Bioteka, czyli filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego – łącząca w sobie nowoczesną stylistykę z zielonym sercem miasta, czyli pobliskim Ogrodem Saskim – została laureatką wielu prestiżowych konkursów architektonicznych. Niewątpliwym atutem nowej „zielonej” biblioteki są jej oryginalne wnętrza w budynku dawnej Karczmy Słupskiej przy Al. Racławickich, których projektantem jest Grzegorz Kłoda (GK-ATELIER).
– Otwarta rok temu Bioteka bardzo szybko stała się jedną z ulubionych bibliotek w Lublinie, miejscem, w którym nigdy nie brakuje czytelników. Stanowi punkt wyjątkowy na bibliotecznej mapie miasta, nie tylko z racji bogatych zbiorów książkowych i multimedialnych, ale i charakteru wnętrza. Dzięki nowatorskiemu i nieszablonowemu podejściu do sztuki projektowania, mieszkańcy Lublina zyskali nowoczesną oraz „zieloną„ instytucję kultury, prężnie propagującą wszelkie idee związane z promocją czytelnictwa, ale i ekologią, a o Biotece i Lublinie mówi teraz cały świat – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
– Przez część mediów branżowych, ale i nie tylko, Bioteka została okrzyknięta „prawdopodobnie najbardziej zieloną biblioteką w Europie”. Pojawiły się i wciąż pojawiają nowe publikacje zagraniczne, a projekt Bioteki zdobył uznanie w wielu znakomitych konkursach. Bioteka, jako lubelska instytucja kultury staje się swoistą ambasadorką i promotorką czytelnictwa, regionu oraz wszelkich wartości proekologicznych – mówi Grzegorz Kłoda z GK-ATELIER.
Nagrody i wyróżnienia dla Bioteki 2021-2022:
Grzegorz Kłoda jest architektem oraz założycielem biura architektonicznego GK-Atelier, specjalistą w projektowaniu bibliotek. Absolwent polskich i zagranicznych uczelni: Politechniki Białostockiej, Wydziału Architektury i Urbanistyki, Universidad de Las Palmas de Gran Canaria, Escuela de Arquitectura, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Gościnnie wykładał m.in. na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Laureat i juror konkursów architektonicznych. Inspiracji do projektów poszukuje w naturze, muzyce oraz najbliższym otoczeniu. Duży wpływ na jego twórczość, jak i samo podejście do projektowania mają doświadczenia zdobyte na zagranicznej uczelni oraz przy projektach międzynarodowych. Propagator idei zrównoważonego rozwoju. Za nowatorskie projekty lubelskich bibliotek – Bioteki (Filii nr 6 i 27 MBP) oraz Biblioteki na Poziomie (Filii nr 40 MBP), a także bogaty dorobek i wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury został odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin.