Przegląd Nowego Kina Francuskiego (1-3.07.2011) – Kino Studyjne "Chatka Żaka"

Data dodania: 28 czerwiec 2011

2. Przegląd Nowego Kina Francuskiego to warta zauważenia inicjatywa Ambasady Francji w Warszawie i polskiego dystrybutora filmowego Gutek Film. Przegląd ma na celu przybliżenie polskiej widowni godnych polecenia filmów powstałych w okresie ostatnich 3 lat we Francji, co tym samym wprowadza w najnowszą historię francuskiej kinematografii. W ostatnich latach filmy znad Sekwany trafiały do polskich kin w niewielkiej liczbie, a poza nagrodzonym w Cannes i laureatem Złotych Globów PROROKIEM pozostają w Polsce raczej nieznane.

Program wydarzenia obejmuje 6 tytułów, które za jego sprawą będą miały swą ogólnopolską premierę. Nowe Kino Francuskie trafi do 9 polskich miast, w tym do lubelskiej „Chatki Żaka”
(1-3.07.2011).

Zapraszamy do nabycia karnetów na całość przeglądu, które 1 lipca od g. 17.00 będą w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego „Chatka Żaka” w cenie 30zł. Na poszczególne seanse przewidziano bilety w tradycyjnej już dla kina cenie: 12zł – normalny. 10zł – ulgowy.

Program wydarzenia:

W programie 2. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego znalazły się filmy reprezentatywne dla współczesnej kinematografii francuskiej. W „Chatce Żaka” będą one wyświetlane w ramach wieczornych cykli tematycznych:
 piątek 1.07. – „Francja Wielu Narodów” – wieczór poświęcony filmom obrazującym życie imigrantów we współczesnej Francji (KOBIETY Z 6. PIĘTRA reż. Philippe Le Guay; MECZET reż. Rabah Ameur-Zaïméche)
 sobota 2.07. – „Kartka z Kalendarza Prześladowanych” – kino podpatrujące drażliwe tematy rasizmu (DZIEWCZYNA Z POCIĄGU reż. André Techiné) oraz prześladowań z czasów II Wojny Światowej (WOLNOŚĆ reż. Tony Gatlif)
 niedziela 3.07. – „Portrety Rodzinne” – filmy spod znaku kina moralnego niepokoju, freski psychologiczne współczesnej obyczajowości francuskiej (TRUCIZNA reż. Katell Quillévéré; RAZEM TO ZBYT WIELE reż. Léa Fazer)
Na najbliższy weekend zaplanowano 6 wieczornych pokazów (g. 18.00 i g. 20.00). W Chatkowym kinie ponownie w akcji zobaczyć będzie można Catherine Deneuve (DZIEWCZYNA Z POCIĄGU) i Erica Cantonę (RAZEM TO ZBYT WIELE) czy przysłuchać się przejmującej cygańskiej muzyce (WOLNOŚĆ). Będzie to także okazja, by uśmiechnąć się pod nosem obserwując poczynania muzułmańskich mechaników
samochodowych (MECZET) czy francuskiego snoba w towarzystwie żywiołowych Miss Mopa Hiszpanii lat 60 (KOBIETY Z 6. PIĘTRA).

Opisy filmów:

KOBIETY Z 6. PIETRA (Les femmes du 6ème étage)
reż.: Philippe Le Guay
scen.: Philippe Le Guay, Jérôme Tonnerre
zdj.: Jean-Claude Larrieu
muz.: Jorge Arriagada
w.: Fabrice Luchini (Jean-Louis Joubert), Sandrine Kiberlain (Suzanne Joubert), Natalia Verbeke (María Gonzalez), Carmen Maura (Concepción Ramirez), Lola Dueñas, (Carmen), Berta Ojea (Dolores Carbalan), Nuria Solé (Teresa), Concha Galán (Pilar)
prod.: Francja 2010 (106 min)

Paryż, lata sześćdziesiąte. Jean-Louis Joubert, sumienny urzędnik państwowy i nudny ojciec rodziny odkrywa, że na szóstym piętrze jego mieszczańskiej kamienicy mieszka wesoła gromadka hiszpańskich pomocy domowych. Dzięki nim odkryje świat diametralnie różny od tego, w którym żyje i po raz pierwszy w życiu pozwoli sobie na drobne przyjemności. Ale czy w wieku 45 lat naprawdę można wszystko zacząć na nowo?
Drobiazgowe jak koronka odtworzenie epoki, dialogi skrojone na miarę. Film w subtelny sposób kpi z ideału miłości, która torpeduje różnice klasowe.

MECZET (Dernier maquis)
reż.: Rabah Ameur-Zaïméche
scen.: Rabah Ameur-Zaïmeche, Louise Thermes
zdj.: Irina Lubtchansky
muz.: Sylvain Rifflet
w.: Mamadou Koita (mer), Rabah Ameur-Zaïmeche (Mao), Christian Milia-Darmezin (Titi), Larbi Zekkour (Imam)
prod.: Francja 2008 (93 min)

Mao, muzułmanin, właściciel warsztatu samochodowego leżącego na zapuszczonym terenie przemysłowym postanawia otworzyć w swojej firmie meczet. Nie wiadomo co nim kieruje: wspaniałomyślność czy wyrachowanie, dzięki któremu zapewni sobie spokój pracowników. Ale otwarcie meczetu oznacza również początek demokracji. Wkrótce obróci się ona przeciw szefowi, który odważył się sam wybrać imama, podczas gdy w tradycji muzułmańskiej musi to być decyzja wszystkich wiernych.
Ten przepełniony poezją i humorem film burzy stereotypy o imigrantach z Maghrebu i o świecie pracy. Film, w którym tożsamości etniczne, religijne i klasowe krzyżują się ze sobą i zwalczają nawzajem.

DZIEWCZYNA Z POCIAGU (La fille du RER)
reż.: André Techiné
scen.: André Téchiné, Odile Barski, Jean-Marie Besset
zdj.: Julien Hirsch
muz.: Philippe Sarde
w.: Émilie Dequenne (Jeanne), Michel Blanc (Samuel Bleistein), Catherine Deneuve (Louise), Mathieu Demy (Alex), Ronit Elkabetz (Judith), Nicolas Duvauchelle (Franck), Jérémie Quaegebeur (Nathan), Djibril Pavadé (Tom), Alain Cauchi (Marius)
prod.: Francja 2008 (105 min)

Inspiracją do filmu było prawdziwe wydarzenie – jedno z najbardziej nagłośnionych we Francji w ostatnich latach. 4 lipca 2004 roku młoda dziewczyna, nie będąca Żydówką, twierdzi, że padła ofiarą brutalnej antysemickiej napaści w pociągu linii D. Wybucha skandal. Media rozdmuchują sprawę, politycy są oburzeni. Dwa dni po złożeniu doniesienia, dziewczyna przyznaje, że skłamała.
Dziewczyna z pociągu opowiada jej historię. Na ekranie nazywa się Jeanne i mieszka ze swoją matką Louise na przedmieściach Paryża. Pewnego dnia przeznaczenie puka do ich drzwi. Louise spotyka Samuela Bleisteina, sławnego adwokata, znajomego z czasów młodości. Kłamstwo Jeanne sprawi, że ich oddalone o kilometry lat świetlnych światy się przetną.

WOLNOŚĆ (Liberté)
reż.: Tony Gatlif
scen.: Tony Gatlif
zdj.: Julien Hirsch
muz.: Delphine Mantoulet
w.: Marc Lavoine (Théodore Rosier), Marie-Josée Croze (panna Lundi), James Thiérrée (Félix Lavil dit Taloche), Mathias Laliberté (młody Claude), Carlo Brandt (Pierre Pentecôte), Rufus (Fernand), Arben Bajraktaraj (Darko)
prod.: Francja 2008 (111 min)

Historyczny fresk o prześladowaniu Cyganów podczas drugiej wojny światowej.
Théodore, weterynarz, jest merem małego miasteczka leżącego na terytorium okupowanym przez nazistów. Pewnego dnia na winobranie do miasteczka przyjeżdża cygański klan Puri Dai. Lisa Lundi, nauczycielka w miejscowej szkole, stara się przekonać przybyszów, żeby zapisali swoje dzieci do szkoły, co staje się źródłem zabawnych nieporozumień.
Beztroska i radość nie trwają jednak długo: naciski wywierane na nomadów przez policję Vichy i gestapo stają się coraz silniejsze i nad klanem ciąży coraz większe niebezpieczeństwo. Cyganie chcą wyruszyć w drogę – tak jak robili to od wieków…

TRUCIZNA (Un Poison violent)
reż.: Katell Quillévéré
scen.: Mariette Désert, Katell Quillévéré
zdj.: Tom Harari
muz.: Olivier Mellano
w.: Clara Augarde (Anna Falguères), Lio (Jeanne Falguères), Michel Galabru (Jean Falguères), Stefano Cassetti (Père François), Thierry Neuvic (Paul Falguères), Youen Leboulanger-Gourvil (Pierre), Philippe Duclos (biskup)
prod.: Francja 2010 (92 min)

Anna, 14 lat, wraca na wakacje z internatu i przygotowuje się do bierzmowania. W domu rodzinnym panuje jednak ciężka atmosfera. Ojciec wyprowadził się i chce rozwodu, a załamana matka szuka wsparcia u miejscowego księdza. Anna zbliża się do dziadka – czułego i obdarzonego dużą fantazją. Data bierzmowania staje się coraz bliższa, ale Anna zakochuje się w Pierre i zaczyna mieć wątpliwości. W głębi siebie chce oddać się ciałem i duszą – tylko komu?

RAZEM TO ZBYT WIELE (Ensemble c’est trop)
reż.: Léa Fazer
scen.: Léa Fazer
zdj.: Myriam Vinocour
w.: Nathalie Baye (Marie-France), Pierre Arditi (Henri), Jocelyn Quivrin (Sébastien), Aïssa Maïga (Clémentine), Jacques Weber (Roger), Eric Cantona (Gérard), Laurent Lafitte (Hervé), Olivia Cote (Charlène), Françoise Bertin (Henriette), Kalia Nlend (Zoé), Eva Malonga-Navarro (Annabelle)
prod.: Francja 2010 (96 min)
Clémentine i Sébastien, młodzi zapracowani rodzice, przyjmują pod swój dach Marie-France, matkę Sébastiena, która odkryła, że mąż ja zdradzał i że jego kochanka spodziewa się dziecka. Załamana Marie-France zachowuje się w domu swojego syna jak zbuntowana nastolatka, rujnując dobre samopoczucie i autorytet młodego małżeństwa. Narodziny przyrodniego brata Sébastiena i euforia w jaką wpada jego ojciec ostatecznie komplikują sytuację. Przedstawiciele pokoleń zaczynają ze sobą walczyć, i to na noże.
Konflikt pokoleń w wydaniu z 2010 roku.

designed by know-line.pl