SKARGA I LAMENT DUSZY, CZYLI PIEŚŃ JAKO UCZUĆ UCIELEŚNIENIE

Data dodania: 19 listopad 2015

[b]Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na listopadowy koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną", który odbędzie się 24 listopada 2015 o godz. 13.00 w Filii nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12.[/b]

Śpiew to najbliższy człowiekowi sposób muzycznego wyrazu, bo wtedy on sam stanowi dla siebie – instrument. Tak przynajmniej było przez tysiące lat. XXI wiek jest pierwszym, w którym zdecydowana większość ludzi nie śpiewa, przynajmniej w Polsce. Przez stulecia kompozytorzy tworzyli całe tomy pieśni, które rozchodziły się błyskawicznie wśród publiczności. Kupowane, aby w domu, w którym najczęściej stał fortepian (wcześniej klawesyn czy klawikord) – śpiewać je dla siebie, dla rodziny i przyjaciół. Wokół tego instrumentu toczyło się w XIX w. życie towarzyskie, a salon bez fortepianu i pieśni obyć się nie mógł zupełnie.

W naszej najbliższej odsłonie Wtorków Bibliotecznych zabierzemy Państwa do takiego salonu, w którym zabrzmią najpiękniejsze pieśni polskich i niemieckich romantyków. Romantyzm to okres, który najbardziej upodobał sobie ten gatunek, bo w nim mógł najpełniej się wypowiedzieć. Uczuciowość tego okresu wręcz domagała się – pieśni. I znalazło się kilku geniuszy takich jak Franz Schubert, Robert Schumann, czy nasz Stanisław Moniuszko, którzy w tej formie znaleźli ucieleśnienie własnej muzycznej wrażliwości. Dlatego właśnie ich pieśni Państwu przypomnimy.

Zorganizowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt pod nr tel 81 466 62 02.
Wydarzenie dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Wstęp wolny.

designed by know-line.pl