19 – 21.08.2011
Shalom
Spotkania z kulturą żydowską
Lublin, Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim
19.08.piątek, godz.20.30
,,Przyjeżdża orkiestra” reż.: Eran Kolirin Francja, USA ,Izrael 2007, 87′
Obyczajowa komedia o zderzeniu kultur o spotkaniu ludzi w tym niełatwym miejscu na ziemi. Egipska orkiestra policyjna przyjeżdża do Izraela, by dać koncert w lokalnym ośrodku kultury arabskiej. Niestety, na skutek bariery językowej, jak i podobieństwa nazw izraelskich osad, ląduje w zupełnie innym miasteczku, niż było to zaplanowane…..
Film w 2009 roku został wybrany najlepszym filmem Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Jedną z głównych ról zagrała w nim diva kina izraelskiego, paryska femme fatale z Tel Awiwu, aktorka, scenarzystka i reżyserka – Ronit Elkabetz.
20.08.sobota, godz.19.00
RZESZÓW KLEZMER BAND
Katarzyna Blat – wokal
Mateusz Chmiel – klarnet
Dariusz Kot – akordeon/
Wojciech Jajuga – kontrabas
Kamil Siciak – instrumenty perkusyjne
Utwory wykonywane przez muzyków to tradycyjne melodie klezmerskie, aranżowane w taki sposób, aby zawrzeć w nich elementy tradycji i nowoczesności. Zespół wielokrotnie występował na różnych festiwalach muzyki klezmerskiej i folkowej, m.in: Festiwal Warszawa Singera, Nowa Tradycja, Wielokulturowy Festiwal Galicja, Festiwal Sziget w Budapeszcie, Klezfiesta w Buenos Aires. Znany jest także z częstej współpracy z choreografem tańca klezmerskiego Leonem Blankiem.
godz.20.00
BORIS MALKOVSKY & DAVO QUARTET
Justyna Duda skrzypce
Danuta Augustyn skrzypce
Aneta Dumanowska altówka
Anna Armatys wiolonczela
Boris Malkovsky kompozytor, akordeonista i pianista, za swoją wszechstronność, oryginalny język i nieskrępowaną wyobraźnię nazywany Astorem Piazzolą nowej muzyki żydowskiej. Urodzony w Odessie, mieszkał w Moskwie, Tel-Awiwie, a w 2009 r. przeniósł się do Krakowa. Jego nazwisko pojawia się na ponad 30 albumach. W latach 1998-2006 wziął udział w ponad 50 projektach teatralnych z wiodącymi teatrami izraelskimi. Jest autorem aranżacjii współproducentem wydanego w 2008 r. albumu Village Variations nagranego przez Moscow Art Trio wraz z norweską orkiestrą kameralną. W 2006 r. wydał krążek Bob Malkovky’s Bobe Maises Band. W 2007 r. ukazał się album Time Petah-Tiqva pod egidą wytwórni płytowej Tzadik Records. Występował na festiwalach w USA, Austrii, Chorwacji, Chinach, Niemczech, Polsce, Skandynawii i krajach Bałtyckich. W 2009 r. został wytypowany wśród czołówki światowych muzyków do występu w ramach Międzynarodowych Targów Muzyki Womex w Kopenhadze.
21.08.niedziela, godz.19.30
ALFRED SCHREYER Z DROHOBYCZA
Trio Schreyera
skrzypce i śpiew – Alfred Schreyer
akordeon – Tadeusz Serwatko
fortepian – Lowa Łobanow
Koncert oryginalnych piosenek z lat 30-tych w języku polskim, ukraińskim, jidisz i niemieckim
Fotografie Drohobycza i Lwowa w wizualizacjach Radka Bułtowicza
Projekcja filmu "Alfred Schreyer z Drohobycza" 45′
scenariusz i reżyseria: Marcin Giżycki, Małgorzata Sady
producent: Studio Filmowe Kronika 2010
Portret Alfreda Schreyera, muzyka, jednego z ostatnich uczniów Brunona Schulza i ostatniego drohobyckiego Żyda, który urodził się i mieszka w tym mieście. Film opowiada niezwykłą historię życia bohatera, cudem ocalonego z Holocaustu, osadzoną w realiach przedwojennego, wojennego i współczesnego Drohobycza. Alfred Schreyer to przedstawiciel odchodzącego świata przedwojennej inteligencji, niezrównany wykonawca starych polskich szlagierów, przedwojennych tang i piosenek żydowskich, które stanowią kanwę filmu.
Gdzie: Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim
Bilety: Na wszystkie imprezy wstęp wolny.