Pokaz filmu " Drill Baby Drill " | Kawiarnia Kawka 25.07.2013

Data dodania: 22 lipiec 2013

[b]POKAZ FILMU

pt. “ DRILL BABY DRILL”

25 lipca, czwartek, godz. 19.oo
Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9 i ½

wstęp wolny[/b]

Film Lecha Kowalskiego „Wierć, kochanie, wierć” (Drill Baby Drill) poświęcony jest problemowi wydobycia gazu łupkowego. Skupia się na osamotnionej walce mieszkańców Żurawlowa – małej wsi na Zamojszczyźnie z łamiącym prawo międzynarodowym koncernem.

"Drill Baby Drill", reż. Lech Kowalski, FRANCJA, POLSKA 2013, 85 min.

Pewnego razu ludzie, którzy żyją w małej wiosce znajdującej się na dalekim wschodzie Polski, niedaleko granicy z Ukrainą, z ekologicznie nieskazitelnego obszaru rolniczego nazywanego "płucami Polski" odkrywają, że Chevron, czwarta na świecie pod względem wielkości korporacja energetyczna planuje wybudować odwiert gazu łupkowego w ich wiosce.

Z początku ludzie nie są temu przeciwni, ale po przeanalizowaniu sprawy dowiadują się, że posiadanie odwiertu gazu łupkowego tak blisko swoich gospodarstw nie jest dobrym pomysłem. Rolnicy jednoczą się przeciwko korporacji Chevron. Apelują do polityków oraz instytucji rządowych o zaniechanie budowy odwiertów. Historia ich zmagań przeplata się z realiami panującymi w dalekiej Pensylwanii, która nazywana jest "Arabią Saudyjską eksploatacji gazu łupkowego". Jest już za późno na to, aby powstrzymać korporacje energetyczne w Pensylwanii, ale może jest szansa dla Polskich rolników? To co się dzieje jest zaskoczeniem nawet dla mieszkańców tej małej wioski.

Reżyser przedstawia potencjalne zagrożenia na przykładzie zwykłych mieszkańców stanu Pensylwania (USA), których spokój poświęcono dla idei gazowej potęgi. Przede wszystkim zaś zadaje pytanie o prawdziwą cenę wydobycia gazu łupkowego w Polsce – czy tak naprawdę nie jest ona zbyt wysoka?

Dokument Wierć, kochanie, wierć (Drill Baby Drill) jest produkcją europejskiej telewizji Arte. Był już prezentowany we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz w Parlamencie Europejskim. Film został nakręcony w 2012 roku. W chwili obecnej Lech Kowalski zbiera materiał na kolejny dokument o sytuacji w Żurawlowie.

Lech Kowalski jest reżyserem polskiego pochodzenia. Jest laureatem wielu nagród, m.in. na festiwalu w Wenecji. Obecnie mieszka w Paryżu, wielokrotnie wracał do Polski, aby realizować filmy dokumentujące zachodzące w kraju zmiany. Więcej na temat reżysera: www.lechkowalski.com

Mieszkańcy Żurawlowa od 3 czerwca 2013 blokują wjazdu na pola dla koncernu Chevron. Do protestu dołączali się aktywiści m. in. z Niemiec, Czech, Litwy i USA. Wyrazy solidarności płyną z całego świata. Odbyły się pikiety solidarnościowe w Lublinie i Warszawie. Protestujący zapowiadają że pomimo kłód rzucanych pod nogi, nie poddadzą się.

[url]Trailer: http://vimeo.com/63570394[/url]

ZAPRASZAMY

designed by know-line.pl