Seminarium Sztuki Słowa i Teatru – spotkanie dla instruktorów i nauczycieli

Data dodania: 21 wrzesień 2011

Ogólnopolskie Seminarium Sztuki Słowa i Teatru
Spotkanie dla instruktorów i nauczycieli
Lublin, 30.09-01.10.2011

W ostatnich latach daje się zauważyć jak ważna jest potrzeba nieustannego samodoskonalenia się i zdobywania nowych umiejętności. Szczególnie istotne jest to w przypadku zawodów, których główną treścią jest praca z młodymi ludźmi – uczniami szkół oraz młodzieżą uczestniczącą w zajęciach placówek kulturalnych.

Ważne by instruktor umiał wykazać się inicjatywą i pomysłowością, które zachęcą do rozwijania artystycznych zainteresowań. Jednak pomysł to dopiero początek i trzeba podjąć pracę – systematyczną i trudną, która w efekcie ukształtuje osobę, potrafiącą tworzyć i odbierać sztukę.
Zachęceni sukcesem poprzednich edycji Seminarium oraz korzystając z wieloletniego doświadczenia na obszarze amatorskiego ruchu artystycznego Dział Edukacji Kulturalnej proponuje Państwu udział w kolejnym przedsięwzięciu, wzbogacającym i doskonalącym arsenał umiejętności i wiedzy.
Zapraszamy instruktorów, nauczycieli, pasjonatów oraz wszystkich, którzy w swej pracy sięgają po elementy edukacji teatralnej i kultury żywego słowa.

PROGRAM:

Piątek, 30 września 2011 r.
Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, ul. Grodzka 34
16.30 – 18.30 – „Scenariusz z wyobraźnią.” Warsztat twórcy teatralnego. Prowadzenie: Wiesław Hołdys cz. I
19.00 – „To Miłosz” monodram Ireny Jun na podstawie wierszy Czesława Miłosza
20.15 – „Mówiąc poezję” – spotkanie z Ireną Jun

Sobota, 1 października 2011 r.
Centrum Kultury w Lublinie ul. Narutowicza 32, Sala nr 200, , II piętro
9.00 – 15.00 – „Scenariusz z wyobraźnią” Warsztat twórcy teatralnego. Prowadzenie: Wiesław Hołdys – cz. II

Prowadzący:
Wiesław Hołdys – absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (1984) i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST (1988) w Krakowie. Pracę w teatrze rozpoczął od amatorskiego teatru lalek "Skrzatki cieszyńskie", potem przez wiele lat związany był z niezależnym ruchem teatralnym. Od 1988 r. pracuje jako reżyser w teatrach zawodowych w Polsce i za granicą, gdzie do tej pory zrealizował blisko czterdzieści przedstawień. Reżyserował również dla teatru telewizji ("Pan Huczek" wg. Hannu Mäkeli). Od roku 1999 założyciel i prezes Stowarzyszenia Teatr Mumerus w Krakowie, gdzie zrealizował 11 spektakli. Laureat Opolskich Konfrontacji Teatralnych – Klasyka Polska ’96 w Opolu: nagrodzony za scenariusz i inscenizację "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", jak również wyróżniony przez Ministra Kultury w Konkursie na inscenizację dzieł literatury europejskiej („Dr K. Hommage a Franz Kafka”)

Warsztaty „Scenariusz z wyobraźnią”
składać się będą z dwóch sesji, podczas których uczestnicy poznawać będą metody pracy nad stworzeniem spektaklu metodą pracy zespołowej w oparciu o inspiracje niedramatyczne (takie np. jak obrazy, utwory muzyczne, krótkie teksty "nieliterackie" jak np. dziecięce gry i wyliczanki, komunikaty prasowe, teksty reklamowe itp.) i techniki teatru improwizacji. Składać się one będą z cyklu etiud – ćwiczeń wykonywanych pod okiem reżysera Wiesława Hołdysa.
więcej o warsztatach

Gość specjalny:
Irena Jun – aktorka warszawskiego Teatru Studio. Wykładowca Akademii Teatralnej. Wybitna monodramistka i reżyser (m.in.: Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Śląski w Katowicach). Prowadzi Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun. Grała w spektaklach Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego. Jej wielokrotnie nagradzane monodramy znane są w całej Polsce i za granicą. Wielokrotnie grała w Lublinie prezentując tu swoje spektakle na podstawie twórczości Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Witolda Gombrowicza, Wisławy Szymborskiej czy Józefa Tischnera.

Spektakl: „To Miłosz” na podstawie tekstów Czesława Miłosza
scenariusz, reżyseria i wykonanie: Irena Jun
Scenariusz najnowszego monodramu poetyckiego Mistrzyni Słowa Ireny Jun, skomponowany jest jako wędrówka po literackiej biografii Czesława Miłosza. Poety i człowieka. W swym scenicznym monologu Aktorka podąża za życiorysem Noblisty, przemierzając po szlaku jego wierszy. Scenariusz ukazuje odyseję młodego poety ku dojrzałej mądrości, a mistrzowskie interpretacje Ireny Jun, otwierają być może nieznane dotąd horyzonty znaczeń wierszy Miłosza.

Zgłoszenia zawierające: imię i nazwisko, datę urodzenia, telefon kontaktowy prosimy przesyłać do 26 września 2011 drogą mailową na adres: pracowniaslowa@ck.lublin.pl

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy otrzymają zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w Seminarium.

Koszt udziału w Seminarium: 50 zł (warsztaty i bilet na spektakl)
Płatność: przelewem do 26 września 2011 na konto Centrum Kultury w Lublinie ul. Narutowicza 32
z dopiskiem DEK – Seminarium: Pekao S.A. 61 1240 1503 1111 0010 0136 6780

Informacje:
Dział Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury w Lublinie
tel. 81 53 668 30

designed by know-line.pl