Rowerowa podróż do Lublina AD 1897

Data dodania: 03 październik 2023
Rowerowa podróż do Lublina AD 1897

Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu przy Instytucie Historii UMCS, Muzeum UMCS oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zapraszają na wystawę pt. „Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego”. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 9 października br. (poniedziałek) o godz. 11:00 w holu przy wejściu głównym do Wydziału Filologicznego UMCS (Plac M. Curie-Skłodowskiej 4 a, Lublin).

Wystawę przygotował dział naukowy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie pod kierunkiem prof. Roberta Gawkowskiego. Scenariusz ekspozycji został oparty o diariusz z rowerowej podróży, jaką latem 1897 r. odbył wiceprezes Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów Antoni Klemens Fertner wraz ze swoim 14-letnim synem Stasiem. Bohaterzy zachowanej w rękopisie relacji dotarli m.in. do Lublina i Puław. Staś opisywał odwiedzane miejsca i stąd w notatkach pojawiają się ciekawe wątki lubelskie. Wystawę uzupełniają inne lokalne akcenty nawiązujące do dwóch wcześniejszych ekspozycji przygotowanych przez Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu, które były poświęcone początkom kolarstwa w Lublinie oraz międzywojennym Biegom Dookoła Polski związanym z naszym miastem.

Atrakcją wystawy będzie oryginalny bicykl z XIX wieku stanowiący własność wielkiego miłośnika kolarstwa, p. Łukasza Śmiecha z Garbowa.

 

designed by net-line.pl