Lubelska grupa Amnesty International zaprasza na pokaz filmu „Afganistan 2014 – II” w reżyserii Razi i Sohaila Mohebi oraz spotkanie z Anną Minkiewicz – długoletnią pracowniczką organizacji pozarządowych w Afganistanie.
Anna Minkiewicz jest specjalistką od rozwoju wsi w ramach międzynarodowej współpracy rozwojowej. Pracowała w wielu krajach Afryki, w Kirgistanie i Kazachstanie, a od 2003 r. wyłącznie w Afganistanie. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi. Jeżeli nie pracuje aktualnie w Afganistanie, organizuje przeglądy kina afgańskiego w Polsce. Jest również fotografką. Zdjęcia Anny Minkiewicz były pokazywane w 2008 r. w Instytucie Francuskim w Krakowie, Teatrze Studio w Pałacu Kultury w Warszawie, w warszawskim kinie Luna oraz kinie Charlie w Łodzi. Dwa lata temu gościliśmy w Lublinie wystawę jej zdjęć pt. „Afganistan. Inne spojrzenie”. Artykuły Anny Minkiewicz o Afganistanie ukazywały się m.in. w Tygodniku Powszechnym, Le Monde Diplomatique czy Przekroju. Od trzynastu lat aktywnie działa w Afganistanie, poznając tamtejsze zwyczaje, kulturę i przede wszystkim ludzi próbujących układać sobie życie w cieniu nieustannych konfliktów zbrojnych i zamachów terrorystycznych.
Afghanistan 2014 – II – reż. Razi & Sohaila Mohebi, dokument (54 min), 2014
Portret afgańskich uchodźców, którzy mieszkając w różnych Europejskich krajach, wyrażają
obawy, lęki, nadzieje i oczekiwania co do przyszłości ich rodzimego kraju. W filmie przeplatają się poezja, krótkie wywiady oraz fragmenty przemówień.
Razi i Sohaila Mohebi wspólnie kręcą zarówno dokumenty, jak i fabuły, często poruszając w nich temat uchodźców. Razi w swojej karierze asystował najwybitniejszym reżyserom afgańskim, a jego filmy fabularne nagradzane były na wielu festiwalach. Razi po studiach filmowych w Teheranie pracował jako asystent najwybitniejszych afgańskich reżyserów – Siddiqa Barmaka (Osama) i Atiqa Rahimiego (Ziemia i popioły), a także Iranki Samiry Makhmalbaf na planie filmu „O piątej po południu”. Siedem lat temu Razi i Sohaila uciekli z Afganistanu i zamieszkali we Włoszech. Na ogół tworzą razem, a ich ostatnie filmy – dokumenty oraz fabuły – cechuje poezja i wrażliwość na los uchodźców w Europie.
Przed seansem zostaną wyświetlone Afgańskie Kroniki Filmowe oraz animacja pt. „Taniec”.
Kroniki Filmowe, dokument (10 min), 1968
Przed seansem pokazany będzie jeden odcinek Afgańskiej Kroniki Filmowej z połowy lat ’60. Protagonistami kronik są na ogół rodzina królewska oraz inni dygnitarze. Ale są tam także krajobrazy, fajerwerki nad oświetlonym Kabulem, rajd samochodowy, przedstawienie teatralne, pokaz mody, pokaz lotnictwa w Bagramie.
Kroniki mają lektora w języku Dari lub Pashtu i nie są tłumaczone aby niepotrzebnie nie zakłócać obrazu.
Taniec – Mohsen Hossaini, animacja (3 min), 2015
Zamiast niszczyć i zabijać się nawzajem, lepiej tańczmy razem.
WSTĘP WOLNY!