Poznaj technikę olejową w fotografii – Warsztat fotograficzny

Data dodania: 08 listopad 2017

Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury w Lublinie zaprasza do udziału w nowym kursie. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności posługiwania się techniką olejową w fotografii. Zapisy już trwają.
 

Odbitka olejna to technika szlachetna. Obok pigmentu i gumy dwuchromianowej jest jedną z najważniejszych technik chromianowych. Pozwala na niezwykłą kontrolę nad wyglądem ręcznie tworzonej odbitki, a jednocześnie zapewnia doskonałe oddanie szczegółu i trwałość powstałego zdjęcia. Inaczej jednak niż w technice gumy czy pigmentu, uczulona dwuchromianem warstwa żelatyny, nie zawiera w sobie żadnych pigmentów. Obraz, który oglądamy, powstaje poprzez ręczne naniesienie na nią farby drukarskiej. Technika olejowa pozwala na uzyskanie rezultatów analogicznych do bardziej znanej techniki bromoleju, bez konieczności wykonywania odbitki srebrowej, w oparciu o matrycę powstałą na czystej żelatynie, na którą manualnie nanosimy farbę drukarską. Niezrównane kontrasty, malarskość i charakteryzujące się delikatną szorstkością przejścia, czynią z odbitki olejnej jedną z ciekawszych technik, sprawdzającą się zarówno w portrecie, akcie jak i krajobrazie. Warsztat poprowadzi Radosław Brzozowski.

Prowadzenie: Radosław Brzozowski – w wieku trzynastu lat znalazł w szafie starego Zenita. Od tej chwili aparat stał się jego nieodłącznym towarzyszem, powoli przekształcając się w integralną część ciała i umysłu. Chociaż wysłużony Zenit dawno już został zastąpiony przez kolejne aparaty, przygoda z fotografią i fascynacja zdjęciami pozostały niezmienne. W tej chwili Radosław Brzozowski zajmuje się głównie fotografią aktu oraz historycznymi i szlachetnymi technikami w fotografii. Angażuje się w projekty rekonstrukcyjne i dokumentalne realizowane samodzielnie jak i we współpracy z wiodącymi instytucjami kultury. Jest również dyrektorem Trójmiejskiej Szkoły Fotografii (www.tsf.edu.pl) oraz odpowiada za badania nad starymi technikami fotograficznymi w Szlachetnej Fotografii. Prowadzi także kursy i szkolenia w ramach Centrum Szkoleniowego Szlachetnej Fotografii i publikuje książki poświęcone dawnym technikom fotograficznym. Jest również dwukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego.

Kiedy:
18 listopada 2017, godz. 10:00-16:00
19 listopada 2017 w godz. 10:00-14:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7
Zapisy: Warsztaty skierowane są wyłącznie do osób pełnoletnich. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00. Uczestnicy projektu zostaną wybrani na podstawie procesu rekrutacji, która będzie przebiegać do 13 listopada 2017.           
Warunkiem uczestniczenia w warsztatach są łącznie 2 kryteria:
– potwierdzenie ze strony Warsztatów Kultury o zakwalifikowaniu się na warsztaty,
– wniesienie opłaty za udział w warsztatach.     
O zakwalifikowaniu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń i dokonanych wpłat.

Koszt uczestnictwa: 100 zł; wpłaty należy dokonać w terminie do 14 listopada 2017 na konto Warsztatów Kultury (Bank Pekao SA 33 1240 1503 1111 0010 5299 8541); w tytule przelewu należy wpisać: opłata za udział w warsztatach fotograficznych oraz imię i nazwisko uczestnika.

Regulamin warsztatów dostępny TUTAJ

designed by net-line.pl