„Przedsiębiorcze Dzieciaki” i „Przedsiębiorcza Młodzież”

Data dodania: 12 czerwiec 2024

Zapraszamy na Galę Finałową projektu „Przedsiębiorcza Młodzież”, która odbędzie się w czwartek (13 czerwca) w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS (pl. M. Skłodowskiej 5) oraz dzień później, w piątek (14 czerwca) na Galę Podsumowującą projekt „Przedsiębiorcze Dzieciaki” w Auli Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Dobrzańskiego 3. Podczas wydarzeń poznamy zwycięzców konkursów: na najlepszy projekt doradczy z zakresu promocji w social mediach firmy lub jej produktu, konkursu na Szkolną Przestrzeń Kreatywną oraz Zieloną Ekoprzestrzeń Kreatywną.

Od najmłodszych lat przedsiębiorcze dzieciaki dzięki zabawie na warsztatach zdobywają cenną wiedzę z zakresu podstaw przedsiębiorczości oraz wzmacniają kompetencje miękkie, które są tak pożądane na rynku pracy. Z kolei nasza przedsiębiorcza młodzież, uczestnicy drugiego projektu, doświadczają rzeczywistości biznesowej poprzez bezpośredni kontakt z firmami oraz realizację zadań marketingowych na zlecenie przedsiębiorstw i instytucji. Nauka przez doświadczenie, a także poznanie potencjału gospodarczego Miasta zdecydowanie poszerza horyzonty młodych osób oraz, co za tym idzie, wspiera perspektywę udziału młodzieży w lubelskim rynku pracy w niedalekiej przyszłości – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

„Przedsiębiorcza Młodzież”

Dzięki udziałowi w tegorocznej, trzeciej edycji projektu Przedsiębiorcza Młodzież blisko 300 uczennic i uczniów z 10 lubelskich szkół ponadpodstawowych, poszerzyło swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości oraz współpracowało z partnerami projektu, czyli przedstawicielami przedsiębiorstw i instytucji z Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Młode mieszkanki i mieszkańcy wzięli udział w szeregu aktywności, w tym w warsztatach wspierających postawy przedsiębiorcze oraz kreatywność. W programie nie zabrakło tradycyjnych wizyt studyjnych w siedzibach partnerów oraz konkursu na najlepszy projekt doradczy z zakresu promocji firmy lub jej produktu w social mediach. Nowością III edycji był też warsztat z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji w marketingu, a także możliwość skorzystania z wytworów AI podczas realizacji zadań doradczych dla partnerów.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, projekt zrealizowali wspólnie Miasto Lublin oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dzięki udziałowi w nim, młodzież poznała typ swojej osobowości przy użyciu metody MBTI, uczestniczyła w warsztatach medialnych oraz z zakresu autoprezentacji realizowanych przez ACKiM UMCS Chatka Żaka, a także w kreatywny sposób zwiedziła campus UMCS, zapoznając się z elementami kultury studenckiej. Młodych wspierali starsze koleżanki i koledzy – 40 studentów z Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Przedsiębiorcza młodzież miała również możliwość opracowywania projektów z zakresu promocji w social mediach, we współpracy z partnerami kreatywnymi, specjalizującymi się w marketingu internetowym. Najlepsze projekty, które powstały na zlecenie przedsiębiorców zostały nagrodzone. Dodatkową aktywnością, była możliwość wzięcia udziału w konkursie na Szkolną Przestrzeń Kreatywną, realizowaną wspólnie z Fundacją Kultury Audiowizualnej Beetle. Prace dotyczące wizualizacji przestrzeni szkolnej, opracowanej przez uczennice i uczniów we współpracy z kadrą dydaktyczną, będą finalizowane po wakacjach.

„Przedsiębiorcze Dzieciaki”

W tym roku Miasto Lublin po raz szósty zaprosiło dzieci w wieku 6-10 lat do wspólnego projektu. W tegorocznej edycji udział wzięło 340 dzieci z 15 lubelskich placówek oświatowych, 15 nauczycieli oraz 51 studentek i studentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Przeprowadzono 60 godzin zajęć lekcyjnych oraz ponad 40 wizyt w przedsiębiorstwach i warsztatów z osobami z sektora kreatywnego. Dodatkową aktywnością były wizyty w Lubelskim Oddziale Narodowego Banku Polskiego, podczas których uczestniczki i uczestnicy wzięli udział w warsztatach związanych tematyką pieniądza gotówkowego.

Projekt ma wspomóc kształtowanie postaw przedsiębiorczych i rozwijanie wśród dzieci tych kompetencji, które w przyszłości będą poszukiwane na rynku pracy i przyczynią się do rozwoju ich kariery zawodowej. Dodatkowo zaprosiliśmy dzieci do udziału w dwóch konkursach. Pierwszy z nich  – „Przestrzenie Kreatywne”  – to inicjatywa, która polega na stworzeniu w jednej z placówek oświatowych biorących udział w projekcie, miejsca, w którym dzieci w nieszablonowy sposób będą mogły rozwijać swoje pasje, zainteresowania, kreatywność czy współpracować i spotykać się z rówieśnikami. Podczas Gali Finałowej zostanie ogłoszony zwycięzca konkursu, a wybrana placówka otrzyma voucher na realizację szkolnej „Przestrzeni Kreatywnej”. Głównym założeniem drugiego konkursu  – „Zielona Ekoprzestrzeń Kreatywna” jest stworzenie przestrzeni, w których dzieci poprzez kontakt z naturą będą miały możliwość wyciszenia się, relaksu i odpoczynku. Szkoły biorące udział w projekcie stworzyły i zgłosiły do konkursu swoje koncepcje ogródków przyszkolnych, natomiast podczas Gali Finałowej poznamy 3 zwycięskie pomysły, które zostaną profesjonalnie zaprojektowane przez architektów krajobrazu oraz zrealizowane przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Projekt organizowany jest przez Miasto Lublin oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zajął pierwsze miejsce w kategorii „Promowanie ducha przedsiębiorczości” w konkursie Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2022 (EEPA2022). Projekt otrzymał również nominację do finału konkursu The Innovation Politics Awards 2023 r. w kategorii Edukacja. Spośród 337 projektów zgłoszonych z 26 krajów do finału trafiło tylko 80 w tym „Przedsiębiorcze Dzieciaki”.

Więcej informacji na temat obu projektów można znaleźć na stronie: przedsiebiorczy.lublin.eu

 

designed by know-line.pl