Sesja weekendowa Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego

Data dodania: 06 maj 2016

[b]Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki tradycyjnej i chcesz doskonalić swoje umiejętności muzyczne, 13-15 maja będzie ku temu doskonała okazja. Możesz dołączyć do Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego i przez trzy dni próbować swoich sił wspólnie z innymi.[/b]

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do udziału w warsztatach instrumentalnych w ramach Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Zajęcia poświęcone będą nauce muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny w formie niestylizowanej. Uczestnicy pracować będą metodą przekazu bezpośredniego (granie ze słuchu), a więc nie jest wymagana umiejętność czytania nut.

Pograć z Orkiestrą może każdy kto chce rozwijać swoją muzykalność, praktykować pasje muzyczne i gra w stopniu przynajmniej średnio zaawansowanym na instrumentach: skrzypce, basy, wiolonczela, kontrabas, altówka, bębenek obręczowy, baraban, klarnet, trąbka, puzon, tuba, saksofon, flet lub akordeon. Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia. Wymagany wiek uczestników – powyżej 15 lat.

[b]Harmonogram prac:[/b]
13 maja, piątek, godz. 17:00 – 19:00
14 maja, sobota, godz. 11:00 – 13:00 (I sesja) i 14:30 – 17:00 (II sesja).
15 maja, niedziela, godz. 12:00 – 15:00
Warsztaty Kultury w Lublinie ul Grodzka 5a, II piętro, sala widowiskowa

[b]Zapisy i szczegółowe informacje: orkiestra@jarmarkjagiellonski.pl [/b]
W temacie wiadomości należy zaznaczyć grupę, której zgłoszenie dotyczy (instrumenty dęte, skrzypce, sekcja rytmiczna). Decyduje kolejność zgłoszeń, pierwszeństwo mają osoby zaangażowane już w prace Orkiestry. Prosimy o zabranie własnych instrumentów.

[b]Wiek uczestników:[/b] 15 + (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców). Udział bezpłatny

[b]Grupy warsztatowe:
Instrumenty dęte poprowadzi Przemysław Łozowski [/b]- absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Założyciel dętej orkiestry klezmerskiej „Chojzes Klezmorim”, działającej w latach 2001-2007 przy ACK Chatka Żaka w Lublinie. Od 2007 roku mieszka w Irlandii, gdzie jest współzałożycielem (jako muzyk i pedagog) dwóch szkół polonijnych, prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi w Polskiej Bibliotece w Dublinie. Założyciel „The SuperTonic Orchestra” – zespołu promującego muzykę tradycyjną z terenów Rzeczypospolitej. Aktywnie animuje życie społeczno-kulturalne Polonii w Irlandii. Współpraca: Marcin Kabat.

[b]Skrzypce poprowadzi Maciej Filipczuk i Ewa Grochowska [/b]
Maciej Filipczuk- skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzykant grający do tańca w formie in crudo oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Twórca projektu Maciej Filipczuk & goście weselni, stawiającego na spotkanie tu i teraz, i na intensywność muzyki mierzoną ilością potu wyciśniętego z tancerzy.

Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone stylom śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) i muzyki instrumentalnej w Europie Środkowo – Wschodniej. Od 2001 roku realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskiej muzyce tradycyjnej – jest autorką i realizatorką projektów, dedykowanych jej popularyzacji i edukacji w tym zakresie. Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2001 – 2013), Stanisława Głaza z Dzwoli (od 2006 r.), miłośniczka kajockiej dynamiki w muzyce instrumentalnej i dawnego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem”. Uczy się tego od wiejskich śpiewaczek z centralnej i południowo-wschodniej Polski. Członkini zespołów: „Tęgie Chłopy”, „Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej”, „Z lasu”, „Warszawa Wschodnia”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2014 r.

[b]Sekcja rytmiczna (basy, bębny) prowadzą Edyta Piekarczyk i Krzysztof Butryn[/b] – członkowie Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, uczniowie wiejskich muzyków tradycyjnych (Stanisław Głaz, Bronisław Bida), twórcy i animatorzy wielu projektów edukacyjno-artystycznych, dedykowanych badaniu i wykonawstwu tradycyjnej muzyki instrumentalnej. Współpraca: Mateusz Borny, Piotr Deptuła – członkowie kapeli Mateusza Bornego z Podzamcza.

[b]Kierownictwo muzyczne:[/b] Ewa Grochowska

[b]Zapraszamy również do udziału w cyklicznych spotkaniach Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego:[/b]
[b]Kiedy:[/b] 10, 17, 24 oraz 31 maja, godz. 20.00
[b]Gdzie:[/b] Warsztaty Kultury w Lublinie ul. Grodzka 5a

designed by net-line.pl