Policjanci z Lublina rozbili zorganizowaną grupę przestępczą

Data dodania: 04 marzec 2016

[b]Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym nabywaniem, przechowywaniem i zbywaniem wyrobów tytoniowych bez akcyzy rozbili policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. W trakcie przeszukań kilkudziesięciu posesji oraz pojazdów zabezpieczono ponad 26 tys. nielegalnych paczek papierosów. Zatrzymano 6 osób w wieku od 23 do 46 lat – mieszkańców Lublina i woj. świętokrzyskiego. Szacuje się, że grupa w wyniku przestępczej działalności naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych w kwocie ponad 8 milionów złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie.[/b]

Do realizacji doszło we wtorek. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie przeszukali kilkadziesiąt posesji oraz pojazdów na terenie Lublina, pow. chełmskiego oraz woj. świętokrzyskiego. W działaniach wspierali ich antyterroryści, a także funkcjonariusze z wydziału kryminalnego, do walki z korupcją i cyberprzestępczością KWP. Efektem było ujawnienie ponad 26 tysięcy paczek papierosów bez akcyzy skarbowej. Ponadto zabezpieczono 20 kg suszu tytoniowego i ponad 100 litrów nielegalnego alkoholu.

#1C
#2C

Bezakcyzowy towar przeznaczony do nielegalnej dystrybucji ukryty był zarówno w mieszkaniach, samochodach, a także pomieszczeniach gospodarczych, jak piwnice i komórki.

Policjanci zatrzymali łącznie 6 osób – mieszkańców woj. lubelskiego i świętokrzyskiego w wieku 23-46 lat, w tym dwie kobiety. Jak oszacowano, ewentualne wprowadzenie tych wyrobów do obrotu, mogłoby doprowadzić do uszczupleń w podatku akcyzowym w kwocie ponad 400 tys. złotych. Według ustaleń policjantów, sprowadzone zza wschodniej granicy papierosy przeznaczone były do wprowadzenia do dystrybucji detalicznej poprzez lubelskie targowiska.

#7C

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Jak wynika z ustaleń śledczych, zatrzymane osoby działały w zorganizowanej grupie, której celem było nielegalne nabywanie, przechowywanie, przewożenie wyrobów akcyzowych oraz pomaganie w ich zbyciu, przyjmowaniu i ukrywaniu. Ponadto sprawcy działali w oparciu o przyjęty z góry podział ról i zadań. Jak wynika z ustaleń, tą zorganizowaną grupą kierował 23-letni mieszkaniec Lublina.

#3C

Na poczet przyszłych kar oraz środków karnych policjanci zabezpieczyli pieniądze oraz samochód marki bmw. Łączna wartość zabezpieczonego mienia to kwota ponad 140 tys. zł.

Są to pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Sprawa ma charakter rozwojowy.

#4C
#5C
#6C

designed by net-line.pl