Skrzydlaci mieszkańcy miasta otrzymają nowe schronienia

Data dodania: 12 kwiecień 2024
Skrzydlaci mieszkańcy miasta otrzymają nowe schronienia

Nowe budki lęgowe dla jerzyków i drobnego ptactwa oraz schrony dla nietoperzy pojawią się w najbliższych tygodniach na terenie miasta. To kolejne działania Lublina na rzecz zwiększania populacji dzikich zwierząt w miejskim ekosystemie.

Początek wiosny to idealny czas na zawieszenie budek lęgowych dla ptaków czy schronów dla nietoperzy. Właśnie teraz poszukują one dla siebie dogodnych miejsc schronienia po wybudzeniu z zimowego snu czy w związku z wiosennym przylotem ptactwa do kraju. Miasto Lublin kolejny rok z rzędu wspiera te drobne zwierzęta zapewniając im nowe „domy”. Zachęcamy administratorów i zarządców nieruchomości oraz przedstawicieli instytucji do włączenia się w te działania. Do rozdysponowania pozostało jeszcze blisko 90 budek dla jerzyków – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

W najbliższym czasie na terenie lubelskich osiedli pojawi się 56 budek lęgowych dla jerzyków, 227 budek lęgowych dla drobnego ptactwa oraz 44 schrony dla nietoperzy. Zakup asortymentu sfinansowano w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin, zgodnie ze zgłoszonym wcześniej przez zarządców i administratorów lubelskich spółdzielni mieszkaniowych zapotrzebowaniem. Dodatkowo Miasto ma do rozdysponowania 87 budek lęgowych dla jerzyków, po które mogą zgłaszać się lubelskie placówki oświatowe, zakłady pracy i inne instytucje spełniające odpowiednie warunki. Zainteresowane podmioty powinny mieć możliwość umieszczenia budek na budynkach od strony północnej lub ewentualnie wschodniej, na wysokości nie mniejszej niż 5 m nad ziemią. Dobrze jest wykorzystać istniejące już osłony takie jak dach budynku czy parapet, które dadzą dodatkową ochronę przed deszczem. Przestrzeń wokół budki powinna być wolna od przeszkód w postaci kabli, gałęzi drzew czy innych zabudowań, co zapewni swobodny dolot. Schronienia najlepiej wieszać w grupach po kilka, kilkanaście sztuk.

designed by know-line.pl