Skanowanie 3D, czyli jak technologia ożywia i chroni zabytkowe szaty liturgiczne

Data dodania: 25 styczeń 2024
Skanowanie 3D, czyli jak technologia ożywia i chroni zabytkowe szaty liturgiczne

Naukowcy z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej skanują w 3D szaty liturgiczne, które pochodzą z Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie oraz Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Profesor Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki zauważa, że wiele takich szat, sięgających nawet przełomu XVII/XVIII wieku, jest przechowywanych w szufladach, niedostępnych dla zwiedzających.

Dzięki digitalizacji możemy pokazywać te zbiory w świecie wirtualnym. Zaletą tego jest możliwość ich obracania, powiększania czy pomniejszania, co pozwala szerokiemu gronu odbiorców na dostęp do niezwykłych detali – mówi naukowiec.

Cyfryzacja ornatów, tunik oraz kap wykonywana jest w kilku technologiach: skanowanie laserowe przy pomocy naziemnego skanera laserowego, skanowanie w technologii światła strukturalnego (białego i niebieskiego) przy zastosowaniu fotogrametrii (SfM) oraz z wykorzystaniem systemu LIDAR wbudowanego w tablet firmy Apple.

Chodzi o uzyskanie jak najlepszego rezultatu – przyznaje prof. Jerzy Montusiewicz. – Na przykład wykorzystanie fotogrametrii, czyli serii zdjęć, pozwala algorytmom zbudować model przestrzenny. Przy jednym ornacie jest to około 500 zdjęć z jednego aparatu, a czasami robimy dwoma – dodaje badacz.

Jak zaznacza prof. Marek Miłosz, kierownik Katedry Informatyki, skanowanie w zależności od technologii trwa od kilku minut do nawet kilku godzin.

Dotychczas pozyskano ponad 80 GB danych, które wymagają obecnie obróbki, aby uzyskać cyfrowe modele 3D skanowanych szat oraz przeprowadzenia wielu analiz porównawczych tych modeli – wyjaśnia badacz.

Efekty pracy będzie można zobaczyć na portalu polskiedziedzictwo3d.pl

Dodatkowe informacje: prof. Jerzy Montusiewicz, kierownik Zakładu Programowania  i Grafiki Komputerowej, Katedra Informatyki

designed by know-line.pl