Skarbonka, Nieśmiertelny i Terminator| Miasto movie analogowo

Data dodania: 28 czerwiec 2018

Miasto movie analogowo

Kino jako jedna z nielicznych form kultury bardzo wyraźnie łączy w sobie dwa, wydawałoby się sprzeczne  bieguny – obejmuje bowiem zarówno sztukę wysoką o wybitnych walorach artystycznych, jak również doskonałą rozrywkę, dającą spontaniczną radość wynikającą z obcowania z różnymi gatunkami filmowymi. W ramach wakacyjnego Miasto movie, proponujemy specjalny cykl rozrywkowy – Miasto movie analogowo. Zamierzamy „cofnąć się w czasie” i odbyć sentymentalną podróż do krainy lat 80-tych zeszłego stulecia, czyli do złotej epoki kaset video. Sam nośnik, czyli kaseta VHS, został wynaleziony w 1976 roku przez firmę JVC i praktycznie z marszu podbił rynek filmowy, triumfalnie wprowadzając kino do naszych domów. Magnetowid stał się ulubioną rozrywką wielu ludzi na całym świecie, zaczęły się pojawiać pierwsze wypożyczalnie kaset oraz cała lawina tytułów, z równych względów niedostępnych w normalnej dystrybucji kinowej. Dziś w całkowicie cyfrowym świece, gdzie standardem stał się blue ray czy pokazy 3D, a technologia zmienia się w zasadzie z dnia na dzień, chcemy przywrócić na moment tamtą magię i zabawę jaką niosły ze sobą „poczciwe” VHSy. Raz jeszcze, dziś już często z przymrużeniem oka, śledzić przygody Rambo czy Conana, przestraszyć się Freddy’ego Krugera i Terminatora, pośmiać razem z Akademią Policyjną czy Blues Brothers. Będzie to doskonała okazja by  przypomnieć sobie zapomniane tytuły z naszego dzieciństwa oraz ponownie usłyszeć głos ulubionego lektora. Przed nami wspaniałe filmowe lato.   

 

Program na lipiec:

11 lipca 2018, start 21.00 „Skarbonka” – reż. Richard Benjamin, czas 91’, 1986 r.

18 lipca 2018, start 21.00 „Nieśmiertelny” – reż. Russell Mulcahy, czas 116’, 1986 r.

25 lipca 2018, start 21.00„Terminator” – reż. James Cameron, czas 107’, 1984 r.

Gdzie: Próba Cafe, ul. Grodzka 5a – patio 
Wstęp wolny

Skarbonka – zanim, wraz z nastaniem lat 90, Tom Hanks na dobre zagościł w elicie hollywoodzkich aktorów dramatycznych, zgarniając po drodze Oscary za ‘Philadelphię” i „Forresta Gumpa”, wcześniejsza dekada upłynęła mu głównie pod znakiem pamiętnych ról komediowych. Do kanonu jego kreacji z tamtego okresu weszła m.in. rola Waltera z filmu „Skarbonka”. Walter wraz z dziewczyną (Shelley Long), za wszystkie oszczędności kupują dużą rezydencję na prowincji. Wydawać by się mogło, iż zrobili interes życia. Niestety szybko okazuje się, że nowy dom to istna ruina, a lista napraw, remontów i poprawek wydłuża się z każdym dniem. Koszty rosną, jednak bohaterowie nie zamierzają się poddać i walczą z przeciwnościami losu. „Skarbonka” to komediowy klasyk epoki VHS, który do dziś potrafi szczerze rozśmieszyć.

Nieśmiertelny – pamiętny hit lat 80 i życiowa rola Christophera Lamberta. „Nieśmiertelny” zawiera w sobie wszystkie elementy znakomitego kina. Oryginalny, pomysłowo napisany scenariusz, świetne zdjęcia, przebojową ścieżkę dźwiękową autorstwa grupy Queen oraz wyraziste postacie z krwi i kości. Poza wcielającym się w główną rolę (nieśmiertelnego Szkota, Connora MacLeoda) Lambertem, na ekranie prym wiodą Sean Connery jak Ramirez (mentor i przyjaciel głównego bohatera) oraz Clancy Brown jako Kurgan (absolutnie jeden z najlepszych czarnych charakterów w dziejach kina). Fabuła zaś prowadzi nas przez kolejne epoki w dziejach świata, w którym grupa wybranych – nieśmiertelnych toczy walkę o tajemniczą nagrodę. Jak bowiem głosi przepowiednia, a zarazem motto wojowników – na końcu tego pojedynku może pozostać tylko jeden z nich.

Terminator – legendarny film, dający początek jednej z najważniejszych serii w dziejach kina. Młody reżyser i scenarzysta, James Cameron miał wizję, którą niewielu jeszcze wtedy rozumiało. Dodatkowo, w tytułowej roli obsadził Arnolda Schwarzeneggera, z jednej strony opromienionego już wtedy sukcesem Conana, z drugiej cały czas postrzeganego nie jako aktora, a raczej jako kulturystę i chwilową atrakcję sezonu w zblazowanym Hollywood. Jednak to co niósł ze sobą pierwszy „Terminator”, rzuciło filmowy świat na kolana. Bezkompromisowa, mroczna wizja ludzkiej apokalipsy, dokonywanej przez inteligentne i bezlitosne maszyny. Kultowe role Schwarzeneggera, Lindy Hamilton i Michaela Biehna, nowatorskie, jak na owe czasy, efekty specjalne czy wreszcie doskonały motyw muzyczny autorstwa Brada Fiedela. Wszystko to sprawia, iż mamy do czynienia z prawdziwą perłą i jednym z najważniejszych obrazów w swoim gatunku.

designed by know-line.pl