"Ulica Bernardyńska tętniła życiem, teraz jak tu przychodzę nie mogę się z tym pogodzić taki tu spokój, cisza (…) Przed wejściem do kamienicy był murek, dobudowany już po wojnie i na tym murku co wieczór wszyscy sąsiedzi się spotykali i opowiadali wrażenia dnia. Każdy częstował czym tam miał, moja mama piekła wspaniałe ciasto drożdżowe , bułeczki to zawsze wynosiła i wszystkich częstowała."
(…) Jak tylko niedziela była wszyscy szli z kocami, kompot – pamiętam, na pikniki nad rzekę. To były piękne pikniki (…)Teraz rzeka nie żyje, tylko rowerzyści jeżdżą po bulwarze.”
Jaka jest przyszłość ulic Bernardyńskiej, Zamojskiej, Żmigrodu czy Lubartowskiej? Za czym tęsknią mieszkańcy? Jak wyjść naprzeciw sprzecznym interesom? Czyje zdanie uwzględniają pomysły na zagospodarowanie tych terenów? Dla kogo jest rewitalizacja? Jakie koszty a jakie korzyści może przynieść dotychczasowym użytkownikom/mieszkańcom tych terenów?
Uchwalona w 2015 roku Ustawa o rewitalizacji wprowadza obowiązek prowadzenia konsultacji społecznych i działań włączających zróżnicowane środowiska użytkowników obszarów przeznaczonych do ponownego zagospodarowania.
O tym będziemy rozmawiać na otwartym spotkaniu 14 czerwca w godzinach 16.30 – 20.00 w Pracowni Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11. Spotkanie będzie okazją do poznania doświadczeń innych miast oraz porozmawiania o planach działań rewitalizacyjnych w Lublinie. Zapewniamy przestrzeń na wysłuchanie ciekawych wystąpień ekspertów oraz dyskusję – każdy głos się liczy!
Spotkanie odbędzie się 14.06.2016 r. (wtorek). Start spotkania w Pracowni Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11.
RAMOWY PLAN SPOTKANIA
16.00 kawa, lemoniada i zdrowe wypieki
16.30 o czym marzą mieszkańcy, czyli krótka prezentacja wniosków z działań badawczych, potencjalnych kierunków wskazanych przez mieszkańców i największych zaskoczeń w ramach pilotażowego projektu, łączącego studentów kierunków humanistycznych i gospodarki przestrzennej "Desant Lotnych Badaczy na Dzielnicy"
17.00 -18.00 dyskusja panelowa „Rewitalizacja z mieszkańcami”
moderacja: Anna Żelazowska Kosiorek
uczestnicy: Jolanta Woźnicka (Centrum OPUS – Łódź), Tomasz Szczepański (Grupa Pedagogów i Animatorów Ulicy GPAiS – Warszawa), Hubert Mącik (Miejski Konserwator Zabytków – Lublin), Ewa Kipta (Prezeska Forum Rewitalizacji, Główna specjalistka ds. programowania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego).
18.00-20.00 dwa warsztaty równoległe: czas trwania 2h
1) Jolanta Woźnicka – Proces rewitalizacji w kontekście budowania partnerstw lokalnych; dobre i złe praktyki z łódzkich doświadczeń
2) Tomasz Szczepański – Jak wykorzystać diagnozę lokalną? Doświadczenia pracy podwórkowej z dziećmi i młodzieżą według metody GPAiS. (warsztat odbędzie się w Domu Słów, ul. Żmigród 1)
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin w ramach programu Dzielnice Kultury
Współpraca: Warsztaty Kultury w Lublinie, Dom Słów
(Wykorzystano materiały organizatora).