Skóra i ćwieki na wieki – spotkanie autorskie z Jarkiem Szubrychtem

Data dodania: 06 grudzień 2022
Skóra i ćwieki na wieki – spotkanie autorskie z Jarkiem Szubrychtem

„Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu” to najnowsza książka dziennikarza muzycznego, tłumacza, tekściarza i wokalisty znanego w latach 90. zespołu metalowego Lux Occulta – Jarka Szubrycha. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie autorskie 8 grudnia o 18.00 do Pubu Bałagan. Szubrycht opowie o tym jak rodziła się polska scena metalowa, o „polowaniu” na nagrania zagranicznych gwiazd, o buncie i dojrzewaniu w Polsce lat 80. i 90., ale też o metalu jako gatunku i wszelkich jego przejawach. Spotkanie poprowadzą Agnieszka Wojciechowska i Rafał Chwała – dyrektorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Od wydawcy:

Dojrzewanie w Polsce lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych nie należało do najłatwiejszych, a żeby przetrwać w głównym nurcie, trzeba było dać się ponieść któremuś z potężnych żywiołów: Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a później chaosowi raczkującego kapitalizmu, albo Kościołowi. A co z tymi, którzy chcieli iść własną ścieżką?

Jarek Szubrycht już jako nastolatek wiedział, że jego drogą jest metal. A metal to nie tylko muzyka – to styl życia (skóra i ćwieki na wieki!), dyscyplina sportowa (w której konkuruje się o najbardziej ekstremalne brzmienie, najbardziej radykalne postawy i najbardziej kuriozalne opinie), grupa terapeutyczna (na długo przed internetem) i szkoła kreatywności (bo kto by wiedział, po co się mydli znaczki, albo jak wyszywa się logo zespołu na podartej jeansowej katanie?).

Skóra i ćwieki na wieki to dowcipna i błyskotliwa kronika dorastania w „ekstremalnych czasach wymagających ekstremalnych reakcji”, której soundtrackiem jest metal. Szubrycht zręcznie przeplata historie pionierów gatunku ze swoim własnym doświadczeniem fana, redaktora zinów i metalowego wokalisty. To także uniwersalna opowieść o miłości do muzyki, porywająca nie tylko tych, których życie jest heavy.

Jarek Szubrycht (ur. 1974 r.) – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Twórca magazynu „Gazeta Magnetofonowa”, współpracownik Antyradia. Publikował również w „Polityce”, „Przekroju”, obu wcieleniach „Machiny” i „Filmie”. Prowadził portale T-Mobile Music i Red Bull Muzyka oraz autorską audycję radiową w Off Radiu Kraków. Autor książek o tematyce muzycznej, m.in. opowiadającej o metalu – „Skóra i ćwieki na wieki”, biografii Andrzeja Zauchy, zespołów Slayer i Vader oraz wywiadu rzeki z Marylą Rodowicz. Emerytowany wokalista metalowy związany z grupą Lux Occulta, autor tekstów m.in. dla Decapitated.

„Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu” – Jarek Szubrycht, Wydawnictwo Czarne, 2022

Informacje praktyczne:
Kiedy: 8 grudnia 2022, godz. 18.00
Gdzie: Pub Bałagan, Lublin, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

Organizatorem wydarzenia są Warsztaty Kultury w Lublinie.

designed by know-line.pl