Rekordowa waloryzacja składek w ZUS. Środki przyszłych emerytów wzrosły o ponad pół biliona zł

Data dodania: 13 czerwiec 2024
Rekordowa waloryzacja składek w ZUS. Środki przyszłych emerytów wzrosły o ponad pół biliona zł

O prawie 15 procent zwiększyły się w czerwcu środki zapisane na kontach klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Subkonta, czyli drugi filar prowadzony przez ZUS, zaliczył wzrost o niemal 10 procent. To właśnie ze środków na kontach i subkontach ubezpieczyciel wyliczy przyszłe emerytury.

W wyniku rocznej waloryzacji składek stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł ok. 450 mld zł. Operacja objęła oszczędności emerytalne około 26 milionów osób. Tak wysokiej waloryzacji nie było od lat.

Waloryzacja konta i kapitału początkowego

Składki emerytalne na kontach i tzw. kapitał początkowy wzrosły dokładnie o 14,87 proc., czyli o więcej niż średnioroczna inflacja. Dla przykładu osobie, która zgromadziła dotychczas na koncie w ZUS 450 tys. zł, przybyło prawie 67 tys. zł. To podwyższy emeryturę nawet o ponad 250 zł (dla osoby w wieku 60 lat) lub ponad 300 zł (dla osoby w wieku 65 lat).

Waloryzacja subkonta

Dla ubezpieczonych należących do drugiego filara emerytalnego ZUS prowadzi również subkonta, które podlegają dziedziczeniu. Środki na nich zwiększyły się w czerwcu o 9,91 proc. To najwięcej w całej historii subkont. Tutaj waloryzacja zależy od dynamiki wzrostu polskiej gospodarki z ostatnich pięciu lat.

Informacja o stanie konta

Dane wynikające z tegorocznej waloryzacji każdy ubezpieczony będzie mógł już w czerwcu sprawdzić przez internet, na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

 

designed by know-line.pl