Projekt „Wolontariat Lubelski” z własną aplikacją

Data dodania: 17 październik 2023
Projekt „Wolontariat Lubelski” z własną aplikacją

Miasto Lublin we współpracy z Fundacją Sempre a Frente i Stowarzyszeniem Homo Faber uruchomiło specjalną aplikację dotyczącą wolontariatu. Narzędzie ma łączyć lokalne organizacje pozarządowe, instytucje oraz nieformalne inicjatywy z mieszkankami oraz mieszkańcami Lublina, którzy chcą zaangażować się w pomoc na rzecz innych. To kolejne działanie w ramach projektu „Wolontariat Lubelski”.

 

– Realizacja projektu promującego wolontariat i tworzącego jego systemowe ramy wpisuje się w ideę Europejskiej Stolicy Młodzieży. Jednym z jej filarów jest włączanie młodych ludzi do partycypowania w życiu miasta i wspieranie ich rozwoju w różnych obszarach. Zaangażowanie w wolontariat jest niezwykłą szansą na zdobycie nowych kompetencji i doświadczeń, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. Dzięki interaktywnemu narzędziu, jakim jest specjalna aplikacja, sieciowanie wolontariuszek i wolontariuszy oraz organizacji będzie znacznie łatwiejsze – mówi Beata Stepaniuk-KuśmierzakZastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

 

Narzędziem, które pozwoli zbudować dostępny dla wszystkich system wolontariatu jest aplikacja www.wolontariat.lublin.eu, czyli wirtualne miejsce spotkania osób zainteresowanych wolontariatem z podmiotami oferującymi i poszukującymi tego rodzaju formy zaangażowania. W ramach serwisu można dodawać oferty wolontariatu dotyczące konkretnego przedsięwzięcia lub stałej współpracy wolontariackiej. Z kolei osoby zainteresowane tą formą rozwoju znajdą w jednym miejscu oferty wolontariatu z całego miasta, dotyczące wielu sfer życia społecznego, np. wolontariatu humanitarnego, związanego z pomocą psychologiczną, pracą z dziećmi, czy pomocą zwierzętom. Portal będzie jednocześnie bazą wiedzy dla przyszłych wolontariuszek i wolontariuszy oraz organizacji i instytucji, które poszukują wsparcia swoich procesów. Wszystkie organizacje i instytucje, organizujące wolontariat lub planujące rozpocząć takie działanie oraz mieszkanki i mieszkańcy mogą skorzystać z tej oferty i już rejestrować się na stronie www.wolontariat.lublin.eu.

 

–  Powstanie aplikacji, która będzie łącznikiem potrzeb osób poszukujących i oferujących wolontariat, to odpowiedź na realną potrzebę, którą zdiagnozowaliśmy podczas spotkań informacyjnych i konsultacyjnych. Cieszymy się, że możemy stworzyć miejsce, które połączy wolontariuszki oraz wolontariuszy z organizacjami i przyniesie realną pomoc. Wierzymy, że zainteresowanie portalem będzie duże – mówi Paweł Oleszek, Dyrektor Biura Fundacji Sempre a Frente.

Projekt „Wolontariat Lubelski” to także cykl szkoleń, seminariów i warsztatów, które przygotowują przyszłe wolontariuszki i wolontariuszy do podjęcia pracy w wybranym obszarze. Dodatkowo, przy współudziale organizacji pozarządowych, osób eksperckich oraz praktyków i praktyczek powstał dokument „Standardy Organizacji Wolontariatu”, który porządkuje, opisuje i systematyzuje zasady współpracy pomiędzy organizacjami i wolontariuszami. Proces podnoszenia kompetencji wolontariuszek i wolontariuszy, tworzenia standardów wolontariatu, akcji promującej wolontariat jest stale monitorowany i ewaluowany tak, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym procesie i wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość.

Projekt „Wolontariat Lubelski” jest realizowany w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i finansowany z budżetu Miasta Lublin.

designed by net-line.pl