Short Waves Awards 2009-2013
12.03.2014 godz. 18:00
Sala Kinowa
bilet: 7/9 zł
Po raz pierwszy prezentowany program składający się z krótkometrażowych filmów nagrodzonych w pięcioletniej historii festiwalu Short Waves. W programie znalazły się tytuły wyróżnione przez festiwalową publiczność nagrodami Grand Prix oraz przyznawanymi przez międzynarodowe jury – Short Waves PRO.
Całość tworzą zarówno filmy fabularne, jak i formy dokumentalne oraz animacje.
Czas trwania: 104 min
1. Myjnia
reż. Jan P. Matuszyński / 2007 / 20′
Grand Prix Short Waves 2009
To film o rzadko spotykanym w polskim kinie tempie i dynamizmie. Zrealizowany według najlepszych wzorców kina gatunków. Jest i suspens, i napięcie, i niepokój. Trzech mężczyzn musi poradzić sobie z sytuacją, która jest trochę jak z tragedii antycznej, a trochę jak z filmów Tarantino.
2. Brzydkie słowa
reż. Marcin Maziarzewski / 2009 / 25′
Grand Prix Short Waves 2010
Niezwykle trudno jest opowiedzieć o chorobie, nie popadając w patos i przygnębienie. Marcin Maziarzewski ominął te mielizny i przedstawił bohatera, którego życie nie jest lekkie – cierpi na zespół Tourette’a.
3. Drakula
reż. Piotr Bosacki / 2010 / 10′
Grand Prix Short Waves 2011
Atak na formę i narrację, zderzenie z historią, rozumem i percepcją. Proces powstawania myśli w czasie rzeczywistym, ścieżka poznawcza przez ludzkie ciało i umysł, wsparta minimalistyczną animacją.
4. Przez szybę
reż. Igor Chojna / 2009 / 14′
Short Waves PRO 2011
Kiełbasa, alkohol i disco-polo… Wizyta na polskiej prowincji. Młody chłopak przyjeżdża na pogrzeb ciotki, angażując się nie tylko w pożegnalne rytuały, ale i… flirt.
5. Noise
reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2011 / 7′
Grand Prix Short Waves 2012 / Short Waves PRO 2012
Z uchem przy ścianie łatwo o przesłyszenie. Krótka opowieść o odgłosach wdzierających się w życie człowieka. Zabawnie zobrazowane dźwięki stają się pełnoprawnym elementem widzialnej rzeczywistości.
6. Strażnicy
reż. Krzysztof Szot / 2013 / 15’
Short Waves PRO 2013
Leśną ścieżkę grodzi szlaban na sznurku, obok posterunek na cegłówkach. Młody Marek nie wie, dlaczego tutaj trafił, stary strażnik już pewnie zapomniał. Marek lubi chłód stali pistoletu, bo ma coś jakby gorącą rękę. Stary lubi telewizję, bo ma już odsłużone. Marek będzie podbijał przepustki, ot cała robota. Pozornie.
7. O rządach miłości
reż. Adela Kaczmarek / 2013 / 13’
Grand Prix Short Waves 2013
Dokument o niezwykłym człowieku, a może właśnie postulat zwykłości. Animowany traktat filozoficzny wygłoszony potocznym językiem serca. Pacjent życia przytacza historię swojej choroby i kreśli ją własnymi rysunkami. Widział wiele i rozmawiał z nie byle kim. W tle między innymi piękna wojna z Węgrami.
Short Waves 2014
GRAND PRIX 2014
20.03.2014 godz. 18:00
Sala Kinowa
bilet: 7/9 zł
kasa czynna: pon.-pt. w godz. 10.00-19.00
tel.: 81 466 61 40
1.Ziegenort
reż. Tomasz Popakul / 2013 / 19′
Mała nadmorska wioska. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Introwertyczny chłopiec-ryba będzie musiał stawić czoła pierwszej poważnej rywalizacji. Świat odkrywany przez chłopca pełen jest niepokojących znaków, frapujących obserwacji, które niejednokrotnie budzą w nim przerażenie.
2. Rezonans
reż. Mateusz Sadowski / 2013 / 6’16”
Efekt czytania i rozmyślania o teoriach fizycznych, które proponują istnienie światów równoległych, o sporach dotyczących tego, czy świat ma strukturę ciągłą (analogową) czy nieciągłą (dyskretną), a wreszcie równoważenia rozbieżnych tropów lekturą, m.in. Roberta Walsera. Film powstawał równolegle wobec zgłębiania wspomnianych zagadnień.
3. Nasza klątwa
reż. Tomasz Śliwiński / 2013 / 27’
Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowo narodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.
4. Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek
reż. Karolina Specht/ 2013 / 4’57”
Historia człowieka, który urodził się bez własnego kształtu. Ciągłe deformacje i wtłaczanie w cudze formy budzi w nim poczucie buntu. Czy może żyć zupełnie niezależnie od innych i w oderwaniu od rzeczywistości? Kto i co decyduje o tym, jacy ostatecznie jesteśmy?
5. Hosanna
reż. Katarzyna Gondek / 2013 / 9’30”
Hosanna to baśń o dziarskiej dziewczynce, która wpada do świata babki dewotki i sieje w nim słodkie spustoszenie. Wnuczka odkrywa osobliwą kolekcję kolegów babci i stopniowo bada ich rolę w jej życiu. Zaciekawienie dziewczynki rujnuje i jednocześnie buduje na nowo babciny porządek rzeczy.