Ramzes był z… Lublina! Panel o historii Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie

Data dodania: 26 maj 2023
Ramzes był z… Lublina! Panel o historii Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie

W najbliższą środę (31 maja br.) o godzinie 9:00 na placu przed budynkiem Wydziału Historii i Archeologii UMCS (Marii Curie-Skłodowskiej 4A, Lublin) odbędzie się spotkanie poświęcone dziejom Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, na którym zostaną zaprezentowane kultowe „Lubliny” i uniwersalne „Żuki” oraz wiele ciekawych pamiątek związanych z FSC Lublin.

Z kolei o godzinie 11:00 w sali nr 318 w Instytucie Historii UMCS (III piętro obiektu Wydziału HiA UMCS) odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem byłych pracowników FSC, którzy tworzyli ten zakład, pasjonatów dziejów lubelskiej motoryzacji, a także profesjonalnych historyków.

 

– „Ramzes był z… Lublina! Panel o historii FSC w Lublinie” jest przedsięwzięciem o złożonej naturze. Nie chodzi tu tylko o różnorodny program i uczestników imprezy (rekonstruktorów, pasjonatów dziejów lubelskiej motoryzacji, regionalistów i zawodowych historyków), ale i o odmienne sposoby opowiadania o przeszłości miasta i ikonicznym dla jego PRL-owskiej tożsamości zakładzie przemysłowym. Taka niejednorodna narracja jest niczym innym jak społeczną historią Lublina. Nie mogą jej pisać wyłącznie profesjonaliści stąd ogromnie cieszy, że tradycje miasta pielęgnowane są nie tylko w środowisku humanistów – czytamy na stronie wydarzenia.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Instytut Historii UMCS, Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną UMCS, Wydział Historii i Archeologii UMCS, Piotr Jarecki, student Wydziału Dziennikarstwa i Politologii UMCS oraz dr. inż. Leszek Gardyński, Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej.

 

designed by net-line.pl