Spacerowicz /Zupełnie inny Lublin

Data dodania: 28 sierpień 2017

We wrześniu kontynuujemy przygodę z odkrywaniem Lublina. Projekt Spacerowicz zaskoczy  zarówno tych, którzy mieszkają tu od urodzenia, jak i tych który dopiero poznają to miasto. Spójrz na Lublin oczami innych mieszkańców. Usłysz wyjątkowe historie, których nie znajdziesz w przewodniku. Poznaj miejsca, których nie zobaczysz na turystycznej mapie. Zostań Spacerowiczem.   

Spacerowicz w swojej idei zachęca do odkrywania miasta w sposób nietypowy, do poszukiwania alternatywnych historii, ciekawych i niepowtarzalnych opowieści oraz osobliwych narracji. Mieszkańcy Lublina w roli przewodników podzielą się ze spacerowiczami swoją historią, wiedzą i pasją oraz pokarzą miejsca znane i nieznane, czasem zapomniane i niedoceniane, te które za chwilę mogą przestać istnieć lub niezauważalne. Zapraszamy do podróży w czasie i przestrzeni i odkrywania Lublina w sposób niezwykły.

Spacerowicz jest realizowany w ramach programu Laboratorium Sztuki Społecznej.   

Śladami lubelskich cyklistów | oprowadza: Zofia Jakóbczak | spacer pieszy
"" Kiedy:
8 września, 17:00 – 19:00
18 września, 17:00 – 19:00

Start:
róg ulic Ogrodowej i I Armii Wojska Polskiego przy słupie ogłoszeniowym
 

Pierwsi cykliści pojawili się w na ziemiach polskich w latach 60-tych XIX w., do Lublina przykołowali pod koniec lat 80-tych, wzbudzając swymi stalowymi rumakami sensację wśród mieszkańców miasta, a już kilka lat później (1893 r.) grupa pasjonatów jazdy na bicyklu zawiązała Lubelskie Towarzystwo Cyklistów, którego celem było propagowanie i nauka jazdy na rowerze. O tym jak wyglądał świat pierwszych cyklistów, pierwsze rowery i jazda nimi po ulicach Lublina z przełomu XIX/XX i początkach XX wieku, o wycieczkach i wyścigach kolarskich, o strojach, sklepach, warsztatach, a także o jedynej w Lublinie fabryce rowerów opowie podczas spaceru po miejscach ważnych dla historii rowerów w Lublinie Zofia Jakóbczak.
  "Dowiedz
T2  – Tatary | oprowadza: Katarzyna Zabratańska | spacer pieszy
"" Kiedy:
5 września, 18:30 – 20:30
7 września, 18:30 – 20:30

Start:
Dworzec PKP Lublin Północny przy podziemnym przejściu
 

Hokus pokus czary mary zapraszamy na Tatary!
Spacer po os. Tatary będzie rodzajem podróży sentymentalnej i mocno subiektywnej. Punktem wyjścia będzie T – T jak Tatary – miejsce dzieciństwa, dorastania, pierwszych lat dorosłości, wspomnień i licznych przeżyć Katarzyny Zabratańskiej. Drugie znaczenie to T jak Teresa – mama oprowadzającej, dzięki której/przez którą zamieszkali na tym konkretnym osiedlu. Wraz z nią Katarzyna Zabratańska chce przeprowadzić po osiedlu, opowiedzieć o miejscach, doświadczeniach, osobach, rzeczach/zjawiskach nieuchwytnych. Spacer ma dwojaki charakter, mianowicie poza tradycyjnym oglądaniem i opowiadaniem, będzie zawierać również materiały wideo – nagrania rozmów, sytuacji, wspomnień. Dostępne do obejrzenia na tablecie, jak również w Internecie – krótkie migawki z tego kim się kiedyś było, jak się kiedyś żyło na Tatarach i ile z tego zostało, jeśli w ogóle.
  "Dowiedz
Działki działają! | oprowadza: Michał Fronk | spacer pieszy
"" Kiedy:
1 września, 17:00 – 18:30
2 września, 10:00 – 11:30
8 września, 17:00 – 18:30
9 września, 10:00 – 11:30

Start:
Towarzystwo Świętego Pawła,
ul. Laury 1 przed bramą parkingową
 

Ogródki działkowe to miniatura własnego raju w mieście. Raju jako kontaktu z przyrodą, własnego skrawka ziemi, możliwości wyobrażania sobie wszystkiego czego nie możemy zmieścić w domu, oraz ucieczki w świat wyobraźni ze świata bloków, sklepów i ulic. Na spacerze odwiedzimy malownicze ogródki działkowe przy ulicy Otella. Usytuowane na skraju wąwozu pomiędzy Węglinem a Konstantynowem, pokazują jak można odczarować pojęcie ogródków działkowych jako negatywnej spuścizny minionych czasów. Wkomponowane w skarpę, pokazują różnorodne podejścia do typologii domku działkowego, traktowania grządek, spędzania czasu wolnego. Podjęta lokalizacja przede wszystkim powinna zachwycić pięknym krajobrazem i tym jak bardzo ogródki działkowe mogą pobudzać wyobraźnię ich gospodarzy. Działki wciąż działają!
  "Dowiedz
Tego już tam nie ma | oprowadza: Magdalena Łuczyn | spacer pieszy
"" Kiedy:
8 września, 15:00 – 18:00
15 września, 15:00 – 18:00

Start:
Plac Litewski przy dawnym „baobabie”
 

To spacer dla tych, którzy  dostrzegają urok w rzeczach niedoskonałych i lubią się zgubić po to żeby się odnaleźć. To jest spacer nieco melancholijny, refleksyjny. Taki, który łączy zadumę z chęcią eksploracji. To, co pasjonuje Magdalenę Łuczyn w Lublinie to mnogość zapomnianych, opuszczonych miejsc. Takich budynków na tyłach ruchliwych ulic, które są pełne życia i codziennego, miejskiego zgiełku. Budynków i miejsc do których się już nie chodzi, które nikogo już nie obchodzą. Te miejsca są dla niej pretekstem do snucia opowieści o mieście, jego specyfice, mieszkańcach i procesach społecznych. Idąc na spacer z Magdaleną Łuczyn odkryje się przydatne skróty oraz spojrzy na Lublin z niecodziennej perspektywy.
  "Dowiedz
Kawałek po kawałku | oprowadza: Rafał Lis i Paulina Garbiec 
| spacer rowerowy
"" Kiedy:
13 września, 17:00 – 20:00
16 września, 15:00 – 18:00

Start:
Dworzec Główny PKS przy wejściu głównym

 

Trasa przejazdu rowerowego szlakiem wybranych lubelskich realizacji mozaikarskich to przyczynek do dyskusji o powojennym modernizmie i roli sztuki w przestrzeni publicznej. To zaproszenie do indywidualnych poszukiwań mozaik, które znajdują się w mieście. Zarówno tych powstałych w czasach PRL-u, jak i wykonywanych współcześnie. Podczas przejazdu uczestnicy zapoznają się z mozaikarskimi dekoracjami architektonicznymi zlokalizowanymi głównie na budynkach użyteczności publicznej w centralnej części Lublina. To bardzo różnorodne prace, niektóre wyeksponowane, inne tak mocno wpisane w strukturę budynku, że stanowią z nim nierozerwalną całość. Poszczególne realizacje reprezentują wiele technik, tematów i materiałów. Uczestnicy będą mieli okazję poznać znaczenie dekoracji architektonicznych w budynkach modernistycznych, otrzymają informację na temat kontekstu ich powstawania oraz zostaną uwrażliwieni na problem braku ochrony tego fragmentu dziedzictwa kultury.
  "Dowiedz
Matura ‘68 | oprowadza: Marta Kurowska | spacer pieszy
"" Kiedy:
12 września, 17:00 – 19:00
23 września, 10:00 – 12:00

Start:
Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”,
ul. Radziszewskiego 16

 

Ten spacer to wspomnienie młodości, opowieść o społecznym dorastaniu i miejscach, które są z tym związane. O miejscach, które za życia jednego pokolenia pełniły bardzo różne role. Przejdziemy Krakowskim Przedmieściem, które było ówczesnym deptakiem i miejscem spotkań, na Plac Wolności, do „Unii”. Zakończymy za Bramą Krakowską obok baru mlecznego. Po drodze będziemy wspominać róże sztamowe na miasteczku akademickim, warszawskich komandosów na KUL, lodowisko i basen przy Grottgera, pierwsze „Delikatesy”, pączki u Madeja, lody w „Lubliniance”, księgarnie, WUML i OKP, słodycze od Wedla, obrazy w „Plastyku” i w „Desie”, ślady po „baobabie” na Placu Litewskim, legendarne kluby „Nora” i „Empik”. To będzie dobra okazja do refleksji o polskich losach widzianych z perspektywy czasu.
  "Dowiedz
HERstory – Kalina | oprowadza: Justyna Syroka | spacer pieszy
"" Kiedy:
2 września, 10:00 – 12:00
16 września, 10:00 – 12:00

Start:
Stary Cmentarz Żydowski,
ul. Kalinowszczyzna

 

Trasa spaceru wyznaczana jest przez ślady kobiet – silnych i wybitnych, które dokonywały rzeczy niezwykłych w obliczu trudnego czasu dwudziestolecia międzywojennego. Narrację tworzą historie wojenne – tragiczne i bohaterskie, ale również miłosne. To szlak przywracający wspomnienie o kobietach przedsiębiorczych, o których pamięć obecnie zanika. Wszystkie dają świadectwo relacji wielokulturowej historii Lublina.
  "Dowiedz
Ścieżki Retro-Spółdzielców ze Słonecznego Wzgórza | oprowadza: Paulina Paga | spacer pieszy
"" Kiedy:
9 września, 12:00 – 14:00
30 września, 12:00 – 14:00

Start:
róg ulic Rymwida i Grażyny przy dawnym kiosku Ruchu

 

Chcecie zobaczyć LSM oczami pierwszych mieszkańców? Zainspirować się entuzjazmem retro-hipsterów z lat 60., którzy wśród błota i rozrzuconych rur żelbetonowych organizowali kluby kultury i miejsca towarzyskich spotkań? Usłyszeć anegdoty mieszkańców o bohaterach lokalnych, sceneriach dla młodzieżowych wybryków, kinie w baraku czy wybuchającym kiosku? Odwiedzić miejsca, w których powstawały zręby kultury społeczności mieszczańskiej Nowego Lublina? Zapraszamy na spacer!
  "Dowiedz

 
REZERWACJA MIEJSC
Zapisy pod nr tel: 81 533 08 18. Udział w spacerach jest bezpłatny. Osoby nieletnie uczestniczą w spacerach tylko z opiekunami.

Spacer „Kawałek po kawałku” jest spacerem rowerowym. Każdy uczestnik musi mieć swój własny rower. Jest możliwość wypożyczenia roweru ze stacji Lubelskich Rowerów Miejskich. Bezpieczny przejazd rowerowy zapewnia Porozumienie Rowerowe Lublin.

Możliwe są zapisy grupowe do 15 osób. Na prośbę zorganizowanej grupy jesteśmy w stanie dopasować inny termin i godzinę oprowadzania.

Istnieje możliwość oprowadzania trasami każdego spaceru w j. angielskim. Oprowadzenia trasą spaceru „T2  – Tatary” jest także możliwe w językach: rosyjskim i ukraińskim.

Rezerwacje grupowe i w j. angielskim prosimy o kontakt: nr +48 889 344 148 lub a.will@warsztatykultury.pl

designed by know-line.pl