Opowieści Krainy Kondorów oraz warsztaty bajkoshibai – Spotkanie Opowiadaczy Słowodaję.

Data dodania: 14 marzec 2012

Opowieści Krainy Kondorów oraz warsztaty bajkoshibai
– spotkanie odbędzie się w ramach Spotkań Opowiadaczy Słowodaję.
<

21 marca (środa) 2012
Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Sala Widowiskowa
Wstęp wolny

PROGRAM:

godz.: 11.00

Warsztaty bajkoshibai

Prowadzenie: Pepe Cabana Kojachi i Michał Malinowski. Warsztaty i spotkanie dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej (ilość miejsc ograniczona, zapisy tel. 81 533 08 18).

Na przebieg spotkania składają się przedstawienie oraz warsztaty. W pierwszej części widzowie zapoznają się z japońskimi i peruwiańskimi bajkami. W drugiej, będą uczestniczyć w unikalnych na gruncie polskim warsztatach bajkoshibai, które rozwijają kreatywność i uczą pięknie opowiadać. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób konstruować historię, jak wykonywać do niej ilustracje oraz jak prezentować swoje dzieło.

godz.: 18.00

Opowieści Krainy Kondorów

Przedstawienie bajek z udziałem światowej sławy opowiadacza Pepe Cabana Kojachi oraz znanego już w Polsce mistrza opowieści Michała Malinowskiego.Opowieści będą prezentowane techniką kamishibai , która jest częścią długiej tradycji obrazkowego opowiadania historii… Spotkanie w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na język polski.

Polecamy dla osób w wieku od 15 do 115 lat.

O bajkoshibai:

Bajkoshibai to technika opowiadania, współczesna forma kamishibai – wprowadzona przez Pepe Cabana Kojachi w Peru, a w Polsce opracowana przez Michała Malinowskiego, kustosza Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.  Uważa się, że kamishibai powstało w Japonii w latach 20-tych XX w., jednak jest to część długiej tradycji obrazkowego opowiadania historii (storytellingu), którego początki można datować na IX-X w., gdy mnisi używali ilustrowanych zwojów w połączeniu z narracją do przekazywania nauki Buddy. Później, etoki, czyli ,,opowiadacze obrazków”, zaadaptowali tą metodę do opowiadania świeckich historii. W przedstawieniu kamishibai wykorzystywana jest mała scena-okienko i zamontowane w niej obrazki do przedstawiania opowieści. W trakcie opowiadania historii ilustracje są zmieniane. Z tyłu każdej planszy zamieszczany jest tekst opowieści, który czyta animator kamishibai. Innowacyjność bajkoshibai polega na stosowaniu nie tylko wymiennych obrazków, lecz także ilustracji umieszczanych na rolce, lalek teatralnych, pacynek, kukiełek, marionetek itd…, co jeszcze bardziej przykuwa uwagę widzów i rozbudza ich wyobraźnię. Nowością jest również to, że dana historia nie jest czytana z drugiej strony planszy, lecz opowiadana, co powoduje większe zaangażowanie w opowieść zarówno opowiadacza, jak i słuchaczy, a także pozwala na nawiązanie więzi pomiędzy nimi.

Bajkoshibai jest techniką uniwersalną, tzn. można za jej pomocą opowiedzieć dowolną historię, od zabawnych po moralizatorskie, w dowolnym miejscu. Jest odpowiednia dla widowni w każdym wieku, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To idealne narzędzie o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Rozwija wyobraźnię, kreatywność, a także umiejętność  układania, pisania,  i opowiadania historii. Może być z powodzeniem stosowane w szkolnictwie na różnych szczeblach, od szkoły podstawowej, przez gimnazjum i szkołę średnią, a także w terapii i przy wielu innych okazjach.

O opowiadaczach:

Pepe Cabana Kojachi – opowiadacz, bajkopisarz, ilustrator i projektant graficzny, jedna najważniejszych gwiazd sztuki opowiadania w Peru. Jest praktykiem techniki Kamishibai. Urodził się w Limie, w Peru, 19 marca 1970 r. Jego dzieciństwo pełne było zabawy, gier, opowieści i twórczości. Bardzo lubił teatr marionetek japońskich i tam zachwycił się rytuałem wykorzystującym hyoshigui (drewniane tabliczki) anonsujące rozpoczęcie przedstawienia. Zafascynował się również twórczością Georga Lucasa i sagą „Gwiezdnych Wojen”.
Od kiedy zaczął karierę, szukał języka, który pozwoliłby mu przekazywać i wyrażać uczucia oraz bogatą symbolikę wypływającą z korzeni peruwiańsko-japońskich. Kiedy poznał teatr z drewna „Kamishibai” odkrył, jakie wiele cech wspólnych ma on z „retablo ayacuchano” z Peru – przepiękną, ekspresyjną sztuką peruwiańską, prezentującą rozmaite opowieści z wykorzystaniem figur. Pepe wykreował więc nową ideę, kreując innowacyjny rodzaj teatru, łączący formę peruwiańską z sercem japońskim i tak został głównym inicjatorem Kamishibai-Peru. Pepe Cabana Kojachi jako opowiadacz dzieli się swoją pasją w przedszkolach, szkołach i na uniwersytetach, a jednocześnie pracuje dla Centrum Kultury Peruwiańsko-Japońskiej (Centro Cultural Peruano Japonés). Dzięki jego niezwykłemu sposobowi opowiadania bajek i sercu, które w to wkłada, dostał wiele nagród i podziękowań za propagowanie dziedzictwa kulturowego Peru i Japoni poprzez bajki. Dla Pepe zawsze jednak najważniejszą nagrodą była i jest radość oraz uśmiech dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych, którzy słuchają jego bajek i opowieści. Obecnie Pepe Cabana Kojachi jest dyrektorem i założycielem „Mukashi Mukashi”- instytucji prezentującej bajki peruwiańskie, japońskie i ze świata oraz członkiem The International Kamishibai Association of Japan ( IKAJA), także współpracownikiem Biblioteki Elena Kohatsu z Centrum Kultury Peruwiańsko-Japońskiej. Dzięki licznym zaproszeniom mógł reprezentować Peru w Argentynie, Boliwii, Chile, Paragwaju, Kubie, Kolumbii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, i Hiszpanii. W roku 2012 Pepe zamierza wydać bogato ilustrowaną książkę z bajkami i opowieściami.

Strona Pepe Cabana Kojachi: http://www.kamishibai.com/spotlight/kojachi.html

#2c

Michał Malinowski – storyteller, pedagog, pisarz, artysta, podróżnik. Studiował w Polsce,
Szwajcarii, Japonii, USA (Wydział Folkloru i Mitologii, Harvard University). Z pasji do opowiadania i pielęgnowania tradycji ustnego przekazu w 2002 r. otworzył Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którego jest Dyrektorem. Organizuje liczne spotkania, warsztaty, festiwale sztuki opowiadania. Uwrażliwia swoich słuchaczy na piękno niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Prowadzi rozległe badania etnograficzne w Polsce i na świecie. Jest autorem książki Polish Folklore and Folktales, która otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association. W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy Amadou Hampate Ba, jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku.  

designed by know-line.pl