Pamiętajmy o zwierzętach podczas upałów

Data dodania: 13 lipiec 2023
Pamiętajmy o zwierzętach podczas upałów

Sezon letni stanowi duże wyzwanie dla zwierząt, które z uwagi na ograniczoną zdolność chłodzenia organizmów źle znoszą wysokie temperatury. W tym szczególnym dla nich okresie, można im pomóc poprzez odpowiednią pielęgnację i zastosowanie się do kilku zaleceń na czas największych upałów.

Pamiętajmy, że nasi czworonożni przyjaciele słabiej niż ludzie znoszą wysokie temperatury. Zwierzęta nie mają gruczołów potowych, a przez to ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona. Próbują ochładzać się sapiąc, otwierając dzioby, a nawet kopiąc doły w ziemi. Nie zapominajmy o zapewnieniu im zacienionego miejsca oraz odpowiedniego nawodnienia. Ponadto, w czasie upałów uważnie obserwujmy swoje zwierzaki i reagujmy szybko na wszystkie niepokojące sygnały, nie czekając, aż zauważymy u nich pierwsze objawy przegrzania – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Aby ułatwić zwierzętom funkcjonowanie w czasie upałów należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nasi podopieczni powinni mieć zapewniony stały dostęp do świeżej, zimnej wody. Jeśli pupil zostaje sam na dłuższy czas dobrze, by miał ustawione dwie miski w dwóch różnych miejscach, aby w przypadku wywrócenia jednej z nich nadal mógł swobodnie napić się wody. Pamiętajmy o nawadnianiu zwierząt także na spacerach. Przed wyjściem przygotujmy butelkę z wodą i miskę, z których w każdej chwili zwierzak będzie mógł skorzystać. Ponadto, należy ograniczyć spacery w porze, gdy panuje największy upał. Dotyczy to zwłaszcza psów ras ze skróconą kufą i płaskim pyskiem (m.in. mops, shih tzu, buldog, bokser, mops, pekińczyk), które są szczególnie narażone na przegrzanie i udar cieplny. Wyprowadzając czworonogi na spacer unikajmy powierzchni asfaltowych i betonowych, które bardzo szybko nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą spowodować poparzenia opuszek ich kończyn. Natomiast po powrocie pamiętajmy o przecieraniu łap wilgotną ścierką, by schłodzić ich powierzchnię. W przypadku występowania wysokich temperatur nie należy również zakładać psom kagańca, który uniemożliwia im ziajanie, czyli główny sposób schładzania organizmu. Pamiętajmy także, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierząt w zamkniętym samochodzie, nawet jeśli zostawimy uchylone okna.

W czasie upału zwierzęta powinny mieć także zapewniony dostęp do najchłodniejszego pomieszczenia w mieszkaniu czy domu (najlepiej w piwnicy, garażu lub łazience), a w ogrodzie do miejsca zacienionego z możliwością swobodnego przemieszczania się. Aby zapewnić pupilom dodatkowe schłodzenie, można także przygotować dla nich brodzik czy zraszacz lub specjalne gadżety: chłodzące maty, ubranka czy obroże. Należy również ograniczyć zabawy ze zwierzakami na powietrzu, szczególnie te wymagające dużej aktywności, jak frisbee, bieganie psa za piłką czy kota za wędką. Pamiętajmy także o odpowiedniej diecie – ciężkostrawne jedzenie z dużą zawartością tłuszczu zastąpmy lekkimi, zbilansowanymi pokarmami, częściej stosujmy karmę mokrą i chłodne przekąski, a także unikajmy karmy o dużej zawartości soli. Dbajmy również o odpowiednią pielęgnację sierści naszych podopiecznych – codziennie szczotkujmy zwierzęta, ponieważ w czasie upałów zwiększa się intensywność linienia. Ponadto unikajmy zbyt krótkiego strzyżenia czworonogów, ich okrywa włosowa ma właściwości termoregulacyjne – w zimie chroni przed chłodem, w lecie zaś przed ciepłem oraz poparzeniem słonecznym.

W tym szczególnym czasie naszej pomocy potrzebują również dzikie i wolno żyjące zwierzęta, takie jak ptaki, jeże i inne drobne ssaki. Wszystkie one chętnie skorzystają z wody znajdującej się w poidełkach czy płaskich naczyniach. Poidełka dla ptaków, owadów czy jeży należy ustawić w miejscach bezpiecznych, z dala od jezdni, najlepiej bezpośrednio przy krzewach i drzewach, aby zwierzęta w razie potrzeby mogły się ukryć. Należy także pamiętać o regularnej wymianie wody, nieświeża i zanieczyszczona może być źródłem groźnych drobnoustrojów.

designed by net-line.pl