Ormiańskie kino na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Data dodania: 18 czerwiec 2015

[b]Wschodnioeuropejska kinematografia od pewnego czasu coraz śmielej budzi się z postreżimowego letargu i stanowi dziś ciekawą alternatywę dla kina zachodniego, azjatyckiego czy amerykańskiego. Przynosi ze sobą wiele świeżości, ale też ujawnia nową, nie spotykaną dotąd perspektywę na problemy współczesnego świata. Inicjując rok temu cykl “Move east movie” przyjrzeliśmy się dokładniej kinematografii gruzińskiej. W tym roku główny punkt na filmowej mapie stanowić będzie Armenia. [/b]

[b]Paradjanov[/b]
Data: 8 lipca, godz. 22.00
Miejsce: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena
WSTĘP WOLNY

Film opowiada o Siergieju Paradżanowie, ormiańskim reżyserze, geniuszu i prowokatorze. Tworzone przez niego filmy przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Jednak jego reżyserska odwaga i bezkompromisowość nie podobały się władzom radzieckim, dlatego wiele lat spędził w więzieniu i areszcie domowym. W rolę tytułową wcielił się sam reżyser filmu Serge Avedikian – francuski aktor i reżyser ormiańskiego pochodzenia.
Serge Avedikian – francuski aktor i reżyser ormiańskiego pochodzenia, urodzony w 1955 roku w Erywaniu, w wieku 15 lat wyemigrował do Francji ze swoją rodziną. Studiował w Medon Conservatory of Dramatic Arts. Zagrał wiele ról w teatrze, filmie i telewizji. Jako reżyser zrobił wiele filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animacji. Jego film animowany „Barking Island” zdobył Złotą Palmę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na festiwalu w Cannes w 2010 roku. „Paradjanov”, w którym gra tytułową rolę, to pierwszy wyreżyserowany przez niego film fabularny.
Olena Fetisova – ukraińska reżyserka, scenarzystka, producentka, urodzona w 1964 roku w Kijowie. W 1987 roku w Moskwie ukończyła Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. W 2001 roku założyła Interfilm Production Studio. Wiele napisanych i wyreżyserowanych przez nią filmów zdobyło nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych. Film „Paradjanov” jest jej debiutem reżyserskim w filmie fabularnym.
2013, 95 min., reż. Serge Avedikian, Olena Fetisova

[b]Tevanik[/b]
Data: 9 lipca, godz. 22.00
Miejsce: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena
WSTĘP WOLNY

Tevanik to film, który opowiada trzy historie. Pierwsza jest o dzieciństwie Aram, które kończy się nagle, kiedy jego rodzina zostaje rozdzielona. W drugiej poznamy historię Astghik, o tym, jak w jednej chwili pokój zamienia się w wojnę, a ona traci przyjaciela, miłość i idola. W końcowej opowieści, 14-letni Tevanik również znajduje się w środku wojny, która zmienia go na zawsze, ucząc życia, śmierci i przetrwania.
Jivan Avetisyan – reżyser urodzony w 1981 roku w Stepanakert, w Górskim Karabachu. W 2002-07 studiował w Yerevan State Institute of Theatre and Cinema, na Wydziale reżyserii filmu fabularnego. Od 2009 pracuje w Yerkir Media TV Company – najpierw jako dyrektor programowy, teraz jako główny reżyser.
2014 rok, 81 min., reż. Jivan Avetisyan

[b]Anniversary client[/b]
Data: 10 lipca, godz. 22.00
Miejsce: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena
WSTĘP WOLNY

Poznajemy kobietę, która pewnego poranka budzi się koło nieznajomego mężczyzny. Będąc ciągle pod wrażeniem namiętnego flirtu, zachowuje się uprzejmie i opiekuńczo, a kochanka zaczyna traktować jak najbliższą osobę. Ostatecznie instynkt samoobrony kobiety sprawia, że zaczyna prowadzić grę, która zamienia się w strumień emocji i namiętności. Będziemy świadkami nagłych wybuchów miłości i rozczarowania, żalu i szczęścia, przypadku, który jest w stanie zmienić wszystko. Dowiemy się, że zwykły flirt może zakończyć się niezwykłym finałem.
Ara Yernjakyan – reżyser urodzony w 1951 roku w Erywaniu w Armenii. W 1974 roku ukończył Wydział Cybernetyki Technicznej na Politechnice, a w 1983 roku Wydział Reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki i Teatru w Erywaniu. W 1982 roku założył Yerevan State Chamber Theatre. Yernjakyan jest autorem ponad 30 sztuk teatralnych oraz 5 scenariuszy filmowych.
2012 rok, 78 min., reż. Ara Yernjakyan

[b]Zhannan ev dzajner / Joan and the voices[/b]
Data: 11 lipca, godz. 22.00
Miejsce: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena
WSTĘP WOLNY

Film opowiada historię Joanny, młodej kobiety, która aby poradzić sobie z kryzysem osobistym, opuszcza rodzinę, przyjaciół i rozpoczyna podróż po całym kraju. Jej nowa praca polega na rozmawianiu z ludźmi i gromadzeniu danych statystycznych. Poprzez te wywiady, zwane w filmie „głosami”, bohaterka pragnie postrzegać świat na nowo i znaleźć swój własny „głos”.

Mikayel Vatinyan – reżyser urodzony w 1972 w Erywaniu, Armenia. Studiował reżyserię w Yerevan State Institute of Theatre and Cinema. Jego animowany film krótkometrażowy „Bojo” otrzymał kilka nagród. „Zhannan ev dzajner”, jego pierwszy film fabularny, otrzymał nagrodę Goteborg IFF Fund Award, a następnie dotację na rozwój i postprodukcję. Film miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan, w Korei Południowej.
2011 rok, 67 min., reż. Mikayel Vatinyan

[b]Romantiknere / The Romanticists[/b]
Data: 12 lipca, godz. 22.00
Miejsce: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena
WSTĘP WOLNY

Jest to opowieść o Oscarze, ormiańskim aktorze, który przez wiele lat marzył o wyjeździe do Hollywood i staniu się sławnym. Kiedy wygrywa na loterii Zieloną Kartę wydaje się, że jego marzenie się spełniło. Jednak wszystko się zmienia podczas przyjęcia pożegnalnego zorganizowanego przez przyjaciół Oskara. Szereg nieprzewidzianych i absurdalnych zdarzeń prowadzi do tragedii.
Areg Azatyan – reżyser, scenarzysta, pisarz, producent, urodzony w 1986 roku w Erywaniu w Armenii. Absolwent Yerevan State Institute of Theatre and Cinema. Od 2004 roku pracuje w pierwszym niezależnym studiu filmowym w Armenii – Plus Film Aysor Productions. Areg napisał cztery książki, jest laureatem międzynarodowych nagród literackich. Wyreżyserował trzy krótkie filmy na podstawie własnych opowiadań, które zostały zaprezentowane na ponad 30 międzynarodowych festiwalach filmowych. „The Romanticists” jest jego pierwszym filmem fabularnym.
Shoghik Tadevosyan – reżyser, scenarzystka, producentka, urodzona w 1986 roku w Erywaniu, Armenia. Absolwentka Yerevan State Institute of Theatre and Cinema. Od 2007 roku pracuje w pierwszym niezależnym studiu filmowym w Armenii – Plus Film Aysor Productions. „The Romanticists” jest jej pierwszym filmem fabularnym.
2014, 92 min., reż. Areg Azatyan, Shoghik Tadevosyan

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu WSTĘP WOLNY.
Więcej informacji na http://www.innebrzmienia.eu/

designed by net-line.pl