Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej | 10-12 lipca

Data dodania: 07 lipiec 2015

[b]Zapraszamy wszystkich mistrzów kowalstwa, adeptów sztuki kowalskiej oraz osoby zainteresowane kupnem lub zamówieniem wyrobów kowalstwa artystycznego na Ogólnopolskie Targi sztuki Kowalskiej organizowane w dniach 10 – 12 lipca 2015 r. w Wojciechowie woj. lubelskie.[/b]

Podczas imprezy spotkają się najlepsi kowale artyści z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Targów wezmą udział w konkursie kucia artystycznego, w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich, w konkursie o Nagrodę Publiczności oraz w pokazie kucia konia. Do udziału w Targach zapraszamy mistrzów wraz z pomocnikami, a także seniorów kowalstwa, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie pracują już w kuźniach, lecz swoją wiedzę i doświadczenie mogą przekazać młodym.

Targi rozpocznie Sympozjum w ramach którego zostanie przeprowadzony wykład na temat: "Konserwacja zabytków metalowych", ukazujący sposoby przeprowadzania niezbędnych zabiegów profilaktycznych na metalowych wyrobach wymagających renowacji. W drugiej części Sympozjum przewidziany jest wykład nt. „Ewolucja sposobów łączenia metalu" podczas którego zaprezentowane zostaną metody wykorzystania nowoczesnych technologii w łączeniu metali przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnego wzornictwa oraz sposobu kucia. Wykład będzie poparty pokazem stosowania różnorodnych technik łączenia metalu dawniej i dziś. W godzinach popołudniowych kowale spotkają się na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia Kowali Polskich.

W drugim dniu Targów (11 lipca 2015 r. – sobota) kowale będą uczestniczyć w konkursie kucia artystycznego w którym do oceny przedstawione zostaną dwie prace – pierwsza przywieziona przez uczestnika, wykonana na zadany temat we własnej kuźni oraz druga wykuta na miejscu. Kowale wykonają prace konkursowe stosując tradycyjne techniki kowalskie, wzory regionalne, dbając o estetykę i charakter użytkowy wyrobów. Prace wykonane podczas konkursu kucia artystycznego będą oceniane również przez samych kowali. Po przeliczeniu oddanych głosów komisja przyzna wykonawcy najlepszej pracy Nagrodę Kowali Polskich.

Przez cały dzień będzie trwał pokaz renowacji zabytku metalowego. Fachowcy z Państwowego Muzeum Archeologicznego kompleksowo, z czynnym udziałem kowali i uczniów będą odnawiali zabytek metalowy z dokładnym objaśnieniem niezbędnych czynności konserwatorskich koniecznych do zatrzymania procesów korozyjnych oraz metod, które wykorzystuje się do konserwacji.

W tym samym dniu odbędzie się pokaz kucia konia, podczas którego kowale zaprezentują technikę podkuwania koni, ze zwróceniem uwagi na dokładność i fachowość kucia.
Na placu przy Wieży Ariańskiej uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich, będą prezentować zdobyte umiejętności a także swoje pasje.

W niedzielę, 12 lipca 2015 r. W godzinach popołudniowych po Mszy św. w intencji kowali, odbędzie się pokaz kucia prac dowolnych. Stanowiska kowalskie będą ustawione bezpośrednio przy stoiskach promocyjnych, na których kowale będą prezentować i sprzedawać swoje wyroby. Jednocześnie kowale i zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć pokaz kucia broni białej. W tym dniu prace wykonane podczas konkursu kucia będą oceniane przez zgromadzoną publiczność. Autor pracy która otrzyma najwięcej punktów zostanie laureatem Nagrody Publiczności, natomiast wśród głosujących zostaną rozlosowane kute podkowy na szczęście.

Ogólnopolskim Targom Sztuki Kowalskiej będzie towarzyszyła prezentacja wyrobów kowalskich na stoiskach promocyjnych, wystawa prac kowalskich, kiermasz wyrobów ludowych, występy zespołów folklorystycznych i gwiazd estrady.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Imprezie prosimy o kontakt z organizatorem:

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Wojciechów 9
24 – 204 Wojciechów
tel./fax 81 517 72 10, 517 76 22
e-mail: kowale@kowale.com.pl

#1LB

designed by know-line.pl