Pół miliona użytkowników i rekordy wypożyczeń rowerów miejskich w Polsce

Data dodania: 15 kwiecień 2015

Pół miliona użytkowników i rekordy wypożyczeń rowerów miejskich w Polsce
To był jeden z najaktywniejszych weekendów dla rowerzystów miejskich, którzy sięgali w tym czasie po rowery ponad 50 tysięcy razy! Zainteresowanie publicznymi jednośladami wciąż rośnie. Korzysta z nich już ponad pół miliona osób, które w tym sezonie dokonały 326 tysięcy wypożyczeń. Rowerowy boom dopiero przed nami. Do końca miesiąca zainaugurowane zostaną nowe systemy: we Wrocławiu i w Poznaniu. Nadal natomiast nie jest jasna przyszłość inwestycji w Łodzi, gdzie w dokumentacji przetargowej firmy, BikeU, znalazł się sfałszowany dokument bankowy.

Rowerzyści miejscy rosną w siłę

W weekend do systemów rowerów miejskich dołączył półmilionowy użytkowników, a precyzyjniej – użytkowniczka, która zarejestrowała się w systemie Opole Bike. Tylko w tym sezonie grono osób, korzystających z wypożyczalni w swoich miastach powiększyło się o ponad 27 tysięcy osób. To wzrost na poziomie 5,5 procent w ciągu niecałego 1,5 miesiąca.
Z soboty na niedzielę, odnotowano natomiast 300-tysięcznie wypożyczenie miejskiego roweru w tym sezonie. Rekordowy wynajem miał miejsce w ramach stołecznego systemu Veturilo. Użytkownik wypożyczył rower przy stacji „Wybrzeże Kościuszkowskie – Centrum Nauki Kopernik” i po dwóch godzinach zwrócił w lokalizacji „ul. Emilii Plater – Al. Jerozolimskie”.
Tylko w ciągu ostatniego weekendu liczba wynajmów sięgnęła 50 318!
Aktualna liczba wypożyczeń i rejestracji w sezonie 2015 dla poszczególnych miast:
Opole (start sezonu: 13.03) – 7 388 wypożyczeń, 751 nowych użytkowników
Lublin (od 21.03) – 41 439 wypożyczeń, 5 439 nowych użytkowników
Grodzisk Mazowiecki (od 01.03) – 2 800 wypożyczeń, 335 nowych użytkowników
Białystok (od 24.03) – 26 632 wypożyczenia, 3 885 nowych użytkowników
Warszawa i Konstancin-Jeziorna (od 01.03) – 247 969 wypożyczeń, 16 031 nowych użytkowników

Umowa została podpisana! Poznań ponownie z rowerem miejskim

Poznański Rower Miejski zostanie uruchomiony 20 kwietnia. Użytkownicy na początku skorzystają z 16 stacji oraz 170 rowerów, natomiast na przestrzeni najbliższych trzech miesięcy, sieć wypożyczalni rozrośnie się do 30 stacji i 352 rowerów. W momencie rozszerzenia liczby lokalizacji, wprowadzone zostaną również elektrozamki. Dzięki nim wypożyczenia i zwroty będą jeszcze szybsze niż dotychczas, a zapięcie analogowe staną się wyłącznie dodatkiem, przydatnym w czasie przerw np. na kawę czy zakupy w czasie wynajmu. Ponadto, po raz pierwszy w Polsce, rowerzyści będą mieli możliwość korzystania z płatności przy samych stacjach – za pomocą kart debetowych i kredytowych oraz zbliżeniowych. Cały system zostanie zintegrowany z Poznańską Elektroniczną Kartą Aglomeracyjną. Nowością będą również dotykowe ekrany i nowy interfejs. Po zakończeniu rozbudowy, Poznań dysponować będzie najnowocześniejszą technologicznie siecią wypożyczalni w Polsce.

Wrocław z drugim największym systemem w Polsce

Zgodnie z umową, do końca kwietnia zainaugurowany zostanie system rowerów miejskich we Wrocławiu, który z co najmniej 70 stacjami i 700 rowerami, będzie drugą największą inwestycją tego typu w Polsce, zaraz po Warszawie. W chwili obecnej niemal wszystkie stacje został już wyposażone w specjalne słupki rowerowe, a ponad połowa lokalizacji w terminale, które stanowią główny element każdej wypożyczalni.
Nextbike Polska będzie dostawcą i operatorem wypożyczalni w stolicy Dolnego Śląska do końca 2018 roku. W skład miejskiej sieci wypożyczalni wejdzie 70 stacji i 700 rowerów, jednak istnieje szansa na jeszcze szerszą rozbudowę, ponieważ operator prowadzi rozmowy z podmiotami prywatnymi i potencjalnymi sponsorami stacji, co w poprzednich latach zaowocowało we Wrocławiu podwojeniem floty miejskiej.

Niepewny los roweru miejskiego w Łodzi?

Komplikuje się natomiast sytuacja Łódzkiego Roweru Miejskiego. W ramach kolejnego już postępowania przetargowego, na początku bieżącego roku wyszło na jaw, że w jednej z ofert, złożonej przez firmę BikeU sp. z o.o. (będącą częścią francuskiej grupy EGIS) znajduje się sfałszowana opinia bankowa. W odpowiedzi na zapytanie z Urzędu Miasta, Bank Zachodni potwierdził, że wystawił dokument innej treści – kwota potencjału finansowego firmy BikeU z podanych 2,7 mln zł została zamieniona na 3,7 mln zł. Po otrzymaniu tej informacji, w lutym 2015 Miasto Łódź zdecydowało się niezwłocznie na złożenie do Prokuratury w Łodzi zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez BikeU. Podobne zawiadomienie złożył do Prokuratury Warszawa Mokotów Bank Zachodni WBK. Po rozpoznaniu sprawy, prokuratury wszczęły w tej sprawie śledztwa, które są w toku. Mimo potwierdzonego fałszerstwa, Miasto Łódź zastanawiało się nadal, czy nie podpisać z firmą BikeU umowy, aż do momentu, w którym do urzędu nie wpłynęła informacja od greckiej firmy BrainBox, że zakończyła ona współpracę z BikeU i nie wystawiała po 15 września 2014 roku żadnych referencji. Tymczasem BikeU posłużyło się referencjami tej firmy, datowanymi na 22 września. Po zażądaniu i otrzymaniu wyjaśnień, urzędnicy łódzcy postanowili cofnąć decyzję o wyborze firmy BikeU na wykonawcę systemu ŁRP i w najbliższych dniach prawdopodobnie unieważnią całe postępowanie.

designed by know-line.pl