Restaurant Week – wesprzyjmy lubelskie restauracje!

Data dodania: 22 marzec 2022
Restaurant Week – wesprzyjmy lubelskie restauracje!

 Planuję, gotuję, wykorzystuję. Poznaj triki Chefów Kuchni na gotowanie w stylu zero waste

Blisko 400 restauracji z 14 regionów weźmie udział w wiosennej edycji Restaurant Week. Rezerwacji możemy dokonać na stronie https://RestaurantWeek.pl/ lub wygodnie w aplikacji https://app.rclb.pl. Trwający niemal trzy tygodnie Festiwal odbędzie się w formule #zerowaste dzięki wcześniejszemu wyborowi menu festiwalowe restauracje nie marnują jedzenia. O sposobach na gospodarne gotowanie i planowanie przygotowania jedzenia rozmawiamy z Chefami lubelskich restauracji biorących udział w wydarzeniu.

Filozofia zero waste cieszy się coraz większą popularnością. Początkowe hasło „resztki” przerodziło się w rozsądne podejście do planowania, kupowania i gotowania, tak aby tych resztek nie zostawiać i nie wyrzucać jedzenia, które można ciekawie wykorzystać. Rozwiązania są proste i dostępne dla każdego. Więcej o nich opowiedzą Chefowie lubelskich restauracji 2 PI ER oraz Sueno, które biorą udział w wiosennej edycji Restaurant Week.

Zero waste cooking to ekonomiczne podejście do wykorzystywania produktów podczas przygotowywania posiłków. Restauracyjne menu powinno składać się z dań przygotowanych z określonej liczby produktów,  tak aby tworzyły one pewien cykl. Pozwoli to na zminimalizowanie niepotrzebnych strat.  W naszej restauracji dania dla pracowników przygotowujemy z niewykorzystanych w kuchni produktów. Cała załoga 2PIER pije przefiltrowaną wodę z kranu. Segregujemy odpady – zbieramy szkło i plastikowe zakrętki. Używamy biodegradowalnych opakowań na wynos. Myślimy o ponownym wprowadzeniu lunchów dnia opierających się głównie na produktach, które zostały nam na kuchni. Tym sposobem pokażemy Gościom, że „dania z resztek” mogą być nie tylko wartościowe, ale również pyszne komentuje Jakub Piętowski z 2 PI ER. Z nadmiaru pieczywa robimy grzanki lub chrupiące krakersy. Z kawałków wędlin chętnie przygotowujemy chipsy do sałatek. Z reszek owoców często gotujemy kompot lub robimy musy do deserów. Oczywiście wszystkie używane przez nas składniki są przydatne do spożycia – walczymy o to, aby w pełni wykorzystać składniki przed upłynięciem ich daty ważności – dodaje.

Z kolei Tomasz Tarka z restauracji Sueno  zaznacza: w naszej restauracji wprowadzamy wiele rozwiązań zero waste, chociażby przez nie marnowanie jedzenia. Proponujemy naszym gościom zabranie niedokończonego jedzenia w ekologicznych pojemnikach na wynos. Drugim sposobem jest eliminowanie plastikowych opakowań zbiorczych z dostawami, czy też zakupy z własnymi z torbami eko, wielokrotnego użytku. Ulubionymi naszymi produktami zero waste są te od lokalnych producentów. Dzięki temu eliminujemy koszty transportu i co za tym idzie zanieczyszczenie środowiska. Wypracowane ekotrendy pozwalają nam zużyć świeży produkt prawie w 100%, poprzez chociażby gotowanie wywarów warzywnych które stanowią bazę naszych zup.

Wierny filozofii zero waste i #SzanujJedzenie pozostaje Festiwal Restaurant Week, który zaplanowano w terminie 23.03–10.04. Dzięki wcześniejszemu wyborowi menu przy dokonywaniu rezerwacji online marnowanie żywności w restauracjach ograniczona jest do minimum. Na Gości spragnionych najlepszych doświadczeń restauracyjnych czeka popisowe 3-daniowe menu #SpozaKarty oraz prezenty od Partnerów Festiwalu. To wszystko dostępne jest w festiwalowej cenie 59 zł (15 pln rabat z Visa).

 

W Festiwalu weźmie udział blisko 400 najlepszych restauracji z 14 największych aglomeracji w całej Polsce, w tym 23 z Lublina. Grono festiwalowych regionów w tej edycji poszerzyło się o dwa dodatkowe miasta. Po raz pierwszy Goście zarezerwują stoliki w Radomiu i Częstochowie! Wśród lubelskich festiwalowych restauracji znajdziemy: Małe Indie, Insomnia czy 16 stołów. Podczas wiosennej edycji nie zabraknie debiutantów, zarówno jeśli chodzi o restauracje, jak i nowe składniki w festiwalowych menu. Miejsca w wybranej restauracji można już rezerwować na stronie Festiwalu https://restaurantweek.pl/ lub wygodnie w aplikacji https://app.rclb.pl.

 

 

Rezerwacje: https://RestaurantWeek.pl/ oraz https://app.rclb.pl

Termin Festiwalu: 23 marca – 10 kwietnia 2022

 

 

 

 

 

designed by know-line.pl