Salon Ludzie Ciekawych: Robert Kuśmirowski – 15 czerwca

Data dodania: 13 czerwiec 2011

Środa 15 czerwca 2011 godz. 19 – ROBERT KUŚMIROWSKI w SALONIE LUDZI CIEKAWYCH!
Najmłodszy gość naszego Salonu, najbardziej znany polski artysta z Lublina – Robert Kuśmirowski, genialny kopista i twórca rzeczywistości alternatywnych, laureat Paszportu Polityki, autor głośnej wystawy w Barbican Gallery w Londynie, oraz w wielu innych miejscach Europy – będzie z nami rozmawiał w Hades Szerokiej (Lublin, ul. Grodzka 21) W ŚRODĘ 15 CZERWCA O GODZ. 19. Zapraszamy, wstęp wolny.

CULTURE.PL
Robert Kuśmirowski jest jednym z najciekawszych i najaktywniejszych artystów młodego pokolenia. Mieszka w pobliżu Lublina, w 2003 roku ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu im M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom z rzeźby). Podczas studiów przebywał na rocznym stypendium Erazmus-Sokrates w Rennes we Francji. Brał udział w kilku wystawach międzynardowych ("Stockholm Fair 2002", "Junge Scene", "Secession 2003" w Wiedniu, ostatnio prezentował swoje prace w Paryżu na wystawie "Distances" w Galerie Le Plateau) a także w kraju m.in. na Novart.pl w Krakowie 2002, III Supermarket sztuki, Galeria DAP Warszawa 2002. Miał również kilka wystaw indywidualnych (Galeria Biała, Lublin 2002, Double CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Laboratorium 2003; Fontanna, Galeria XXI, 2003 Warszawa). Otrzymał nominację do Paszportów "Polityki" i znalazł się na pierwszym miejscu w 2003 w rankingu internetowego pisma "Raster".

Jego pierwsze prace były przeważnie falsyfikatami codziennej rzeczywistości (kopie różnych dokumentów, zdjęć, przedmiotów drobnych i dużych, jak np. wagon kolejowy, rower), aż po odtwarzenie całych przestrzeni i spektakularne projekty takie jak: wycieczka na rowerze "Paryż-Luksemburg-Lipsk", 2003, rower marki A. Wolberg z lat 20. XX wieku.

Robert Kuśmirowski jako genialny imitator, fałszerz i manipulator rzeczywistości w przestrzeni i czasie zwraca uwagę obserwatorów życia artystycznego. (…) Kuśmirowski kontynuuje wykonywanie typowych dla swej twórczości iluzorycznych "rekonstrukcji". Na triennale Beaufort w 2009 w belgijskim Blankenberge zamienił fasadę jednej z kamienic w ruderę, a właściwie atrapę rudery. W galerii Barbican w Londynie w 2009 roku stworzył imponujący "Bunkier", nie do poznania zmieniający przestrzeń, a właściwie imitację bunkra z czasów II wojny światowej, opuszczonego, pełnego porzuconego sprzętu, pordzewiałych rur.
"Efekt zaskoczenia może być dość podobny do wejścia w środek filmu. Ale w 'Bunkrze’ chodziło o stworzenie miejsca kompletnego, nie tylko fasady" – mówił artysta w wywiadzie.

Instalacja nostalgicznie przywołuje na powrót do życia atmosferę wojny, ale także zimnowojennych strachów, jednocześnie odnosząc się do brutalistycznego modernizmu architektury Barbicanu.
Za rodzaj podsumowania dotychczasowej twórczości oraz ujawnienia metody pracy i różnorodnych fascynacji Kuśmirowskiego kulturą materialną uznać można wystawę w Bunkrze Sztuki na początku 2009 roku zatytułowaną "Masyw kolekcjonerski". Artysta wyeksponował na niej niezliczonej przedmioty pochodzące zarówno z własnej kolekcji, jak i eksponaty z fascynujących zbiorów rodziny Sosenków, znanych krakowskich antykwariuszy. Kolekcjonerski porządek na ekspozycji przechodził w horror vacui i nawał przedmiotów trudny do ogarnięcia. Sam artysta wyjaśniał:
"Nigdy nie miałem w sobie narkotyku kolekcjonerstwa. We mnie jest jedynie chęć poznania tylu ludzi, tylu wątków i tylu przedmiotów, ile się da."

SALON LUDZI CIEKAWYCH. Bohaterami otwartych, odbywanych raz w miesiącu w środę spotkań w Hades Szeroka przy ul. Grodzkiej 21 są wybitni naukowcy i artyści, mistrzowie różnych profesji jak i wielcy pasjonaci, osoby, z którymi warto spędzić czas. Gośćmi Salonu Ludzie Ciekawych czyli Środziaka Kulturalnego byli dotychczas: historyk sztuki prof. Lechosław Lameński, prorektor seminarium duchownego ks. poeta Alfred M. Wierzbicki, kreatorka mody Jola Szala, performerka Ewa Zarzycka, znany litewsko-polski artysta Stasys Eidrigevicius, Krzysztof Babicki, gdański reżyser odchodzący z Lublina dyrektor artystyczny Teatru Osterwy, Michał Hochman wybitny ekolog-inżynier, artysta, piosenkarz, lublinianin, który musiał wyjechać, ale chce powracać.

Salon organizują: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza & Hades Szeroka, a spotkania prowadzą: Grzegorz Józefczuk, prezes SFBS, dziennikarz Gazety Wyborczej w Lublinie, inicjator Salonu – z dziennikarka Radia Lublin Grażyną Lutosławską. Niespodzianki kulinarne przygotowują: Elżbieta i Leszek Cwalinowie. Odbywa się licytacja przedmiotu artystycznego na szczytny cel.
CIEKAWY? Jaki to człowiek, który to człowiek? Ten, z którym, rozmawiamy! Ale też ciekawym człowiekiem jest ten, który słucha, pyta, który dyskutuje! Ciekawi ludzie są po obu stronach SPOTKANIA.

designed by know-line.pl