Rodzice mogą mniej zapłacić za pobyt dziecka w żłobku

Data dodania: 01 kwiecień 2022
Rodzice mogą mniej zapłacić za pobyt dziecka w żłobku

od 1 kwietnia rodzice, których dzieci uczęszczają do publicznego lub prywatnego żłobka, klubu dziecięcego lub przebywają u dziennego opiekuna, mogą składać do ZUS-u wnioski o dofinansowanie opieki nad dziećmi w tych placówkach. W świetle ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji opieki.

– Uzyskanie dofinansowania stanowić będzie istotne wsparcie dla rodziców dzieci uczęszczających do żłobków, zwłaszcza w sytuacji, tak jak w przypadku żłobków prowadzonych przez Miasto Lublin, gdy maksymalna kwota dofinansowania jest wyższa od ponoszonych przez nich należności z tytułu czesnego. Co ważne, z dofinansowania mogą skorzystać również rodzice dzieci z Ukrainy, którym staramy się zapewnić miejsca opieki w naszych miejskich placówkach. Dzięki dofinansowaniu, zmniejszą się koszty utrzymania rodziny w tak trudnym dla nich czasie – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

 

Dofinansowanie dotyczy dzieci pierwszych lub jedynych w rodzinie, na których rodzice nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego. Wsparcie w dofinansowaniu opieki przysługuje również na dzieci, które przybyły z Ukrainy w związku z wojną w ich kraju, a które uczęszczają do gminnych lub prywatnych placówek opieki.


W celu otrzymania dofinansowania przysługującego na podstawie ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, rodzic lub opiekun powinien złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Wniosek będzie można złożyć od 1 kwietnia wyłącznie przez Internet za pośrednictwem:

  • portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej.

Szczegółowe informacje na temat rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego (informacje dla rodziców) można uzyskać pod numerem tel. 22 290 55 00 oraz na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Dofinansowanie będzie przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki – nie rodzicom. Możliwość dofinansowania wchodzi w życie od 1 kwietnia br., z wyrównaniem od 1 stycznia br.

Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

designed by net-line.pl