26 stycznia 1919 odbyły się pierwsze wybory parlamentarne, w których wzięły udział kobiety. Do Sejmu trafiło wówczas 8 posłanek, które stanowiły zaledwie ok. 2% ogólnej liczby polskiego Sejmu. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy swojej parlamentarnej pracy wykorzystały wszystkie możliwe formy aktywności sejmowej: wnioski, interpelacje, przemówienia. Najczęściej na mównicy sejmowej przemawiała Zofia Sokolnicka, a pierwszą kobietą, która zabrała głos w sejmie była Maria Moczydłowska.
Aby uczcić rocznicę wywalczenia przez kobiety praw wyborczych zapraszamy na pokaz filmu "Niezłomne" połączony z dyskusją na temat obecności kobiet w dyskursie publicznym.
"Niezłomne" (Iron Jawed Angels) to opowieść o grupie amerykańskich sufrażystek, które na przełomie XIX i XX wieku podjęły walkę o prawa kobiet.
Magdalena Łuczyn – członkini lubelskiej Krytyki Politycznej, filozofka, aktywistka, feministka, działaczka kultury, organizatorka wielu miejskich eventów w obszarze spraw społecznych oraz kultury i sztuki.
Agnieszka Ziętek – adiunktka w Zakładzie Filozofii i Socjologii Polityki UMCS, zajmuje się problematyką z pogranicza socjologii, politologii i teorii kultury. Realizuje badania (jakościowe i ilościowe) z zakresu polityki kulturalnej i równościowej, jak również społecznych oddziaływań sztuki.
Moderatorka: Julita Juros – wiceprezeska Fundacji HerStory, trenerka antydyskryminacyjna, aktywistka, feministka.
Pokaz filmu jest możliwy dzięki uprzejmości HBO Polska.