Sergiej Siergiejewicz Prokofiew – mistrz neoklasycznych konstrukcji

Data dodania: 23 kwiecień 2015

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie

ZAPRASZAJĄ
na kolejny koncert z cyklu
BIBLIOTECZNE WTORKI Z MUZYKĄ KLASYCZNĄ

[b]Sergiej Siergiejewicz Prokofiew – mistrz neoklasycznych konstrukcji[/b]

27 kwietnia 2015, godz. 13.00 (tym razem zmiana terminu)

Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. T. Szeligowskiego
ul. Narutowicza 32a

Urodzony w niedzielę, ukochane dziecko, geniusz komponujący od 6 roku życia (tylko ciut później niż Mozart), żyjący w dostatku i uwielbieniu.
Słuchaczy wprawiał w osłupienie, w szał uniesienia albo… agresję. Uznany za barbarzyńcę  fortepianu. Wykonywał tylko to, co sam dla siebie skomponował. Jeden z ostatnich kompozytorów – wirtuozów – kontynuator tej wspaniałej XIX-wiecznej tradycji.
Okrzyknięty neoklasykiem, czerpiącym z tradycji epok wcześniejszych, zwłaszcza baroku i klasycyzmu – nigdy nie pisał tak jak kompozytorzy tamtych czasów.
W neoklasyczne konstrukcje tchnął niesłychaną energię i radość dziecka, którym pozostał niemal do końca. Obdarzył je też przekornym, wręcz groteskowym poczuciem muzycznego humoru, który radził określać – „scherzowością”.
Mowa o Sergieju Sergiejewiczu Prokofiewie (1891-1953), którego zadziwiające kompozycje zaprezentujemy w kolejnej odsłonie Wtorków Bibliotecznych. Warto przyjść, tym razem do budynku Szkoły Muzycznej I i II st. Im. Tadeusza Szeligowskiego, aby posłuchać ich na fortepianie i z jego towarzyszeniem. Muzyczna uczta zapewniona!

designed by know-line.pl