ramach którego zostanie przeprowadzony wykład na temat: "Odlewnictwo tradycyjne jako technika komplementarna do kowalstwa artystycznego" podczas którego specjaliści omówią pełny cykl technologiczny odlewania detali ozdobnych z żeliwa, a także z metali kolorowych i staliwa, w tym sposoby przygotowywania form.
W drugiej części Sympozjum przewidziany jest wykład nt. "Techniki kowalskie stosowane przy wykonywaniu replik broni czarnoprochowej”. Podczas wykładu zostaną omówione unikalne metody kucia luf oraz zamka do tego typu broni. Zaprezentowane również zostaną różnorodne metody zdobienia okuć broni technikami kowalskimi jak i rytowniczymi i grawerskimi. W godzinach popołudniowych kowale spotkają się na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia Kowali Polskich.
W drugim dniu Targów (8 lipca 2017 r. – sobota) kowale będą uczestniczyć w konkursie kucia artystycznego w którym do oceny przedstawione zostaną dwie prace – pierwsza przywieziona przez uczestnika, wykonana na zadany temat we własnej kuźni oraz druga wykuta na miejscu. Kowale wykonają prace konkursowe stosując tradycyjne techniki kowalskie, wzory regionalne, dbając o estetykę i charakter użytkowy wyrobów. Prace wykonane podczas konkursu kucia artystycznego będą oceniane również przez samych kowali. Po przeliczeniu oddanych głosów komisja przyzna wykonawcy najlepszej pracy Nagrodę Kowali Polskich.
Przez cały dzień będzie trwał pokaz „Pokaz tradycyjnego odlewania żeliwa i metali kolorowych”. Fachowcy, którzy na co dzień zawodowo zajmują się odlewnictwem artystycznym i użytkowym, zaprezentują wykonywanie form odlewniczych z różnych surowców, a następnie wykonają matrycę i odleją pamiątkowy medal okolicznościowy z imprezy. Poprzez zaprezentowanie tej techniki pokażą sposoby wytwarzania odlewów, które mogą posłużyć jako detale ozdobne używane do dekoracji wyrobów kutych przez kowala.
Spektakularny będzie końcowy pokaz odlewania roztopionego metalu a następnie rozbijanie form.
Jednocześnie w kuźni będzie odbywał się „Pokaz kucia replik lufy oraz zamka do broni czarnoprochowej”. Zgromadzeni widzowie będą mogli obserwować zapomniane techniki zgrzewania lufy „na szew” oraz sposoby precyzyjnego kucia zamka do tego typu broni.
W tym samym dniu odbędzie się pokaz kucia konia, podczas którego kowale zaprezentują technikę podkuwania koni, ze zwróceniem uwagi na dokładność i fachowość kucia.
Na placu przy Wieży Ariańskiej uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich, będą prezentować zdobyte umiejętności a także swoje pasje.
W niedzielę, 9 lipca 2017 r. w godzinach popołudniowych po Mszy św. w intencji kowali, odbędzie się pokaz kucia prac dowolnych. Stanowiska kowalskie będą ustawione bezpośrednio przy stoiskach promocyjnych, na których kowale będą prezentować i sprzedawać swoje wyroby. Jednocześnie kowale i zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć pokaz kucia broni białej. W tym dniu prace wykonane podczas konkursu kucia będą oceniane przez zgromadzoną publiczność. Autor pracy która otrzyma najwięcej punktów zostanie laureatem Nagrody Publiczności, natomiast wśród głosujących zostaną rozlosowane kute podkowy na szczęście.
Ogólnopolskim Targom Sztuki Kowalskiej będzie towarzyszyła prezentacja wyrobów kowalskich na stoiskach promocyjnych, wystawa prac kowalskich, kiermasz wyrobów ludowych, występy zespołów folklorystycznych i gwiazd estrady. Szczegółowy program imprezy wkrótce.
Jednocześnie informujemy, ze w dniu 10 lipca ( poniedziałek) zostanie w Wojciechowie przeprowadzony egzamin czeladniczy i mistrzowski w zawodzie kowala.