Spacer w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Noc Muzeów – zaproszenie

Data dodania: 12 maj 2022
Spacer w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Noc Muzeów – zaproszenie

serdecznie zapraszamy 14 maja br. o godz. 18:00 na spacer pt. „O drzewach w wierzeniach i zwyczajach ludowych” w ramach Nocy Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS.

 

Tego dnia p. Magdalena Pluta zabierze Państwa na przechadzkę po majowym Ogrodzie. Opowie także między innymi, dlaczego leszczyna uważana była za drzewo magiczne, co symbolizowały brzoza, kasztan, a co orzech włoski czy jabłoń oraz przybliży wiele innych ciekawostek dotyczących ludowych obrzędów i podań o drzewach.

 

Co zadecydowało o wyjątkowości drzew w dawnych wierzeniach? Na pewno ich imponujące rozmiary, długowieczność, mocne zakorzenienie w ziemi, coroczny cykl wydawania owoców rozumiany jako łaskawość przyrody, a także ochrona ludzi przed deszczem, silnym wiatrem i palącym słońcem. Drzewa były naturalnymi pomnikami – sadzono je dla upamiętnienia ważnych wydarzeń, jak np. zwycięstwa w bitwach; były też czczone jako siedziby bogów. Bogowie często wybierali drzewa, w których znajdowali sobie mieszkanie albo w których objawiali swoją moc. Zasadzenie drzewa było również słowiańskim sposobem na uczczenie narodzin dziecka.

 

W przypadku silnych opadów deszczu spacer odbędzie się w głównej mierze w szklarni. Prosimy o stroje adekwatne do panującej aury. Spotkanie z uczestnikami Nocy Muzeów w Ogrodzie Botanicznym rozpocznie się przy wejściu od ul. Willowej o godz. 18:00.

 

Uczestnictwo jest bezpłatne, jednak chęć wzięcia udziału w wydarzeniu należy zgłosić telefonicznie do 13 maja do godz. 13:00 pod nr 81 743 49 00 (telefon dostępny w godzinach 7:00-15:00). Liczba miejsc jest ograniczona.

 

designed by know-line.pl