Rewolucja w nauce. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie – zaproszenie na wykład

Data dodania: 08 lipiec 2023
Rewolucja w nauce. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie – zaproszenie na wykład

10 lipca br. (poniedziałek) o godzinie 12:00 na Wydziale Chemii UMCS w Auli A (tzw. Duża Chemia UMCS, budynek B, pl. Marii Curie Skłodowskiej 3 w Lublinie) odbędzie się wykład dra hab. Tomasza Pospiesznego, prof. UAM pt. „Rewolucja w nauce. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie”. Organizatorem wydarzenia jest Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego wraz z Sekcją Fizykochemii Zjawisk Międzyfazowych PTChem. Spotkanie będzie doskonałą okazją do bliższego poznania historii życia patronki naszej Uczelni – pierwszej noblistki i pierwszej profesor na Sorbonie, a także do ogólnej refleksji na temat roli kobiet w rozwoju nauki.

 

Tomasz Pospieszny to profesor UAM, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil, biograf Marii Skłodowskiej-Curie. Na co dzień pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe obejmują syntezę, analizę, badania biologiczne i semiempiryczne nowych pochodnych koniugatów steroidowych (kwasów żółciowych oraz steroli) połączonych linkerami łańcuchowymi oraz pierścieniowymi (głównie pierścieniem triazolowym).

 

Poza obszarem chemii produktów naturalnych prof. Pospieszny zajmuje się także historią nauki i wpływem kobiet na rozwój nauk ścisłych. Jest twórcą autorskiego cyklu wykładów akademickich i projektu edukacyjnego pn. „Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki”, a także pomysłodawcą i animatorem cyklu wykładów, pokazów chemicznych, wystawy oraz zbioru esejów pn. „Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety w nauce”. To także autor licznych artykułów i książek biograficznych takich jak: „Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie”, „Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej”, „Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie”, „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla”, „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce”, „Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce”, „Nowa Alchemia czyli historia radioaktywności”, „Piotrze, mój Piotrze. Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie, „Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich” oraz „Irena Joliot-Curie. Radowa dziedziczka” (ta książka ukazała się pod patronatem UMCS).

designed by know-line.pl