Rekordowa CAVALIADA w Lublinie

Data dodania: 02 luty 2017

W Lublinie miłośnicy jazdy konnej i koni kibicować będą zawodnikom w drugiej eliminacji pucharowego cyklu CAVALIADA Tour. To czterodniowe święto jeździectwa organizowane z wielkim rozmachem odbędzie się na terenie Targów Lublin. Weekend 2-5 lutego zapowiada się bardzo emocjonująco.

Obsada tegorocznej Cavaliady jest najliczniejsza jak do tej pory w historii lubelskiego wydarzenia. Do imprezy zgłoszonych zostało ponad 140 zawodników z ośmiu krajów, którzy przywiozą ze sobą 270 koni.

Najliczniejszą grupę stanowią oczywiście reprezentanci Polski. Wśród nich jest nasza krajowa czołówka z mistrzem Polski Kamilem Grzelczykiem i liderem rankingi Polskiego Związku Jeździeckiego Jarosławem Skrzyczyńskim na czele. Bardzo mocne są też ekipy Litwy i Rosji. Kibice w Lublinie zobaczą między innymi Marię Bibikovą, która jest liderką aktualnego rankingu Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Łotwę będzie reprezentował tylko jeden zawodnik, ale za to od wielu lat najlepszy w tym kraju Andis Varna – zwycięzca Grand Prix Lublina z roku 2015.

Liczna jest też ekipa Niemców. Zza naszej zachodniej granicy przyjadą wielokrotni zwycięzcy konkursów zaliczanych do światowego rankingu, Michael Kolz, Philipp Schober i Andre Plath. Wśród tych wielu doskonałych jeźdźców gwiazdą numer jeden Cavaliady w Lublinie będzie z pewnością Czech, Ales Opatrny – mistrz Europy młodych jeźdźców z roku 2000 ma na swoim koncie wiele sukcesów, w tym wygranie cyklu Cavaliada Tour w sezonie 2013/2014. W 2016 roku Ales był w doskonałej formie: wygrał aż pięć konkursów zaliczanych do LR w tym prestiżowe Derby w Falsterbo.

 

Gwiazdy Cavaliady 2017

Jarosław Skrzyczyński – zawodnik KJ Agro-Hanel Śrem. Najwyżej sklasyfikowany Polak w rankingu FEI i nieprzerwanie od dwóch lat lider rankingów PZJ. Mistrz Polski w latach 2014 i 2015. Mimo, że w poprzednim roku w mistrzostwach kraju nie uczestniczył, sezon może zaliczyć do udanych. Wygrał pięć konkursów zaliczanych do światowego rankingu, w tym Grand Prix Pucharu Świata na CSI w Lesznie. Dwa lata temu na Mistrzostwach Europy  w Akwizgranie zakwalifikował się do ścisłego finału (dla 25 najlepszych zawodników), wyprzedzając wiele jeździeckich sław. Ostatecznie zajął 22 miejsce, co jest najlepszym wynikiem Polaka od lat osiemdziesiątych. Dwukrotni brał udział w finałach Pucharu Świata, a w zeszłym roku w Goteborgu zajął 20 miejsce. Jest też dwukrotnym zwycięzcą rozgrywek Cavaliady Tour.

Kamil Grzelczyk – zawodnik Bogusławickiego Klubu Jeździeckiego. W 2016 roku zdobył nie tylko Mistrzostwo Polski, ale i złoto w Halowym Pucharze Polski. Po świetnym przejeździe  w arcytrudnym Grand Prix CSIO5* w Sopocie i zwycięstwie w Grand Prix na CSI3* w Jakubowicach po raz pierwszy w swojej karierze został powołany do kadry narodowej. Jego kolejne sukcesy, oraz fenomen konia Wibaro, na którym jeździ podziwia cała jeździecka Polska.

Adam Grzegorzewski  – zawodnik Agro-Aves Gajewniki. Mimo młodego wieku 18 lat stał się ostatnio jednym z najbardziej rozpoznawalnych, polskich skoczków. W minionym roku wygrał Puchar Polski w kategorii młodych jeźdźców i był drugi w mistrzostwach Polski juniorów. W rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego zajął szóste miejsce i jest jedynym juniorem w Top 10 krajowego zestawienia. Znany nie tylko ze świetnego wyszkolenia,  ale również z ambicji, która przekłada się na wiele zwycięstw. Jedną z najbardziej spektakularnych wygranych z zeszłego roku był finał średniej rundy na Cavaliadzie Summer Jumping w Kołobrzegu.

Ales Opatrny z Czech. Mistrz Europy Młodych Jeźdźców z roku 2000, wielokrotny mistrz swojego kraju. W roku 2012 był laureatem nagrody „Rolex One to Watch” przyznawanej przez Światową Federację Jeździecką za największy awans w rankingu. Kibicom Cavaliady dał się poznać z dobrej strony w roku 2014 kiedy to wygrał Grand Prix Warszawy  i jednocześnie cały cykl Cavaliada Tour. W 2015 roku poprowadził reprezentację do wygrania Pucharu Narodów na CSIO4* w Linzu i dalej do awansu Czechów do superligi. Również 2016 rok był dla niego niezwykle udany. Wygrał aż sześć konkursów zaliczanych do światowego rankingu, w tym prestiżowe Derby na CSIO5* Falsterbo.

Maria Bibikova Rosja. Ma zaledwie 23 lata i jest liderką ligi Europy Centralnej,  a zawdzięcza to dobrej postawie na zawodach w Moskwie (drugie miejsce), Tallinie i Pezinoku (trzecie miejsca). O pierwszy w swojej karierze awans do finału Pucharu Świata walczyć będzie za trzy tygodnie w Warszawie. Dwa razy wygrywała rosyjską spartakiadę juniorów, czterokrotnie reprezentowała swój kraj w mistrzostwach Europy w kategoriach młodzieżowych. Marzy o tym, żeby zdobyć złoty medal na Olimpiadzie.

Phillip Schober. Jeden z bardziej utalentowanych jeźdźców młodego, niemieckiego pokolenia. Brązowy medalista mistrzostw Niemiec juniorów. Reprezentował swój kraj na mistrzostwach Europy młodych jeźdźców w Pradze w 2008, gdzie zajął 14 miejsce. Od 2012 roku prowadzi własną stajnię w rodzinnej miejscowości Rothenburg. W 2016 roku wygrał dwa konkursy zaliczane do światowego rankingu, obydwa w Polsce. Grand Prix CSI2*w Lesznie i klasę 150 cm na Cavaliadzie w Warszawie.

Siódemka w zespole

Rywalizacji zaprzęgów podczas Cavaliady zawsze towarzyszy brawura powożących i gorący doping publiczności. W tym sezonie emocji jest jeszcze więcej, bo wzorem największych imprez halowych na świecie, w zawodach biorą udział zespoły składające się z aż 7 członków – czterech koni, powożącego i dwóch luzaków.

Już w pierwszej odsłonie Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi, która odbyła się w grudniu w Poznaniu, nie brakowało niespodzianek. To zapowiada, że do końca trudno będzie typować faworyta.

W pierwszym konkursie najlepszy był Ireneusz Kozłowski, a w sobotę Piotr Mazurek. Obaj tę odmianę powożenia trenują już od dawna. Jednak, dzięki równej jeździe (dwa razy drugie miejsce) liderem HPPP po zawodach w Pozwaniu został wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Halowego Pucharu Polski w parach – Adrian Kostrzewa, który czwórkę złożył na miesiąc przez Cavaliadą.

Terenowo pod dachem

Już po raz drugi kibice w Lublinie i Warszawie będą mogli podziewać specjalistów od skoków w terenie. I to nie na otwartej przestrzeni, ale na małym placu.

Ustawienie w hali przeszkód krosowych i rywalizacja na zasadach skokowego konkursu z rundą zwycięzców, do tego szybka jazda zawodników czynią Eventing Tour kolejnym hitem Cavaliady. W pierwszej kwalifikacji Halowego Pucharu Polski najlepszy okazał się aktualny wicemistrz Polski Paweł Warszawski z SJ Baborówko na Aristo AZ. Tuż za nim w tabeli jest kolejny doświadczony zawodnik dwukrotny olimpijczyk Artur Społowicz z KJ Jaroszówka, a trzecia jego młoda koleżanka klubowa Joanna Pawlak.

Za każdym razem w konkursie Eventing Tour bierze udział tylko 10 zawodników. Wśród nich kibice zobaczą jeźdźców, którzy przygotowują się do tegorocznych Mistrzostw Europy seniorów, a te jak wiadomo odbędą się w Polsce w Strzegomiu.

Czas na lubelski dressage

Już po raz trzeci ujeżdżeniowcy spotkają się na terenie Targów Lublin, by walczyć  o zwycięstwo na Cavaliadzie. Zawody które będziemy mogli obserwować, będą pierwszą rywalizacją ogólnopolską w sezonie 2017. Kogo zobaczymy?

Gdy przypomnimy sobie poprzednie edycje Cavaliady, to właśnie Lublin kojarzy nam się               z najbardziej z żywiołową publicznością. Mamy nadzieję, że i w tym roku zawodnicy swoją rywalizacją, a publiczność swoim dopingiem rozgrzeje ujeżdżenową atmosferę                           do czerwoności.

Kucyki na start!

W Lublinie i Warszawie odbędą się kolejne etapy rozgrywek Cavaliady Future.

Po zaciętych jesiennych kwalifikacjach pierwsze zawody w ramach nowej Cavaliady Future w Poznaniu pokazały, że walka o zwycięstwo w cyklu będzie w tym sezonie bardzo zacięta. Wnikliwi obserwatorzy zmagań najmłodszych zawodników na pewno dostrzegli,  że rywalizacji w hali nr 5 MTP towarzyszyły nie tylko ambicja i brawura ale również wysoki poziom umiejętności jeździeckich zawodników i ich wierzchowców.

W kategorii mini na prowadzeniu jest Alicja Markiewicz. Jednak mimo dwóch wygranych  w Poznaniu jej przewaga na drugą Laurą Kłapińską wynosi zaledwie 6 punktów. Jeszcze bardziej wyrównana jest sytuacja w kategorii midi gdzie na czele z wynikiem po 16 punktów są Natalia Sydow i Dominika Henzel. Trzecia w tabeli Klara Kozioł ma o zaledwie punkt mniej od liderek.

Targi jeździeckie

Nieodłącznym elementem CAVALIADY są targi sprzętu i akcesoriów jeździeckich. Fani rekreacji w siodle znajdą tu akcesoria niezbędne do uprawiania jeździectwa, a także specjalistyczny sprzęt. Wśród ofert będą także drobne pamiątki i gadżety, które są szczególnie lubiane przez dzieci. Specjalnie dla osób zainteresowanych wyłącznie targami osobne bilety.

designed by know-line.pl