Ostatni weekend SPUTNIKA w Chatce Żaka! (27-29.01)

Data dodania: 25 styczeń 2012

to już ostatni weekend z filmami rosyjskimi w Kinie Studyjnym "Chatka Żaka". Weekend niezwykły, gdyż projekcji filmu ZIEMIA z 1930r.
towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu tapera Marcina Pukaluka (sob. 28.01. g. 18.30).

Ostatnie 5 projekcji zakończy lubelską odsłonę V Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ, trwającego przy Radziszewskiego 16 od połowy stycznia.

"Ziemia" (1930 r.) ukraińskiego reżysera Aleksandra Dowżenki to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej poetyckich filmów rosyjskich tego okresu i kanon kinematografii światowej.
Choć głównym tematem filmu jest dziejąca się na Ukrainie kolektywizacja, modernizacja i zakładanie kołchozu, co jednoznacznie ukazuje, iż film ma wyraźny charakter ideologiczny i propagandowy to jednak po latach przetrwało, jakby wbrew intencjom reżysera to, co w filmie najbardziej istotne – dziś oglądamy to dzieło jako metafizyczny poemat o życiu i śmierci, portretujący czasy archaiczne, w których człowiek żył harmonijnie z naturą, z jej cyklami, przemijaniem i odradzaniem się. Dla Dowżenki ziemia jest mistyczną matką człowieka, strzegącą ładu natury, której jest on tylko częścią. „Ziemia” przeniknięta jest scenami majestatycznej przyrody, falujących łanów zbóż, mórz słoneczników, drzew uginających się od owoców czy pędzących koni.
Ten właśnie świat burzy pomysł założenia kołchozu i pojawienie się traktora…

Ziemia
Reż. Aleksander Dowżenko
Muzyka na żywo – Marcin Pukaluk (fortepian)

O kompozytorze
Marcin Pukaluk – muzykolog i performer. Od szerokich zainteresowań muzycznych płynnie przeszedł do kina i połączył obie pasje w jedną: granie muzyki na żywo do projekcji filmowych. Jako twórca projektów Ekran w Mroku i Ekran i Rewolucja, jeździ po kraju wykonując swoją muzykę do arcydzieł niemieckich ekspresjonistów (Gabinet Doktora Caligari, reż. R. Wiene, Metropolis, reż. F. Lang, Nosferatu – Symfonia Grozy, reż. F.W. Murnau) oraz klasyki radzieckiego kina niemego (Ziemia, reż. A. Dowżenko, Aelita, reż. J. Protazanow, Strajk, reż. S. Eisenstein).
„Nie epatuję techniką gry, staram się nie burzyć toku narracji filmowej, ale się jej podporządkować. Muzyka ma być elementem składowym”, mówi. W kompozycjach wychodzi od prostoty środków, łącząc je z klarowną formą. Jego utwory cechuje bezbłędne wyczucie filmowego dramatyzmu.

REPERTUAR:

27.01.2012
piątek
20.00

CIAŁO
reż.: Nikita Chubow
scen.: Siergiej Liwniew
zdj.: Oleg Runuszkin
w.: Anna Kliuka, Maksim Bieliakow, Andriej Żygałow, Elena Salichowa, Aleksiej Sieriebriakow
prod.: 1990 (89 min)

Historia młodych ludzi, którzy nie zdołali się jeszcze zdeklarować co do swych uczuć. Miłosny trójkąt z gwałtem w tle przeżyje wiele dobrego i złego, a szczęśliwego happy-endu na horyzoncie nie widać. Mocne, przejmujące kino, sowicie doprawione goryczą młodzieńczej głupoty i krzywdy.

28.01.2012
sobota
18.30

ZIEMIA
reż.: Aleksandr Dowżenko
scen.: Aleksandr Dowżenko
zdj.: Daniło Demucki
w.: Stiepan Szkurat, Semen Swaszenko, Julia Sołucewa
prod.: 1930 (78 min)
Film zilustruje muzyką na żywo taper – Marcin Pukaluk

Zaskakujący świeżością i oryginalnością filmowego tworzywa pean na cześć natury. Jej rytm wyznacza opowieść o ludziach. Panteistyczny kult płodności ziemi, śmiałe jak na owe czasy, wysublimowane sceny erotyczne.

28.01.2012
sobota
20.00

O POTWORACH I LUDZIACH
reż.: Aleksiej Bałabanow
scen.: Aleksiej Bałabanow
zdj.: Siergiej Astachow
muz.: Michaił Glinka, Modest Musorgskij, Michaił Prokofiew
prod.: 1998 (93 min)
w.: Wiktor Suchorukow, Angelika Nowelina, Dinara Drukarowa, Sergiej Makowiecki, Aleksandr Mezenciew, Wadim Prochorow, Aleksiej De, Czingiz Cydendabajew

Koniec zeszłego stulecia. Johann jest właścicielem niedużego studium filmowego. Pracuje z rodzinami, dziećmi i młodzieżą. Wystarczy przyprowadzić mu do swego studia człowieka i jego podświadomość się rozdwaja. Z jednej strony Johann – genialny fotograf, z drugiej – zboczony naukowiec, który z pomocą kamery bada ludzkie ciało, znajduje w nim najbardziej odrażające części. Johann posiada diabelski dar – przekształca ludzi w potworów.

29.01.2012
niedziela
17.15

ŻYŁA SOBIE BABA
reż.: Andriej Smirnow
scen.: Andriej Smirnow
zdj.: Nikołaj Iwasiw, Jurij Szajgardanow
w: Daria Jekamasowa, Władimir Abaszyn, Maksim Awierin, Aleksiej Sieriebriakow, Aleksiej Szewczenkow, Roman Madianow
prod.: 2011 (150 min)

Rosja, gubernia tambowska, lata 1909- 1921. Rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę domową. W centrum opowieści znajdują się dramatyczne losy chłopki i czterech mężczyzn, z którymi była związana. Przez pryzmat jej życia i miłości zostają ukazane losy państwa i krwawe karty historii.

29.01.2012
niedziela
20.00

OBOJĘTNOŚĆ
reż.: Oleg Flangolc
scen.: Michaił Spiridonow, Oleg Flangolc
zdj.: Oleg Flangolc, Anastasij Michajłow
w.: Fiodor Bondarczuk, Aleksandr Baszyrow, Olga Szorina, Siergiej Bragin, Artiom Prokin, Aleksiej Taratorin
prod.: 2011 (82 min)

Fabuła toczy się wokół kilku dni z życia młodego człowieka – Piotra, zakochanego w starszej od siebie i bardziej doświadczonej kobiecie, która nie jest pewna swoich uczuć. To film o dziwnych perypetiach i ludziach, którzy ciągle uciekają. „Obojętność” odtwarza atmosferę Moskwy lat 60-tych i opowiada o młodzieży, niewinności oraz intrydze.

designed by know-line.pl