Powiat Lubelski: Integracja przez sztukę w Matczynie

Data dodania: 24 kwiecień 2015

Po rocznej w przerwie w Zespole Szkół Specjalnych w Matczynie w powiecie lubelskim w czwartek 23 kwietnia odbył się kolejny finał Integracyjnego Konkursu Plastycznego.

W tym roku uczestnicy zgłosili ponad 100 propozycji, których tematem była "Pasterka i kominiarczyk", bohaterowie jednej z baśni Hansa Christiana Andersena, patrona szkoły w Matczynie, działającej przy miejscowym domu pomocy społecznej.

Autorami konkursowych propozycji są dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych klas 0 – III z gminy Bełżyce i ZSS w Matczynie, uczestnicy zajęć Ośrodka Wsparcia z Chorobami Psychicznymi i Dziennego Centrum Aktywacji w Matczynie oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Bystrzycy i Załucza, którzy wzięli udział w plastycznych zmaganiach po raz pierwszy.

Artystycznym wstępem do czwartkowego spotkania była premiera przedstawienia "Pasterka i kominiarczyk" w wykonaniu uczniów ZSS w Matczynie, przygotowanego pod kierunkiem nauczycieli Katarzyny Orzeł, Justyny Bieleckiej i Dariusza Orłowskiego.

Kulminacyjnym punktem finału było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu, którzy odebrali je z rąk burmistrza Bełżyc Ryszarda Góry i dyrektor ZSS w Matczynie Renaty Rejnowskiej.

W kategorii przedszkolaków pierwsze miejsce zajął Ignacy Konopa, drugie Sebastian Kędzierski, a trzecie Marlena Szczotka. Wszyscy reprezentują SP w Matczynie. Wyróżnienia jury przyznało Jagodzie Ziółek i Kacprowie Rosińskiemu z Punktu Przedszkolnego przy SP w Krzu oraz Idze Bednarczyk i Julicie Kołacz z SP w Matczynie.

Wśród autorów z klas 0 – III pierwszą nagrodę odebrała Martyna Bulzak z SP w Chmielniku, drugą Piotr Niezbecki z SP w Matczynie, a trzecią Kacper Sadlak z SP w Chmielniku. Na liście wyróżnionych znaleźli się: Natalia Wideńska z SP Kierz, Karolina Sadurska i Jagoda Anasiewicz z SP w Matczynie, Wiktoria Gorgol i Filip Mirosław z SP w Zespole Szkół w Wojciechowie oraz Amelia Poleszak Amelia z SP w Babinie.

W kategorii osób niepełnosprawnych najciekawszą, według jury, pracę wykonał Piotr Grajewski z Gimnazjum w ZSS przy DPS w Matczynie, drugą nagrodę zdobył jego kolega ze szkoły podstawowej Piotr Howaniec, a trzecia trafiła do Pawła Majchrzaka z Gimnazjum w SOSW w Bystrzycy. W tej grupie autorów jurorzy przyznali tez 6 wyróżnień dla: Dawida Ziomki, Przemysława Ziomki, Marcina Gajera i Justyny Jędrasik z ZSS przy DPS w Matczynie, Barbary Wrony z SOSW w Bystrzycy i Kamili Tracz z Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Matczynie.

Zdaniem jurorów na szczególne słowa uznania zasłużyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej z Punktem Przedszkolnym w Matczynie, którzy wykonali aż 40 na 104 prace zgłoszone do konkursu.

Patronem honorowym i fundatorem nagród dla zwycięzców poszczególnych kategorii był burmistrz Bełżyc Ryszard Góra, a organizatorami konkursu ZSS przy DPS w Matczynie oraz działające przy tej placówce Stowarzyszenie Integracji Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Oligus".

Przygotowanie tegorocznego konkursu nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów i darczyńców, którymi byli: księgarnia Anny Porębiak, Biuro Usługowo-Handlowe Franciszka Dula, Sklep Wielobranżowy "TOPA-Z" Grzegorza Kamińskiego i "MIX" Marcina Wójtowicza z Bełżyc, Piekarnia i Cukiernia Mielnik i Firma Handlowo-Usługowo-Przemysłowa "JASIEK" Państwa Jaśkowskich z Niedrzwicy Dużej, Centrum Wózków Inwalidzkich Rafała Kowalskiego z Lublina, Mini Market Spożywczy Mariusza Wójtowicza z Babina oraz Sklep Spożywczy Haliny Piotrowskiej ze Strzyżewic.

(Ias24.eu)
(fot. ZSS przy DPS w Matczynie)

designed by know-line.pl