Ogród Botaniczny UMCS oraz Dworek Kościuszków zapraszają na wernisaż wystawy biżuterii Danki Czapnik (1954-2022), który odbędzie się w najbliższy piątek, 10 maja, o godz. 16.00. Kolekcja znajduje się w posiadaniu prof. Elżbiety Kłosińskiej z Instytutu Archeologii UMCS.
Danka Czapnik – pochodząca z Trójmiasta artystka, z wykształcenia malarka, tworzyła przede wszystkim biżuterię. W ciągu blisko sześciu dekad swojej działalności wypracowała własny styl i rozpoznawalność. Była twórczynią niepokorną, wielobarwną, nieprzejmującą się konwenansami i poruszającą się niekiedy na granicy kiczu. Podstawowe tworzywo jej artystycznych działań stanowiło srebro. Dodatkiem do srebra był bursztyn, cyrkonie i syntetyczne kamienie, ale też różne nieoczywiste przedmioty: pióra, potłuczona porcelana, guziki od płaszczy, mundurów i liberii. Kochała formy duże, niekiedy mobilne i zaskakujące w swoim wyrazie.
Stworzyła kilka kolekcji, a jej nietuzinkowa biżuteria była nie tylko ozdobą targów bursztynu i pokazów mody. Trafiała także na prestiżowe wystawy sztuki, stanowiła część kolekcji gromadzonych przez koneserów na całym świecie. Szczególnie interesująca wydaje się kolekcja biżuterii zatytułowana „Wykopaliska”, w której wykorzystane zostały drobne znaleziska archeologiczne pochodzące z Pomorza (części laleczek, przedmioty metalowe). Ten nurt twórczości Danki Czapnik jest szczególnie bliski właścicielce kolekcji, prof. Elżbiecie M. Kłosińskiej, archeolożce związanej zawodowo z UMCS, łączącej wiedzę na temat biżuterii dawnej, jak i tej powstającej współcześnie.
Wystawa została zatytułowana „Panta rhei”, tak jak jedna z kolekcji biżuterii Danki Czapnik. Wszystko bowiem płynie i przemija. Piękno zaś pozostaje – zaklęte w biżuterii tej artystki.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 6 września w godzinach otwarcia Dworku, wejście zgodnie z cennikiem na stronie www.garden.umcs.pl