Na czerwcowym koncercie z Cyklu „Muzyczna podróż w czasie” spotkamy się z muzyką współczesną. Zapraszamy do DDK „Węglin” na koncert zespołu SAX-PIANO DUO.
Po pełnej emocjonalności epoce romantyzmu, twórcy zaczęli poszukiwać nowych środków wyrazu. Ukształtowany ponad sto lat wcześniej system dur – moll stał się zasadniczym ograniczeniem. Austriacki kompozytor Arnold Schönberg, świadomie zburzył strukturę tonalną dając początek muzyce dodekafonicznej, czyli opartej na skali dwunastodźwiękowej. Jego uczniowie i następcy rozwinęli tę koncepcję.
Zespół SAX-PIANO DUO tworzą muzycy: Andrzej Flis (saksofon) i Kamil Turczyn (fortepian). Poznali się w Lublinie. Postanowili połączyć swoje doświadczenie solistyczno-kameralne oraz pasję wspólnego muzykowania. Ukończyli Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie saksofonu dr hab. Pawła Gusnara, Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego oraz Muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Uczestniczyli w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w Warszawie, Kijowie, Poznaniu, Ružomberoku, Łodzi, Jaworze i Krasiczynie. W 2015 roku zdobyli I miejsce na III Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Warszawie. Koncertowali w wielu miastach w Polsce oraz za granicą. Są stypendystami The Solti Foundation (Waterloo, Belgia), Prezydenta Miasta Lublin oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Współpracują z wieloma instytucjami kultury oraz prowadzą działalność pedagogiczną. Szczególną rolę w działalności duetu pełni muzyka nowa i awangardowa.
Kuratorka Cyklu:
Magdalena Pasierbowicz – pianistka, organistka, muzykolog. Od ośmiu lat chórzystka w Chórze KUL. Specjalizuje się w grze na organach oraz w dyrygenturze chóralnej. Zafascynowana muzyką organową francuskiego romantyzmu.
O cyklu:
Muzyczna podróż w czasie to cykl koncertów organizowanych w DDK „Węglin”, w którym prezentujemy dzieła najwybitniejszych kompozytorów poszczególnych epok od renesansu do współczesności. To oprócz koncertu rozmowa o muzyce klasycznej, stylistyce poszczególnych gatunków, tendencjach panujących w każdej z epok. Zaproszeni goście specjalizują się w wykonywaniu muzyki charakterystycznej dla danego gatunku i stylu. Poprzez ubiór i instrumenty starają się jak najwierniej oddać ducha danej epoki. Kuratorką cyklu jest Magdalena Pasierbowicz.
WSTĘP WOLNY!
(Wykorzystano materiały organizatora).