Otwarcie wystawy: Make up

Data dodania: 14 maj 2018

Galeria Labirynt | Plaza, Lublin, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Otwarcie: 18.05.2018 (piątek), godz. 19.00
Wystawa czynna do 15.06.2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

W piątek, 18.05, o godz. 19.00 odbędzie się otwarcie wystawy Make up w Galerii Labirynt | Plaza przy ul. Lipowej 13. Wystawa ujmuje zagadnienie makijażu w sposób metaforyczny, odnosząc się do ukrytych sił drzemiących głęboko pod powierzchnią oraz do wszelkiego typu pęknięć w sensie geograficznym, kulturowym, społecznym, a także politycznym. Prezentacja obejmuje prace artystów i artystek z Izraela. Wstęp jest bezpłatny.

Artyści/artystki: Anisa Ashkar, Michal BarOr, Yosef-Joseph-Yaakov Dadoune, Peleg Dishon, Yoav Friedlander, Daniel Kiczales, Eli Petel, Dafna Shalom, Irit Tamari
Kuratorki: Drorit Gur Arie, dyrektorka i kuratorka w Petach Tikva Museum of Art; Tal Schwartz, kuratorka w Azrieli Gallery, Hadassah Academic College Jerusalem

W swoim podstawowym znaczeniu make-up to warstwa nakładana na skórę, tworząca maskę, perfekcyjną powłokę, która ukrywa, niweluje, kamufluje, sprawia, że cera staje się „gładka”, jednorodna.

Ta cienka warstwa czasem ukrywa niedoskonałości, drobne mankamenty. Nie tylko przykrywa, ale również kamufluje wszystko to, co znajduje się pod nią. Sama skóra również składa się z warstw. Każda z nich pełni właściwą sobie funkcję: naskórek zbudowany z komórek, które stale dzielą się i odnawiają, stanowi zewnętrzną powłokę; skóra właściwa przewodzi bodźce czuciowe, takie jak ból, podrażnienie czy ucisk; natomiast tkanka podskórna zbudowana z tkanki łącznej oraz tkanki tłuszczowej odpowiada za izolację cieplną i termoregulację. Warstwowa budowa skóry oraz dodatkowa sztuczna powłoka pokrywająca jej powierzchnię (w sensie przenośnym) mogą być punktem wyjścia do zrozumienia pytań poruszanych w ramach wystawy: Czy istnieje idealna powłoka? Czy pojmować skrywanie i kamuflowanie niedoskonałości czasu, przeszłości, historii jako formę make-upu? Czy rozważać poprzez pryzmat make-upu? Jak sztuka zajęłaby się traktowaniem tych spraw?

Wystawa ujmuje zagadnienie makijażu w sposób metaforyczny, odnosząc się do ukrytych sił drzemiących głęboko pod powierzchnią oraz do wszelkiego typu pęknięć w sensie geograficznym, kulturowym, społecznym, a także politycznym. Jednak zagadnienia te posuwają się dalej, poza zwykły „tematyczny” kontekst, próbując zawrzeć w zasadzie swej organizacji również dziwną logikę „tematu”. Jej składnia jest zbiorem opierającym się na montażu i demontażu, który wystrzega się wszelkiej metodycznej, systemowej i logicznej formalizacji. Pęknięta i pękająca – odnosi się do rys i podziałów między pojęciami takimi jak: realizm i fikcja, religijność i świeckość, ironia i tragedia, przyjemność i ból, poetyckość i polityczność.

Projekt dofinansowany przez Ambasadę Izraela
Honorowy patronat Prezydenta Miasta Lublin

designed by know-line.pl