Pokonkursowa wystawa fotografii BZ WBK Press Foto 2011

Data dodania: 09 grudzień 2011

[b]Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej fotografii prasowej
BZ WBK Press Foto 2011

12 grudnia 2011 r., godz. 18.00
Galeria Biblioteki, Lublin, ul. Narutowicza 4
Wystawa będzie czynna do 28 grudnia 2011 w godzinach pracy Biblioteki.[/b]

BZ WBK Press Foto to największy konkurs fotografii prasowej organizowany w Polsce. Już od siedmiu lat to wspólne przedsięwzięcie Banku Zachodniego WBK oraz dziennika „Rzeczpospolita” podsumowuje najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie w postaci klatek uwiecznionych przez polskich fotoreporterów i freelancerów. Wystawy, które przedstawiają nagrodzone zdjęcia i fotoreportaże są tym samym formą podróży w czasie, dzięki której możemy raz jeszcze wrócić pamięcią do tych miejsc, zdarzeń i ludzi, którzy zdominowali media w ciągu ostatnich miesięcy.

#2c

„Celem BZ WBK Press Foto jest nie tylko promowanie polskiej szkoły fotografii prasowej, ale także podjęcie wysiłku uwrażliwienia nas na otaczający nas świat, którego często w zapale codziennych wydarzeń nie dostrzegamy lub obojętnie przechodzimy obok. To wyjątkowa okazja ponownego odkrycia rzeczywistości, a tym samym poznania nas samych” – powiedział Wojciech Pietras, dyrektor I Oddziału Banku Zachodniego WBK w Lublinie.

#3c

Siódma edycja BZ WBK Press Foto pobiła dotychczasowe rekordy dotyczące liczby uczestników oraz zgłoszonych prac. Zwycięskie prace wyłoniono spośród 8600 zdjęć nadesłanych przez 393 fotoreporterów z całej Polski, w tym 9 z Lublina, do następujących kategorii: Cywilizacja, Wydarzenia, Społeczeństwo, Portret, Sport, Przyroda i środowisko naturalne, Kultura i sztuka oraz Fotokast. Łączny czas nadesłanych fotokastów wyniósł 2 godziny.

#4c

Ekspozycja w Lublinie ma szczególny wymiar. To właśnie stąd pochodzi laureat najważniejszej nagrody BZ WBK Press Foto, jaką jest Zdjęcie Roku. Jacek Szydłowski z redakcji „Dziennika Wschodniego” zdobył ją za zdjęcie przedstawiające wolontariusza usuwającego godło państwowe w jednej z klas zniszczonej przez zeszłoroczną powódź szkole w Wilkowie. Z redakcją „Dziennika Wschodniego” związany jest również inny laureat tegorocznej edycji BZ WBK Press Foto. Jest nim Jacek Świerczyński z Zamościa, który zdobył wyróżnienie w kategorii Cywilizacja za fotoreportaż przedstawiający lubelskich kominiarzy przy pracy.
Laureatami dwóch pozostałych najważniejszych nagród BZ WBK Press Foto 2011 zostali: Nagroda Rzeczpospolitej – Roman Koszowski z „Gościa Niedzielnego” za zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego uczestniczącego w pielgrzymce mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich; Nagroda Banku Zachodniego WBK – Maksymilian Rigamonti (freelancer) za fotoreportaż przedstawiający Polskę w obliczu katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku.

#5c

Konkurs BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Konkurs jest organizowany przez Bank Zachodni WBK, a jego wyłącznym patronem medialnym jest dziennik „Rzeczpospolita”. Pracami jury kierował Cezary Sokołowski (Associated Press), jedyny polski laureat Nagrody Pulitzera. Z grupy ponad 8600 zdjęć nadesłanych w tym roku na konkurs przez 393 fotoreporterów, jury konkursu pod przewodnictwem Cezarego Sokołowskiego (Associated Press) wyłoniło Zdjęcie Roku oraz zwycięzców w ośmiu kategoriach konkursowych – Wydarzenia, Społeczeństwo, Cywilizacja, Przyroda i środowisko naturalne, Kultura i sztuka, Portret, Sport i Fotokast. Dodatkowo organizatorzy konkursu – Bank Zachodni WBK oraz dziennik „Rzeczpospolita” – przyznali dwie nagrody specjalne. Wystawa prezentuje wszystkie nagrodzone oraz wyróżnione prace. Przypomnijmy sobie, co przykuwało naszą uwagę w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

#6c

designed by know-line.pl