Projekcja filmu dokumentalnego: "Drohobycz i Bruno Schulz"

Data dodania: 15 listopad 2016

Biblioteka Publiczna zaprasza 
16 listopada 2016, godz. 12:00

Filia nr 29, ul. Kiepury  5

na projekcję filmu dokumentalnego: "Drohobycz i Bruno Schulz"  
(scenariusz, reżyseria: Jerzy J. Bojarski/Grzegorz Józefczuk; montaż: Grzegorz Józefczuk) Lublin 2009

 

Zdjęcia do filmu robił Jerzy J. Bojarski w listopadzie 2008 roku, kiedy odwiedził rodzinne miasto autora "Sanatorium pod klepsydrą". Oprowadzał go śp. Alfred Schreyer ostatni uczeń Brunona Schulza, który urodził się 8 maja 1922 r. w Drohobyczu. Jego ojciec był jednym z kierowników rafinerii w Jaśle. Alfred od 1934 r. uczył się w drohobyckim gimnazjum, a jego nauczycielem rysunku i prac ręcznych był Bruno Schulz. Schreyer stał się depozytariuszem pamięci o drohobyckim życiu pisarza. Zmarł w 2015 roku.
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Jerzy Jacek Bojarski – redaktor „Niecodziennika Bibliotecznego", pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie – organizator urodzin Brunona Schulza w Bibliotece, wydawca, b. radny Lublina, społecznik, aktywny członek SFBS: Autor mapy -" Bruno Schulz i Drohobycz"  MBP Lublin 2009, przy współpracy Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza i Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego Państwowego Uniwersytetu w Drohobyczu. 
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

GRZEGORZ JÓZEFCZUK, ur. 22. XII. 1955 r. w Lublinie, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom 1980, magister filozofii), w latach 1980-1990 pracownik naukowy UMCS w Lublinie, w latach 1990-1992 dziennikarz „Gazety Lubelskiej Dzień”, w latach 1992-2012 dziennikarz „Gazety Wyborczej”, oddział Lublin (gdzie pełnił m.in. funkcję sekretarza redakcji, szefa działu promocji, szefa działu kultury, pisząc także do głównego wydania Gazety Wyborczej). Współpracował m.in. z: kwartalnikiem „Akcent” (Lublin), miesięcznikiem „Na Przykład” (Lublin), „Gazetą Grodzką” (Lublin), „Zeszytami literackimi”, „Beethoven Magazine” (Kraków), „KulturaEnter” (Lublin), „Nowym Dziennikiem – Polish Daily News” (Nowy Jork). Prowadził zajęcia na UMCS (dziennikarstwo na Wydziale Politologii: „warsztat publicysty kulturalnego”). 
Inicjator powołania i prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza (rok założenia 2007), dyrektor artystyczny Międzynarodowego FestiwaluBrunona Schulza w Drohobyczu/ Ukraina (2006, 2008, 2010, 2012). W ramach Festiwalu planowanego i realizowanego z jego pomysłodawcą, ukraińskim partnerem – Centrum Polonistycznym Uniwersytetu w Drohobyczu, rozwinął jego część artystyczną (wystawy, spektakle, koncerty, akcje edukacyjne), pozyskując do współpracy szereg instytucji w Drohobyczu oraz we Lwowie. Przeprowadził projekt wmurowania tablicy memorialnej w miejscy śmierci Brunona Schulza w Drohobyczu. Inicjator międzynarodowego projektu „Bruno- 4ever”, poświęconego schulzowskim inspiracjom w kulturze i sztuce, realizowanego w Lublinie (prezentowanego m.in. w Kazimierzu Dolnym, Puławach, Zielonej Górze). Kurator wystaw i projektów kulturalnych, w tym międzynarodowych i transgranicznych, realizowanych w takich galeriach jak: Galeria Gardzienice, Biuro Wystaw Artystycznych Lublin, Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie, Muzeum Nadwiślańskie Kazimierz Dolny, Centrum Artystyczne „Dzyga” we Lwowie. Współpracuje z Miejską Biblioteka Publiczna w Lublinie i Niecodziennikiem Bibliotecznym.

Wstęp wolny

designed by know-line.pl