Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej – Refugee Review

Data dodania: 20 czerwiec 2012

Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej – Refugee Review

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna już po raz siódmy organizuje Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej – Refugee Review, który odbędzie się między 21 a 27 czerwca w sześciu miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie, Wrocławiu oraz Poznaniu.

Lublin pokaże festiwalowe filmy w dniach 21.06 (czwartek) i 22.06 (piątek).

Organizatorem lubelskiej odsłony jest Stowarzyszenie Homo Faber.

Pokazy będą odbywać się w lokalu stowarzyszenia – Kawiarni Kawka na ul. Okopowej 1/2.

Tegoroczne obchody Dnia Uchodźcy, oprócz zachęcenia społeczeństwa do refleksji nad sytuacją uchodźców w Polsce i na świecie, mają zwrócić uwagę na problem detencji dzieci cudzoziemskich w zamkniętych ośrodkach w celu wydalenia. Tego typu praktyka, stosowana przez państwo polskie w celu zapewnienia sprawnej deportacji obcokrajowców do kraju ich pochodzenia, stanowi naruszenie Konwencji Praw Dziecka. Detencja, w szczególności w przypadku dzieci pozostających bez opieki, ma negatywny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. W wielu państwach, w tym także należących do Unii Europejskiej, wprowadza się alternatywne środki zapobiegawcze.

Uroczysta inauguracja Przeglądu Refugee Review odbędzie się 22 czerwca w Kinie KC w Warszawie (budynek Giełdy Warszawskiej). Tegorocznym filmem otwarcia jest „Kolor Oceanu” w reżyserii Maggie Peren, pokazywany podczas Berlinale 2011, a w Polsce na ostatnim festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy. Film pokazuje problematykę uchodźstwa z trzech stron: samego uchodźcy, policji a także turystów, którzy nie zawsze gotowi są na spotkania z uchodźcami, szczególnie podczas urlopu. W ramach przeglądu będzie można obejrzeć również niewyświetlany dotąd w Polsce dokument „Plac Tahrir” w reżyserii Stefano Savony, który realizował zdjęcia na ogarniętym rewolucją placu. Savona w sposób niezwykle bezpośredni, poruszający i poetycki filmuje naocznych świadków powstania w Egipcie. W programie Refugee Review znajdzie się również animowany dokument „Droga na drugą stronę” reż. Ancy Damiana, opowiadający historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku. Mocny styl wizualny, będący wynikiem mieszanki pięknych technik animacji, tworzy uderzający, zadziwiająco spójny i niezapomniany film.

PROGRAM:

21.06 (czwartek)

18:00
„Combat girls. Krew i honor” reż. David Wnendt, Niemcy 2011, 103min.

20:00
Animowany dokument! "Droga na drugą stronę", fabuła 72 min., animacja, prod. Polska, Rumunia

22.06 (piątek)

18:00
„Obca” reż. Feo Aladag, Niemcy 2010, 119min

20:10
"Nanny Cam: Xenophobia in the Motherland, RPA 2010, 20 min. dokument’

Wstęp wolny

designed by know-line.pl