Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego

Data dodania: 08 lipiec 2016
"event
 

 

Miłośników muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej zapraszamy do wspólnego muzykowania, którego finałem będzie granie do tańca na wieczornych zabawach tanecznych w trakcie Jarmarku Jagiellońskiego (sierpień 2016) a także podczas „pograjek”, organizowanych wiosną i latem.

Repertuar orkiestry stanowić będą tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni).
Inspiracją stylistyczną będzie także muzyka grana przez słynne kapele oraz orkiestry dęte: Kapelę Wojciechowską, Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic czy Kapelę Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego. Założeniem tego eksperymentalnego przedsięwzięcia jest przekonanie, że tradycyjna muzyka taneczna może łączyć wszystkich miłośników muzyki granej „na żywo” – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, grających „ze słuchu”. Główna część pracy warsztatowej odbywać się będzie metodą przekazu bezpośredniego – „na ucho”, dlatego szczególnie zapraszamy do udziału w zajęciach osoby pragnące rozwijać swoją muzykalność i praktykować umiejętności i pasje muzyczne.

Orkiestra miała premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku. Powstała na bazie projektów edukacyjnych dedykowanych nauce stylów wykonawczych w tradycyjnej muzyce instrumentalnej Lubelszczyzny, realizowanych od 2007 roku przez Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk).

Idea i kierownictwo muzyczne Orkiestry: Ewa Grochowska
Współpraca: Przemysław Łozowski, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk

Harmonogram prac
Spotykamy się w każdy wtorek, w godz. 20:00-22:00, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A, Lublin / Prosimy o zabranie instrumentów.
Dwugodzinne zajęcia warsztatowe odbywać się będą co tydzień, w planie także kilka edycji warsztatów weekendowych. Uczestnicy zajęć deklarują udział w projekcie przez cały czas jego trwania (do sierpnia 2016). Nowe osoby mogą dołączać w trakcie kolejnych spotkań, po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącymi.

Zapraszamy osoby grające (w stopniu przynajmniej średnio – zaawansowanym) na instrumentach: skrzypce, basy (i/lub wiolonczela, kontrabas), altówka, bębenek obręczowy (i/lub baraban), klarnet, trąbka, puzon, tuba, saksofon, flet, akordeon.
Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia.

Wiek uczestników: 15 + (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców).

Kontakt i zapisy: orkiestra@jarmarkjagiellonski.pl 
Udział w zajęciach jest bezpłatny

Na zdjęciu: Kapela Rodzinna ze wsi Majdan Siostrzytowski. Fot. z archiwum Kapeli Braci Dziobaków.

designed by net-line.pl